BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

NASREDDİN HOCA SİVRİHİSAR’DA ANILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte memleketi Eskişehir’de gerçekleştirilen Nasreddin Hoca Anma Etkinlikleri’ne katıldı.

Sivrihisar Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler, Nasrettin Hoca Kültür Parkı’nda yapıldı. İki Bakan,  anma töreni öncesinde park içinde bulunan Nasreddin Hoca heykelinin önünde fotoğraf çektirdi. Nasreddin Hoca ve kızının mezar taşının sergilendiği alanda dua eden Bakanlar, ardından Hoca’nın kıssalarının resmedildiği bilgi taşlarının bulunduğu bölümü gezerek törenin düzenlendiği parka fidan diktiler. 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada ise Nasreddin Hoca’nın Anadolu hikmetinin en önemli temsilcilerinden biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
 
Nerede Söz Açılsa Nasreddin Hoca’dan Öğreneceğimiz Bir Şeyler Var
 
“Nasreddin Hoca gerçekten Anadolu hikmetinin en önemli temsilcilerinden biri. Sayın Orman ve Su İşleri Bakanı’mızın ve Vali’mizin de biraz önce vurguladığı gibi onu herhangi bir mizah figürü gibi algılamak çok yanlış ve haksız bir değerlendirme olur.
 
Nasreddin Hoca, kıssaları, her ne kadar biz onları fıkra olarak ansak da, aslında çok katmanlı derin hikmetler içeren ve öyle okunduğunda da gerçekten bize hayatın farklı yönlerini anlatan, kapılarını açan bir hazine.
 
Dolayısıyla Nasreddin Hoca’yı üniversitelerimizin, düşünürlerimizin, yazarlarımızın bu gözle, daha derinlemesine değerlendirmelerinde büyük fayda var.
 
Nerede söz açılsa Nasreddin Hoca’dan öğreneceğimiz bir şeyler var. Belediye Başkan’ımıza böyle bir etkinlik düzenlediği için, Nasreddin Hoca’mıza gösterdiği bu vefa için, Sivrihisar’ımıza yaptığı katkılar için teşekkür ediyorum.
 
Sivrihisar, her şeyi ile tabiatıyla, kültürel zenginlikleriyle, vakıf eserleriyle ve insanıyla elbette kültür turizminin çekim merkezlerinden biri olmaya çoktan hak kazanmış bir şehrimiz. İnşallah önümüzdeki dönemde Sivrihisar’ımızın bütün bu özelliklerini el birliğiyle bütün Türkiye’ye, hatta bütün dünyaya tanıtma fırsatımız olur. Böylece Sivrihisar hak ettiği turizm cazibe merkezi olma imkânını bu vesileyle pekiştirmiş olur inşallah.”
 
Törenin ardından Sivrihisar Belediye Başkanı Hamdi Yüzügüllü, Bakanlara çeşitli hediyeler takdim etti.
 
(03.06.2016)
 
  • image7.jpeg
  • image3.jpeg
  • image4.jpeg
  • image1.jpeg
  • image2.jpeg