BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKANLIKTAN BİN 675 ÖZEL TİYATROYA DEVLET DESTEĞİ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “2005-2016 yılları arasında bin 675 özel tiyatroya destek verildi.”

Bakan Avcı: “Biz sektörle ilgili olumsuz söylemleri kendi aramızda veya dışarıda ne kadar köpürtürsek, sektörün kötüye gitme ihtimalini o kadar artırmış oluyoruz.”


TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin sözlü soru önergelerini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 2005-2016 yılları arasında bin 675 özel tiyatroya bakanlıkça destek verildiğini söyledi.

Özel tiyatrolara desteklerde seçimin bakanlıkta oluşturulan komisyonca karara bağlandığını belirten Bakan Avcı, seyahat acentelerinin hizmetlerine ilişkin KDV oranlarıyla ilgili de bakanlıkta bir çalışma olmadığını ifade etti. 

Müze ziyaretlerinin sayısını ve memnuniyeti artırmak için çeşitli faaliyetler yürütüldüğüne vurgu yapan Bakan Avcı, düzenleme ve sergilemeye yönelik de değişim ve yenileme projelerinin yapıldığını kaydetti.

Bu Sektör Aynı Zamanda Bir Algı Yönetim Sektörü

Yabancı ülkelerden Türkiye'ye gelen uçaklara verilen yakıt desteğinin yıl sonuna kadar uzatıldığını anımsatan Bakan Avcı, benzer teşviklerin gelecek yıl da sürdürülmesinde yarar gördüklerini dile getirdi.

Bakanlık bünyesinde 159 adet taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmiş mağara bulunduğunu söyleyen Bakan Avcı, 2015 yılında film yapım projelerine 27 milyon lira destek verildiğine işaret ettiği konuşmasında, 2005-2016 yılları arasında da bin 675 özel tiyatroya da bakanlıkça destek verildiğini bildirdi.

Türkiye'nin 2016'da turizm sektöründe sıkıntılı bir dönem yaşadığına dikkati çeken Bakan Avcı, bu sektörün aynı zamanda bir algı yönetim sektörü olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Turizm ‘iyi’ dedikçe iyi olan ‘kötü’ dedikçe kötüleşen bir sektör. Yani biz sektörle ilgili olumsuz söylemleri kendi aramızda veya dışarıda ne kadar köpürtürsek, sektörün kötüye gitme ihtimalini o kadar artırmış oluyoruz.”

(04.10.2016)