BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KAZAN’IN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ MÜZEDE YAŞAYACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Kazan'da o gece olup bitenleri fotoğraflarıyla, belgeselleriyle sürekli çocuklarımıza gençlerimize yaşatacak, hatırlatacak, şehitlerimizin hatırasını her daim diri tutacak, gazilerimizin hatırasını çocuklarımıza aktaracak, gençlerimize aktaracak yaşayan bir müzeyi açacağız.”
 
Bakan Avcı: “Çocuklarımız bugünleri hayal meyal hatırlayacaklar ama büyüdükleri zaman, kendilerine bu yaşananlar anlatıldığı zaman, bunları tarih kitaplarında okudukları zaman, babalarıyla abileriyle anneleriyle dedeleriyle iftihar edecekler.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü terör örgütünün darbe kalkışmasına ellerinde bayraklarla karşı duran ve yaşamlarını yitiren demokrasi şehitlerinin hatırasını yaşatmak ve onların demokrasi mücadelesini gelecek kuşaklara aktarmak üzere Kazan’da bir müze ve kültür merkezi kuracaklarını söyledi.  
 
Ankara’nın Kazan ilçesinde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Avcı, yaptığı konuşmada çocukların bugünleri hayal meyal hatırlayacaklarını ancak büyüdüklerinde ebeveynleriyle iftihar edeceklerine vurgu yaptı.   
 
Çocuklarımız İftihar Edecek
 
“Darbe girişimini önleyenler Türk tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdı. Darbe girişimi akşamı sadece Türkiye’yi bölmek isteyenlere karşı değil, Türkiye'yi işgal etmek isteyen yabancı güçlere karşı da mücadele ettiniz. Neyle? Elinizde silah var mıydı? Tank, top, tabanca, tüfek, var mıydı? Yoktu. Onun için bu gerçekten, dünya tarihinde altın sayfalara yazılacak bir destandır. Bunu unutturmamamız lazım.
 
Şimdi çocuklarımız bugünleri hayal meyal hatırlayacaklar ama büyüdükleri zaman, kendilerine bu yaşananlar anlatıldığı zaman, bunları tarih kitaplarında okudukları zaman, babalarıyla abileriyle anneleriyle dedeleriyle iftihar edecekler.
 
'Benim abim de o gece oradaydı. Benim annem de babam da dedem de dayım da amcam da o gece Kazan’daydı’ diye iftihar edecekler.”

Bakan Avcı’dan Kazan’a Müze Sözü
 
“Kazan Müzesi açacağız inşallah. Kazan’da o gece olup bitenleri fotoğraflarıyla belgeselleriyle sürekli çocuklarımıza gençlerimize yaşatacak, hatırlatacak, şehitlerimizin hatırasına her daim diri tutacak, gazilerimizin hatırasını çocuklarımıza aktaracak, gençlerimize aktaracak yaşayan bir müzeyi açacağız.
 
İnşallah Lokman Bey kardeşimizle birlikte, o bize bir yer gösterecek, biz de inşallah Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Kazan, artık adını ne deriz bilemiyorum ama her bir duvarında köşesinde şehitlerimiz için her biri için 9 şehidimizin her biri için ayrılmış köşelerde onların hatıralarını inşallah yaşatacağız. İnşallah bu başka yerlerdeki mücadelelere, başka yerlerdeki şehitlerimizi de anmaya vesile olacak.”
 
Kazan Sivil Görünümlü Yapılarla Canlanacak
 
Bir gazetecinin ‘Milli Savunma Üniversitesinin Kazan’da kurulması söz konusu mu?’ sorusuna ise Bakan Avcı, şu yanıtı verdi:
 
“Zannediyorum Ankara merkezli veya İstanbul merkezli fakülteler olacak harp okulları ve üniversitelerin alt birimleri olarak tasarlandığı için buranın askeri amaçlarla değil daha sivil yapılar ve amaçlar için kullanılmasının uygun olacağını zaten Başbakanımız da ziyareti sırasında Kazan'a geldiğinde vurgulamıştı biliyorsunuz.
 
Burası uygun bir şekilde daha sivil bir görünümlü ama yine Kazan’a inşallah canlılık getirecek büyük bir rekreasyon ve başka yapılarla desteklenen bir ünite olarak değerlendirilecektir.”
 
(01.08.2016)
 
  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg
  • 7.jpeg
  • 8.jpeg
  • 9.jpeg
  • 10.jpeg