BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI’DAN DEVLET TİYATROLARI AÇIKLAMASI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Devlet Tiyatrolarının özelleştirilmesi konusunda yanlış anlaşılma var. Bu tamamen gayrimenkullerle ilgilidir, Özelleştirme İdaresi tarafından değerlendirilmektedir.”
 
Devlet Tiyatrolarının özelleştirilmesi konusunda yanlış anlaşılma olduğunu belirten Bakan Avcı, bunun tamamen gayrimenkullerle ilgili olduğunu ve Özelleştirme İdaresi tarafından değerlendirildiğini söyledi.
 
Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen '7. Türkçe Yaz Okulu ve 2. Türkçe Bayramı’nın Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında gazetecilerin Devlet Tiyatrolarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Bakan Avcı, Devlet Tiyatrolarının yapısıyla ilgili önerilerin ayrı bir tartışma konusu olduğunu belirterek, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Bu Tamamen Gayrimenkullerle İlgilidir
 
“Şu an söz konusu olan, görüşülmekte olan Devlet Tiyatrolarının bütünüyle Kültür ve Turizm Bakanlığının uhdesinden çıkarılıp, özel bir kurum haline getirilmesi değil, onlarla birlikte, Devlet Tiyatrolarıyla birlikte bazı devlet kurumlarının elinde olan bazı varlıkların, gayrimenkullerin Özelleştirme İdaresi eliyle değerlendirilmesi.
 
Ama biliyorsunuz, daha önce de kamuoyunda tartışılan sanat kurumlarının, mesela İngiltere örneğinde olduğu gibi kendi kendilerini yönetecek bir özerk yapıya kavuşturulmasına ilişkin tasarılar, öneriler, hem camianın kendi içerisinden hem de basından gelen öneriler vardır. Bu tamamen ayrı bir tartışma konusu. Bu tamamen gayrimenkullerle ilgilidir, Özelleştirme İdaresi tarafından değerlendirilmektedir.”
 
(19.08.2016)