BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI ESKİŞEHİR'DE

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı Eskişehir'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Avcı: "15 Temmuz'un daha belgeseli yapılacak ve inşallah çocuklarımız bu milli direnişin gururunu yaşatmaya devam edecekler."

Bakan Avcı: "Kurban Bayramı tatilinin 9 gün ilan edilmesinden sonra doluluk oranlarında ciddi bir artış görüyoruz. Şu anda da yüzde yüze yaklaşmış durumda."

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı  Eskişehir'de temaslarda bulundu.

Eskişehir programı kapsamında vilayet meydanındaki "15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi" fotoğraf sergisini de gezen Bakan Avcı, burada  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

15 Temmuz'un Belgeseli Yapılacak

Bakan Avcı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşılık, halkın demokrasi mücadelesi verdiği anlarda çekilen fotoğrafların yer aldığı sergideki kareleri ilgiyle inceledi.

Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Avcı, 15 Temmuz gecesi demokrasiye sahip çıkan vatandaşların fotoğraflarının, dünya demokrasi tarihine geçecek ve dünyada bir örneği daha bulunmayan bir milli direniş olduğunu belirtti.

Bakan Avcı, sözlerine şöyle devam etti:

"Tabii ki bu bir başlangıç. 15 Temmuz'un daha belgeseli yapılacak, filmi yapılacak ve inşallah çocuklarımız, torunlarımız bu milli direnişin gururunu yaşatmaya devam edecekler. Bu serginin bugün burada, bu meydanda açılması da gerçekten çok anlamlı. Çünkü bu meydan 26 Mayıs 1960 yılında merhum Başbakan'ımız Adnan Menderes'in halka hitap ettiği son meydandır. O zamanda Adnan Menderes'in konuşması birileri tarafından mikrofonunun kabloları kesilerek engellenmiş, halkla son buluşması engellenmeye çalışılmıştır. İşte milletimiz aynı zamanda tuttuğu demokrasi mitinglerinde o duruma da bir cevap vermiştir. Allah bir daha böyle kara geceler göstermesin. Fakat bunları unutmamamız, unutturmamamız lazım."

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Amerika'dan iadesi konusunda gelişme olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Zirvesi'nde gerekli görüşmeyi yaptığını kaydederek, "Bu hem siyasi hem hukuki bir süreç. Amerikalı yetkililerin bu konuyu bütün boyutlarıyla ve Amerika'nın da çıkarları doğrultusunda değerlendirdikleri zaman Türkiye'nin bu talebinin ne kadar haklı, yerinde ve acil bir talep olduğunu anlarlar diye ümit ediyorum." dedi.

Rusya ile düzelen ilişkiler doğrultusunda turizm anlamında da gelişmelerin olduğunu kaydeden Bakan Avcı, şunları söyledi:
 
"Rusya ile olan kriz, gerek Sayın Cumhurbaşkanı'mızın, gerekse Sayın Putin'in en yüksek düzeyde siyasi irade beyanıyla çözülmüş oldu. Bu saatten sonra 2016'nın bütünüyle kurtarılması mümkün değil sezon bakımından ama hiç olmazsa zararın neresinden dönülürse kardır diye bakıyoruz. 2017'den itibaren sadece Rusya ile değil, Almanya ile İngiltere ile komşularımızla ve açılacağımız pazarlarla da ilişkilerimizin bunun çok üzerine taşınmasıdır. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunu da göreceğiz. Kurban Bayramı tatilinin 9 gün ilan edilmesinden sonra doluluk oranlarında ciddi bir artış görüyoruz. Şu anda da yüzde yüze yaklaşmış durumda."
Bakan Avcı, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Bakan Avcı’ya, Eskişehir Valisi Azmi Çelik, AK Parti İl Başkanı Mustafa Dündar Ünlü ve AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan eşlik etti.

Eskişehir programı dahilinde Muharip Hava Kuvvetleri Komutani Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ü de ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Van'ın Çaldıran ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonda şehit düşen Uzman Çavuş Ali Doğukan Kılınç'ın memleketi Eskişehir'de düzenlenen cenaze törenine de katıldı.
 
05.09.2016
 
 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 12.JPG