BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

SAKARYA MÜZESİ YENİ YÜZÜYLE AÇILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Son dönemlerde bütün dünyada ve ülkemizde turistlerin tercihini keşif, eğlence ve heyecanın yanı sıra kültür, medeniyet ve tabiat şekillendiriyor.”
 
Yenilenerek modern müzecilik anlayışına uygun hale getirilen Sakarya Müzesi açıldı.
 
Koleksiyonunda 2 bin 300’den fazla eser bulunduran Sakarya Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katıldığı törenle açıldı.
 
Bakan Avcı, açılış töreninde yaptığı konuşmada Anadolu’nun, Doğu ile Batı kültürlerinin buluştuğu ve harmanlandığı bir coğrafya olduğunu belirtti.
 
Anadolu’nun adeta büyük bir müze olduğunu aktaran Bakan Avcı, müzelerin yaşayan mekanlar olduğunu ve ziyaretçileriyle iletişim halinde oldukları takdirde gerçekten yararlı olabileceğini vurguladı.
 
Sakarya’ya ‘Göç Müzesi’
 
“Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar, adeta büyük bir müze niteliğinde. Biz de bu zengin mirasın koruyucuları olarak ülkemize miras kalan değerlerin muhafazası ve geliştirilmesi için her ilimizde önemli adımlar atıyoruz. Çünkü milletlerin mazilerini ihya ve imar ederek medeniyet kurduklarına inanıyoruz.
 
Müzeler, aslında yaşayan ve bize kendi varlığını bizim tarihi derinliğimizi hatırlatan, bizimle konuşan mekanlardır. Bu nedenle son dönemlerde bütün dünyada ve ülkemizde turistlerin tercihini keşif, eğlence ve heyecanın yanı sıra kültür, medeniyet ve tabiat şekillendiriyor. Bu anlamda da müzeler her geçen yıl yerli ve yabancı turistler bakımından daha çok ziyaret edilen mekanlar haline geliyor. Dolayısıyla biz burada hem bir eğitim kurumunu hem de turistik cazibe merkezini hizmete açmış oluyoruz.
 
Sakarya, Osmanlı coğrafyasının çok değişik alanlarından gelen, nispeten farklı kültürleri, folklorları yaşatan, hemşehrilerimizi barış, esenlik ve huzur içinde buluşturan bir şehrimiz. Onun için böyle güzel bir şehre ‘göç müzesi’ gerçekten çok yakışır. Biz de bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yerine getirmeye hazırız.”

Bakan Avcı, törenin ardından müzeyi gezdi.
 
15.07.2016
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.JPG
  • 4.jpg
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG