BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKANLIKTAN TURİZM SEKTÖRÜNE 900 MİLYONLUK DESTEK

• Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Turizm sektörünün yüz yüze olduğu sorunları aşmak için ilgili bütün paydaşlarla sürekli danışma hâlinde tedbirlerimizi geliştiriyoruz.”
• Seyahat acentalarına uçuş başına verilen destek artırılarak 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde 24 Kasım’dan bugüne yaşanan sorunları aldığı “önleyici tedbirler” ve “telafi edici tedbirler” ile en az zararla aşmak için çalışmalarına devam ediyor.
 
Dünya turizmi içerisinde önemli bir konuma gelen ülkemiz turizminin sürdürülebilir bir niteliğe kavuşturulması, dünya genelinde yaşanan olumsuzluklardan en az düzeyde etkilenmesinin sağlanması amacıyla destek paketleri birbiri ardına uygulamaya konuluyor, rahatlatıcı adımlar peş peşe atılıyor.
 
Son olarak (A) sınıfı seyahat acentelerine uçuş başına yapılan desteğin artırılarak 31 Ağustos’a kadar uzatılmasına karar verildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı konuya ilişkin olarak “Turizm sektörünün yüz yüze olduğu sorunları aşmak için ilgili bütün paydaşlarla sürekli danışma hâlinde tedbirlerimizi geliştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde sadece yurt içindeki değil yurt dışındaki paydaşlarımızla da yapacağımız çalışmalarla, bütün dünyayı etkisi altına almış olan turizm sektöründeki bunalımın Türkiye’deki yansımalarını en aza indirmenin gayreti içinde olacağız.” dedi.
 
Turizmde Yakıt Desteği Hem Artırıldı Hem Ağustos Sonuna Kadar Uzatıldı
 
2016 yılı turizm sezonunun başlangıcı olan Nisan ve Mayıs ayları için Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas Bodrum havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter) seferler ile İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer Havalimanlarına tarifesiz (charter) uçak seferleriyle turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına uçuş başına 6.000 ABD Doları destek verilmesi, Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulmuştu.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı,  biraraya geldikleri Türkiye’ye çok sayıda turist gönderen dünyanın büyük tur operatörlerinin koltuk kapasitesi ve getirilen yolcu sayısı fazla olan uçuşlara ait destekleme ödemesinin teşvik edici şekilde artırılması talebinde bulunması üzerine harekete geçti.
 
Bakanlığın ilgili birimlerince gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, destekleme ödemelerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararında yapılması muhtemel değişikliğe “1 Haziran-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz (charter) uçak seferlerinde en az 150 yolcu getirmek kaydıyla ödenecek destek tutarının (6.000 ABD Doları) %30 oranında artırılarak uygulanır” şeklinde hüküm ilave edilmesinin yararlı olacağı görüşüne varıldı ve yapılan çalışma Bakanlar Kuruluna sunuldu.
 
Bakanlar Kurulunun konuya ilişkin olarak aldığı karar 09.06.2016 tarihli ve 29737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Bu son girişimle Bakanlık turizm sektörüne 305 milyon Amerikan Doları (yaklaşık 900 milyon TL) tutarında destek sağlamış oluyor.
 
09.06.2016