BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÜNAL’DAN GENÇLERE MÜJDE

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, ‘Nun ve Kalem’ Hat Sergisini Açtı
 
Bakan Ünal: “Gençlerimizin kültür ve sanat etkinliklerine, yaklaşık 50 milyon liralık bir bütçe ayırmış durumdayız.”
 
Bakan Ünal: “Gençlerimizin, kültür ve sanat alanında bir içsel yolculuğa çıkmalarını eğer teşvik edip yardımcı olmazsak, maalesef toplumsal alanda bir sığlaşma ortaya çıkıyor.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Klasik Türk Sanatları Vakfının (KTSV) ev sahipliğindeki "Nun ve Kalem" isimli hat sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
 
Bakan Ünal, Saray Koleksiyonları Müzesi Sanat Galerisindeki açılışta yaptığı konuşmada, Gençlere Destek Programı (GENÇDES) kapsamında gençlerin kültür ve sanat etkinliklerine yaklaşık 50 milyon bir bütçe ayrıldığını kaydetti.
 
Sanat, Sizin İç Dünyanızda Yaptığınız Yolculukta Size Eşlik Eder
 
“Bize ait olanı hatırlamak ve en önemlisi toplumların kendi duygularını, kendi varlıklarını, kendi kimliklerini ifade biçimi olan stilize bir şekilde ifade biçimi olan bir sanat etkinliğinde, hat sanatları sergisinde bulunmaktan son derece mesudum.
 
Hat sanatı bizim medeniyetimizde diğer sanatlar içerisinde müstesna bir yere sahiptir. Bir müddet hat meşk etmiş birisi olarak; hani derler ya ‘Kuran-ı Mübin Mekke’de nazil oldu, Kahire’de okundu ama İstanbul’da yazıldı.’, bizim güzelleşme ve güzelleştirme arzumuzun, nefsimizi ve ruhumuzu Allah'ın ‘Rab’ sıfatının bir tecellisi olarak terbiye etme arzumuzun en güzel şekilde tecessüm etmiş halidir, hat sanatı.
 
Hattatlar bilirler, saatlerce bir ‘vav’ çekersiniz. O ‘vav’ı her çekişte bir ölçüye koymaya çalışırsınız. Aslında o ölçü, içinizde bir yerlerde, bir şeyleri de ölçüye koyar. Yani sanat sizi terbiye eder. Sanat, sizin iç dünyanızda yaptığınız yolculukta size eşlik eder.
 
Bu tür sanat etkinliklerinin artması gerekiyor. Derler ki ‘İnsanın dışındaki bütün eylemlerin tek bir gayesi vardır.’. İnsanın dışındaki bütün eylemlerinin ortak gayesi, içindeki benliğine, varlığına, umutlarına ulaşmaktır. Çünkü insan, dışından hangi eylemi gerçekleştirirse içinden o noktaya ulaşır. Dışında yaptığı bir eylem, eğer içinde nefreti, öfkeyi, kızgınlığı, kini, hasedi ve düşmanlığı barındırıyorsa, kendi içinizde, o karanlık tarafınıza ulaşırsınız. Öfkenin, kızgınlığın, nefretin olduğu tarafa ulaşırsınız. Kendi dışınızda bir güzelliği cismani bir hale getirir, onunla uğraşırsanız ve içinde sevgiyi, muhabbeti barındıran şeylerle uğraşırsanız, tabii ki içinizde güzel yerlere ulaşırsınız.”
 
Gençlerimizin Kültür ve Sanat Etkinliklerine, 50 Milyon Liralık Bir Bütçe Ayırdık
 
“Sanatçılar sadece sanatlarıyla değil, halleriyle de insanlara rehberlik eder. Buradan gençlere de güzel bir müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki yıl içerisinde, GENÇDES kapsamında, gençlerimizin kültür ve sanat etkinliklerine, yaklaşık 50 milyon liralık bir bütçe ayırmış durumdayız. Çünkü gençler için kültür ve sanatı cazibe haline getirmezsek, teşvik etmezsek, gençlerimizin, kültür ve sanat alanında bir içsel yolculuğa çıkmalarını eğer teşvik edip yardımcı olmazsak, maalesef toplumsal alanda bir sığlaşma ortaya çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bunu bir sorumluluk olarak görüyor, bu konuda da inşallah gençlere önümüzdeki dönemde çok ciddi anlamda teşvikler vereceğimizi, buradan sizinle paylaşmak istiyorum.”
 
Bakan Mahir Ünal daha sonra serginin açılışını gerçekleşirdi ve Abdurrahman Depeler, Mustafa Parıldar, Mehmet Memiş gibi 16 hat sanatçısının 61 eseri bulan sergiyi gezdi.
 
03.04.2016

 • 1.jpeg
 • 2.jpeg
 • 3.jpeg
 • 4.jpeg
 • 5.jpeg
 • 6.jpeg
 • 7.jpeg
 • 8.jpeg
 • 9.jpeg
 • 10.jpeg
 • 11.jpeg
 • 12.jpeg
 • 13.jpeg
 • 14.jpeg