BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

DÜNYA MİRAS KOMİTESİ İSTANBUL’DA TOPLANIYOR

• Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “40. Dünya Miras Komitesi toplantısı yarın İstanbul'da başlayacak. Toplantıda dünya miras listesindeki son durum ve yeni adayların durumu gözden geçirilecek.”
 
• Bakan Avcı: “Ani Harabelerinin adaylığı da söz konusu. Biliyorsunuz Ani aynı zamanda Türklerin Anadolu’ya ayak bastıktan sonra ilk cuma namazını kıldıkları yerdir.”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 40. Dünya Miras Komitesi toplantısının yarın İstanbul'da başlayacağını belirterek, toplantıda dünya miras listesindeki son durum ve yeni adayların durumunun gözden geçirileceğini kaydetti.
 
Ani Harabelerinin de listeye adaylığının söz konusu olduğunu belirten Bakan Avcı, Ani’nin aynı zamanda Türklerin Anadolu’ya ayak bastıktan sonra ilk cuma namazını kıldıkları yer olduğunu kaydetti.
 
6. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Avcı, İstanbul’da 10 gün sürecek “UNESCO şenliği” yaşanacağını belirterek, toplantıya 7 üye ile 3 gözlemci ülkenin katılacağını söyledi.
 
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, KKTC, Gagavuzya, Türkmenistan'ın katılımcı, Bosna Hersek, Moğolistan ve Moldova'nın gözlemci ülke olarak toplantıya katılacağını dile getiren Bakan Avcı, “Yarın UNESCO Dünya Miras Komitelerinin katılacağı, 40. Dünya Miras Komitesi toplantısı İstanbul’da başlayacak. Bu toplantıya UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova da katılacak. 10 gün boyunca dünya miras listesindeki son durum ve yeni adayların durumu gözden geçirilecek. Gözetim altında olan mirasların ne durumda olduğu burada tekrar elden geçirilecek. Dolayısıyla UNESCO bütün dünyaya bu 10 gün boyunca İstanbul'dan seslenmiş olacak.” dedi.

Ani Harabeleri de Listede

Türkçe konuşan ülkelerin UNESCO’da ağırlıklarını artırma şansına kavuştuklarını kaydeden Bakan Avcı, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Pek çok ortak projeyi bugüne kadar UNESCO Kültür Mirası’na, UNESCO kayıtlarına geçirdik. Bugünkü toplantıdan ortaya çıkan sonuçlardan biri de böyle. İpek Yolu ve kapalı havza birimlerinin korunması gibi pek çok konuda ortak hareket etme ve ortak projeler geliştirme konusunda bir irade ortada görünüyor. Dolayısıyla çok verimli bir toplantı oldu bugün.
 
Ani Harabelerinin adaylığı da söz konusu. Dolayısıyla bu toplantılarda o da değerlendirilmiş olacak. Biliyorsunuz Ani aynı zamanda Türklerin Anadolu'ya ayak bastıktan sonra ilk cuma namazını kıldıkları yerdir.”
 
(09.07.2017)
 
  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg