BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TURİZMİN KALDIRACI EXPO OLACAK

• Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: “EXPO'yu bu süreçte turizm açısından bir kaldıraç olarak görüyoruz.”

• Bakan Ünal: “EXPO’ya 5 milyon yabancı, 3 milyon yerli turist olmak üzere toplam 8 milyon ziyaretçi bekliyoruz.”

Turizm sektörü Rus turistler üzerinden yaşanacak sıkıntıyı EXPO ile dengeleyecek. EXPO’yu bu süreçte turizm açısından bir kaldıraç olarak gördüklerini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, 5 milyonu yabancı, 3 milyonu da yerli olmak üzere EXPO’ya toplam 8 milyon ziyaretçi beklediklerini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, EXPO 2016 Antalya sergi alanını ziyaret etti. EXPO 2016 Antalya’nın önemine vurgu yapan Bakan Ünal, altı ay sürecek organizasyonun resmi açılışını 22 Nisan’da yapacaklarını dile getirdi.

Türkiye İçin Çok Büyük Bir Tanıtım

“Rusya'nın turizmi, 24 Kasım'da uçak kriziyle başlayan süreçte, bir yaptırım aracı olarak kullanmasından sonra, Rus turist üzerinden yaşanacak sıkıntıyı EXPO üzerinden dengeleyeceğiz.

EXPO, Antalya için bu sezon oldukça önemli. Çünkü EXPO'yu bu süreçte turizm açısından bir kaldıraç olarak görüyoruz. 1990 Japonya'dan sonra en büyük katılım Antalya EXPO’ya sağlandı. Şu anda 51 ülke, Hong Kong ve Tayvan da katılırsa 53 ülke olacak.

Son derece güzel ve Antalya için de kalıcı bir eser ortaya çıktı. Altı ay boyunca devam edecek etkinlikler ile kültür-sanat etkinliklerinin de EXPO ve Türkiye için çok büyük bir tanıtım anlamı var. Biz bütün fuarlarda EXPO'yu tanıttık. Önümüzdeki süreçte çok ciddi bir katılım bekliyoruz.

Hedef olarak 5 milyon yabancı, 3 milyon yerli turist olmak üzere toplam 8 milyon ziyaretçi bekliyoruz EXPO için. Bu da Antalya için büyük bir kazanım olacak.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, sergi alanında bitki heykellerini inceleyerek, Çin bahçesini gezdi. Türkiye'nin farklı bölgelerini anlatan kültür sokağındaki eserleri de inceleyen Ünal, Osmanlı bahçesini ziyaret etti.

Sergi alanında gazetecilere açıklama yapan Bakan Ünal, ardından EXPO sergi alanındaki Kongre Merkezi'ne giderek, EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Kazım Aydın'dan bilgi aldı. Fuar alanında, İzmir Bergama'dan getirilen 655 yıllık zeytin ağacına toprak dökerek can suyu veren Bakan Ünal, ayrıca isim tabelasını çaktı.

15.04.2016

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg