BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI DOST VE KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN'DA

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Azeri mevkidaşı Ebülfes Garayev ile Dünya Turizm Günü dolayısıyla düzenlenen Çok Kültürlü Toplum ve Turizm konulu toplantıya katıldı.

Bakan Avcı: “Türkiye turizm alanında aldığı tedbirlerle bu yılki dar boğazı 2017’de aşacak.”

Bakan Avcı: “Çok kültürlülük, dünyanın özgün ve güçlü toplumsal harcıdır. Harcı sağlam, mazisi ve geleceği parlak iki ülke olarak Azerbaycan ve Türkiye, elindeki kültür zenginliğini modern sektörlere entegre edecek bilgi ve tecrübeye sahiptir.”

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Garayev: “Çok kültürlülük, başka ülkelerden gelen insanları misafirperverlikle karşılamaya katkı veriyor.” 


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı temaslarda bulunmak ve Dünya Turizm Günü etkinliklerine katılmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de. 

Bakan Avcı, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev ile Dünya Turizm Günü dolayısıyla gerçekleştirilen Çok Kültürlü Toplum ve Turizm konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında iki bakan da çok kültürlülüğün değerli bir zenginlik olduğuna işaret etti. Bakan Avcı konuşmasında, “Çok kültürlülük, bütün kültürleri, saygı duygusu içinde hepimizin ufkunu genişleten bir zenginlik duygusuna çevirmenin adıdır.” Derken Azeri mevkidaşı Garayev de açılış konuşmasında, her medeniyetin kendine özgü değeri, güzelliği olduğunu belirterek, bu çeşitliliğin Azerbaycan halkını zengin kılan en önemli etken olduğunu söyledi.

Farklılıkları Bir Arada Yaşatmak, Birlikte Yaşamayı Yönetmektir

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye ve Azerbaycan’ın zengin kültüre sahip olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Çok kültürlülük, bütün kültürleri, saygı duygusu içinde hepimizin ufkunu genişleten bir zenginlik duygusuna çevirmenin adıdır. Farklılıkları bir arada yaşatmak, birlikte yaşamayı yönetmektir. Çoğulcu bir ortamda birlikte yaşama hukukunu oluşturmaktır. Kültür kavramının derinliği ve gücü göz önünde bulundurulduğunda, çok kültürlülük kavramının bir toplum için ve tüm insanlık için ne ifade ettiği daha iyi anlaşılabilir. Çok kültürlülük, birbirleriyle temasa geçtiklerinde ürettikleri sentezin ifadesidir.”

Turizmin Doğasında Çok Kültürlülük Vardır

Çok kültürlülüğün turizmdeki önemine ve yerine değinen Bakan Avcı, "Çok kültürlülük, dünyanın özgün ve güçlü toplumsal harcıdır. Harcı sağlam, mazisi ve geleceği parlak iki ülke olarak Azerbaycan ve Türkiye, elindeki kültür zenginliğini 21. yüzyıl imkanlarıyla buluşturarak modern sektörlere entegre edecek bilgi ve tecrübeye sahiptir.” şeklinde konuştu.

Turizmi ayakta tutmak için uluslarası ölçekte atılması gereken adımların önemine işaret eden Bakan Nabi Avcı, bu maksatla Türkiye’nin atığı en büyük adımlardan birini, İspanya ile medeniyetler ittifakını kurması olarak gösterdi. Bakan Avcı ayrıca, ittifakla, çeşitli aşırı unsurların istismarına karşı Müslüman ülkelerle Batılı toplumlar arasındaki şüphe ve korku ortamının önlenmesinin amaçlandığını da aktardı.

Bu yıl özellikle Batı’da islamofobinin ve Türk düşmanlığının bilinçli şekilde körüklendiğini dile getiren Bakan Avcı, Türkiye'nin dünyanın 6. büyük turizm destinasyonu olduğunu, tüm engellemelere rağmen özellikle turizm çevrelerinin Türkiye’yi güvenli ve cazip turizm merkezi olarak nitelediğini belirtti.

Bakan Avcı, Türkiye’nin turizm alanında aldığı tedbirlerle bu yılki dar boğazı 2017’de aşacağını da bildirdi.

Türkiye’nin, Azerbaycan ile ilişkilerinin daha da güçlenmesi için her alanda her türlü işbirliğine hazır olduğunu belirten Bakan Avcı, “Kültürün, turizmin çok kültürlülüğe dönüşüm sürecindeki paylaşımı, kardeşlerin birbirine uzattıkı el kadar değerlidir.” dedi.

2016 Yılı Azerbaycan’da Çok Kültürlülük Yılı

Azeri Kültür ve Turizm Bakanı Garayev de konuşmasında milletlerin çok kültürlülükle zenginleştiğini vurgulayarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararıyla 2016 yılının Azerbaycan’da çok kültürlülük yılı ilan edildiğini hatırlattı.

Garayev, “Çok kültürlülük başka ülkelerden gelen insanları misafirperverlikle karşılamaya katkı veriyor. Dolayısıyla Azerbaycan’a gelen turistlerin sayısı hızla artıyor.” diye konuştu.

Bakan Nabi Avcı, Çok Kültürlü Toplum ve Turizm konulu toplantıdan önce Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı merhum Haydar Aliyev ve eşinin kabri ile Azerbaycan ve Türk şehitliklerini de ziyaret etti.

(27.09.2016)

  • 1.jpeg..
  • 2.jpeg..
  • 3.jpeg..
  • 4.jpeg..
  • 5.jpeg..
  • 6.jpeg..
  • 7.jpeg..