BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK SİNEMASI MONTREAL’DE

Son yıllarda Bakanlığımızın en çok üzerinde durduğu tanıtım stratejilerinden birisi olan ve uluslararası alanda büyük başarılar kazanan Türk sinemasının şimdiki durağı Montreal!
 
Sinema sanatını stratejik bir sektör olarak gören Kültür ve Turizm Bakanlığı dünyanın dört bir tarafında düzenlenen önemli sinema etkinliklerinde Ülkemizin ve sinemamızın tanıtımına büyük destek veriyor. Dünyanın en önemli film festivallerinde yer alan Türk Sineması büyük başarılara imza atarken yeni fikir, yeni proje, yeni teknoloji alışverişleri yapılıyor. Kültürel diplomasi için de büyük fırsat olarak değerlendirilen etkinlikler ile turizm ve tanıtıma da katkı sağlanıyor.
25 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında bu yıl 40'ıncı kez gerçekleşecek olan, Kanada’nın en eski ve Kuzey Amerika’nın en önemli film festivallerinden birisi olarak kabul edilen “Uluslararası Montreal Film Festivali”nde Türkiye konuk ülke olarak yer alacak. Isabelle Adjani ve Willem DaFoe gibi dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının da yer alacağı etkinlik; Ülkemizin ve Türk sinemasının bölgedeki tanıtımına büyük katkı sağlayacak.
 
Festivalin “ana yarışma” bölümünde filmlerimiz ödül için yarışırken “Turkish Film Focus” seçkisinde de bir çok filmimiz izleyicilerle buluşacak. Yönetmen Seren YÜCE’nin “Rüzgarda Salınan Nilüfer” filmi “World Film Competition” bölümünde, yönetmen Hande Gözde KURAL’ın “Toz” filmi ile yönetmen Görkem YELTAN’ın “Yemekteydik ve Karar Verdim” filmi “First Films” bölümünde ve yönetmen Can YÜCEL’in “Yaktın Beni” filmi ise “Regard” bölümünde ödül için yarışacaklar.
 
Türkiye’nin konuk ülke olmasından dolayı gerçekleştirilecek “Turkish Film Focus” bölümünde ise; yönetmen Nuri Bilge CEYLAN’ın “Kasaba” ve “Koza”, yönetmen Ufuk BAYRAKTAR’ın “Kümes”, yönetmen Emre KONUK’un “Çırak”, yönetmen Bedir AFŞİN’in “Son Kuşlar” filmleri ile Türk sinemasının mihenk taşlarından olan Ömer Lütfi AKAD’ın önemli klasiği “Gelin” filmi sinemaseverlerle buluşacak.
 
(26.08.2016)
 
  • montreal 1.jpg
  • montreal 2.jpg
  • MONTREAL.jpg