BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI: “TURİZMDE ÖNÜMÜZDEKİ YILLAR DAHA İYİ OLACAK"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Antalya'dan önümüzdeki yıldan başlayarak turizmin ve kültürel faaliyetlerin hem bu bölgede hem de Türkiye genelinde eskisinden daha parlak bir tablo çizeceğini müjdeleyebilirim.” 

Bakan Avcı: “Türkiye son bir yıl içinde büyük badireler atlattı. Buna rağmen Türkiye çok şükür dimdik ayakta.”


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin son bir yılda büyük badireler atlatmasına rağmen dimdik ayakta olduğunu belirterek, turizmde önümüzdeki yılların daha iyi olacağını söyledi.  

Antalya'nın Manavgat ilçesinde düzenlenen “Antalya Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı 2016”da turizm sektörünün temsilcileriyle buluşan Bakan Avcı, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Dünyaca ünlü sanatçıları Antalya’da buluşturan ve 14 Ekim'e kadar sürecek olan 17. Uluslararası Antalya Piyano Festivali gibi sanatsal etkinliklerin Türkiye'nin doğru tanıtımına katkıda bulunduğunu belirten Bakan Avcı, bu festivalle her şeye rağmen Türkiye'nin teröre boyun eğmediğini, etkinliklerin planlandığı şekilde sürdüğünü bütün dünyaya müzik üzerinden mesaj verilmesinin sağlandığını söyledi.

Turizm sektörünün önde gelen temsilcileriyle 3’üncü defa bir araya geldiğini dile getiren Bakan Avcı, daha önceki toplantılarda iletilen taleplerin, önerilerin ne durumda olduğunu, bunlardan hangilerinin gerçekleştirildiğini, hangilerinin gerçekleşmediğini konuştuklarını aktardı.

Turizm sektörünün bu yıl ciddi sıkıntılar yaşadığına da dikkati çeken Bakan Avcı, somut veriler üzerinden sıkıntıların yapısal ve konjonktürel nedenlerini bu toplantıda tartıştıklarını kaydetti.

Turizm sektörünün eskisinden de iyi duruma geleceği yılların başlangıcı olarak 2017 yılına işaret eden Bakan Avcı konuşmasına şöyle devam etti: 
“Bunun için hem içeride hem de dışarıda ürün ve pazar çeşitlendirmesine yönelik farklı iletişim stratejileri ile mesafe alacağımızı düşünüyorum. 

Sektörümüz heyecanını kaybetmemiş durumda. ‘Bundan sonra ne yapabiliriz’ diye kollarını sıvamış vaziyette. Hepimiz gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Önümüzdeki yıllar daha iyi olacak. Medyanın da bu anlamda yapacağı katkıların büyük önemi var.”

Ekmeğimizle Oynadılar

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç ve İbrahim Aydın da katıldığı toplantı sonrasında turizm sektörünün temsilcileri de basına açıklamalarda bulundu. 

Bir delinin kuyuya taş attığını ve 79 milyonun bunu çıkardığını dile getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy açıklamasında şunları kaydetti: 

“Ekmeğimizle oynadılar. Bunu toparlamaya çalışıyoruz. Yurt dışındaki algıyı değiştirmeye çalışıyoruz. 

Bu gemi bizim gemimiz. Karşılaştığımız fırtınalara değil gemiyi limana sağlam yanaştırıp yanaştıramadığımıza bakıyoruz. 

Rusya ile sıkıntılarımız çözüldü. 30 bine yakın Rus turist son dönemde ülkemizi ziyaret etti. Sakalımız kesildi ama kolumuz kesilmedi. Sakalımız yeniden çıkar, çıkacaktır.”

Sıkıntıların Çabuk Atlatılacağına İnanıyoruz

Önümüzdeki yıldan umutlu olduklarını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır ise Bakan Avcı ve bürokratları ile sektörün dinamizm içinde çalıştığını vurguladı. 

Sıkıntıların çabuk atlatılacağına inandığını dile getiren Çorabatır, şöyle devam etti:

“Bu dinamizm ile sıkıntılar çabuk atlatılacağına inanıyoruz. 2017 yılının satışları Kasım ve Aralık ayında başlayacak. 

Turizm çok kırılgan bir sektör. Dünyadaki bütün olaylar turizmi etkiliyor. 2017’de ‘Rekor kıracağız’ demek olmaz ama umudumuz var. Sektör olarak moralimizi bozmamaya çalışıyoruz.” dedi.

Çorabatır, Rus turistlerin Antalya'daki hizmet kalitesini başka ülkelerde bulamadığını ve bu nedenle 2017 yılında Rus turistlerden umutlu olduklarını dile getirdi. 

Antalya Dünyanın En Huzurlu ve Güvenli Şehirlerinden


Antalya'nın dünyanın en huzurlu ve güvenli şehirlerinden olduğuna işaret eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de yaptığı konuşmada, kentte hayatın olağan akışının herhangi bir güvenlik tehdidi nedeniyle değişmediğini, kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerin artarak devam ettiğini söyledi.

(22.09.2016)

  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 6.jpg
  • 5.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg
  • 7.jpg