BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÜNAL İRAN’IN TARİHİ KENTİ ŞİRAZ’DA

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: “İran tarafının ilk talebi, Türk yatırımcılarının İran'da 10 tane otel inşaatı yapması olmuştur.”
Bakan Ünal: “İranlı Şair Hafız'ın Kabri Başında Yahya Kemal ile Hafız'ı Konuşturduk.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İran'ın başkenti Tahran'daki resmi temaslarının ikinci gününde ülkenin tarihi ve turistik kenti Şiraz‘ı ziyaret etti. 

İran’a 10 otel yapılması yönünde kendilerine talepte bulunulduğunu belirten Bakan Ünal, temasları sırasında Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada bunun için öncelikle hukuki altyapının gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Çukurca’da şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileklerini ileten Bakan Ünal, ayrıca İran’da gerçekleştirdikleri görüşmelerin verimli geçtiğini dile getirdi.

İranlı şair Hafız’ın kabri başında Yahya Kemal’i andıklarını söyleyen Bakan Ünal,  İran'la Türkiye arasında kurulacak kültür ve sanat alanındaki işbirliğini özellikle Şiraz'da önemsediklerini kaydetti.

Çukurca Şehitlerine Anma

“Çukurca'da 6 ve helikopter kazasında hayatını kaybeden 2 askerimize Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Nisan ayında, Sayın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye temasları sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelmiş, İran'ın turizm alt yapısının geliştirilmesi, Türk yatırımcıların bu ülkede yatırım yapmaları konularında istek ve iş birliği çerçevesinde görüşmüşlerdir. 

Biz bu vesileyle, İran'da 4'üncü Turizm İşbirliği Teknik Komite Toplantısı'nı gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte İran'la turizm alanında nasıl bir iş birliği oluşturabiliriz bunları konuştuk.” 

İran’ın İlk Talebi Türk Yatırımcılarının İran'da 10 Otel İnşaatı Yapması

“Türkiye ile İran arasında her alanda turizm, tanıtım, yapı iyileştirilmesi, turizm altyapısına destek, karşılıklı uçak seferlerini arttırma, karşılıklı turist sayısını arttırma konularında ortak bir protokol imzaladık. 

İran tarafının ilk talebi, Türk yatırımcılarının İran'da 10 tane otel inşaatı yapması olmuştur. Bu konuda biz kendilerine, bu taleplerinin gerçekleşmesi için öncelikle, Türkiye'de geçmişte olduğu gibi, İran'da da turizm gelişim bölgeleri, tahsisler, yatırım ortamının iyileştirilmesi gibi hususların konuşulması, İran'da hukuki teknik alt yapısının oluşturulması gerektiğini, sonra yatırımcılarımızın gelip burada gerekli yatırımları yapacaklarını söyledik." 

Görüşmelerimiz Son Derece Verimli Geçti

"İkinci husus, 2015 yılı içerisinde İran'dan Türkiye'ye yaklaşık 1 milyon 700 bin turist geldi. 2016 yılında bu sayıda yaklaşık yüzde yedi oranında artış gerçekleşti. Bu, karşılıklı tarifeli ve tarifesiz uçuşların artırılmasıyla da ilgilidir. Uçuş sayılarının artırılmasını içeren bir maddeyi protokole ekledik. Daha önce Yunanistan'la yaptığımız ‘Bir bölge ortak tanıtım çalışmasını’ Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya gibi uzak destinasyonlar için yapma konusunda fikir birliği oluşturduk. Mardin, Van, Şanlıurfa'yla İran'ın yakın bölgelerini uzak destinasyonlara tanıtma konusunda ortak kararlar aldık. Dolayısıyla dünkü görüşmelerimiz son derece verimli geçti.” 

İranlı Şair Hafız'ın Kabri Başında Yahya Kemal ile Hafız'ı Konuşturduk

“Özellikle Şiraz'da İran'la Türkiye arasında kurulacak kültür ve sanat alanındaki iş birliğini önemsiyoruz. 

Mesela bugün İranlı şair Hafız'ın kabri başında Yahya Kemal ile Hafız'ı konuşturduk. Hafız'ın o muhteşem şiirinin etkisi, Alman Goethe'den Yahya Kemal'e kadar geniş bir alanı içine alır. Yahya Kemal'in 'Rintlerin Ölümü' şiirini orada okuduk ve Farsça çevirisi yapıldı. 

Dün İran Milli Kütüphanesi'ni ziyaret ettik. Yazma eserler üzerinden oluşturabileceğimiz iş birliği konularını ve kültürel mirasımızı konuştuk. İki ülke toplumunun birbirini daha yakından tanımasına yönelik çalışmalar yapacağız."

(13.05.2016)

  • 1.jpg
  • 2.jpeg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg
  • 7.jpeg