BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN AVCI KKTC'DE

 Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: Hem Türkiye’yi hem KKTC’yi dünyaya tanıtmak için yapacak çok işimiz var. Bunları birlikte daha iyi yapabiliriz.”
 KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu: “Bakan Avcı, Eskişehir ve Bursa’dan Kıbrıs’a uçuş müjdesi verdi.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu'nun davetlisi olarak gittiği Lefkoşa’da Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı arasındaki Turizm İşbirliği Eylem Planı’nı imzaladı.
 
Turizm geliştirilmesi amacıyla iki ülke bakanlıkları arasında planlama, tanıtma, teknik destek ve eğitim hususlarında işbirliğinin daha da ileriye götürülmesini öngören eylem planı çerçevesinde Türkiye’nin 10 ili ile Almanya ve İngiltere’de tanıtım etkinlikleri yapılacak.
 
İlk resmi ziyaretini KKTC’ye yapmasının iki ülke arasındaki kopmaz bağları bütün dünyaya göstermek anlamına da geldiğini ifade eden Bakan Avcı, protokolde yaptığı konuşmada “İnşallah bu planın imzalanması ile birlikte özellikle turizm alanında bugüne kadar var olan ilişkileri daha ileriye taşıyacak ve neler yapabiliriz onları gözden geçirmiş oluyoruz. Türkiye ile KKTC hem ayrı ayrı hem de birlikte iyi bir turizm potansiyeli var. Gerek Türkiye olarak gerekse KKTC olarak bu potansiyelimizi bugüne kadar hak ettiği ölçekte değerlendirebildiğimizi söyleyemiyoruz. Daha yapacak çok işimiz var. Hem Türkiye’yi hem KKTC’yi dünyaya tanıtmak için yapacak çok işimiz var. Bunları birlikte daha iyi yapabiliriz.” dedi.
 
Önümüzdeki günlerde KKTC’nin tanıtıldığı etkinliğin önce 8 il olarak düşünüldüğünü ve daha sonra 10 ile çıkarıldığını kaydeden KKTC’li Bakan Fikri Ataoğlu ise, Bakan Avcı’nın Eskişehir ve Bursa’dan Kıbrıs’a uçuş müjdesi verdiğini söyledi.
 
Bakan Avcı’nın KKTC Temasları
 
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, KKTC'deki temasları çerçevesinde ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayında kabul edildi.
 
Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ve ilgili yetkilerin hazır bulunduğu basına kapalı görüşmenin ardından Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber Avcı'yı makamında kabul etti.
 
Lefkoşa Başbakanlık Binası’nda KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ile de görüşen Bakan Avcı, daha sonra KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile bir araya geldi.
 
Türkiye’de de kültür konularının uzun bir süre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü, Kültür Bakanlığının ayrı bir bakanlık olarak teşkilinin aslında yeni olduğunu dile getiren Bakan Avcı, eğitim ve kültürün iç içe alanlar olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: 
 
“İnşallah bugünde eğitim alanında sürdürdüğümüz olumlu çabaları kültür boyutunu da ekleyerek yeni boyutlara taşıma imkânı bulacağız inşallah. Bu vesile ile Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz Bey’in de selamını iletmek istiyorum. Daha önce başlattığımız pek çok projeyi daha da ileri noktalara taşıyacak irade Ankara’da görev başında. Hem kültürde, hem eğitim hem turizmde sinerjiyi birlikte oluşturduğumuzu ve daha ileri noktalara taşıyacağımızı görüyorum” dedi.
 
Bakan Avcı’yı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Berova ise yaptığı konuşmada, bir toplumun yaşamasının ve devam etmesinin en önemli unsurlarından birinin kültürünü yaşatmak ve bu kültürünü de gelecek nesillere aktarmak olduğunu kaydetti.
 
Bakan Berova konuşmasına şöyle devam etti: 
 
“Hal böyle olunca biz de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak kültürümüze çok önem veriyoruz bu dönem içerisinde. Ülkemiz ekonomik ambargolara ve uluslararası tanınmamışlığa maruz kalan bir ülke. Bizim yanımızda ana vatan Türkiye'mizin olması bizim burada yaşam kaynağımızın ana unsurlarından bir tanesini oluşturmakta. Kültürel varlığımızın da sürdürülmesi ana vatanımızın, Türkiye'mizin yanımızda olmasıyla mümkün. Bu dönemde de, sizin bakanlığınız döneminde Türkiye'mizle kültürel ilişkimizin artarak devam edeceği konusunda hiçbir şüphemiz yoktur.”
 
(22.06.2016)
 
 • 1.jpeg
 • 2.jpg
 • 3.jpeg
 • 4.jpeg
 • 5.jpeg
 • 6.jpeg
 • 7.jpeg
 • 8.jpeg
 • 9.jpeg
 • 10.jpeg
 • 11.jpeg
 • 12.jpeg
 • 13.jpeg
 • 14.jpeg