BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

NEVRUZ ATEŞİNİ BAKAN MAHİR ÜNAL YAKTI

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: "Kalplerindeki iyilik duygusunu kaybedenlerin ve bu kaybedişlerini yalancı barış ve kardeşlik söylemleriyle kapatmaya çalışanların riyakarlıklarına şahit oluyoruz"
 
Bakan Mahir Ünal: "İnsanoğlu her zaman acılarını iyileştirmeyi bilir. Şundan emin olun ki iyilik kazanacaktır, insanların kalbindeki merhamet duygusu ve yardımlaşma kazanacaktır ve Nevruzun ruhu kazanacaktır"
 
Bakan Ünal: "Akif'in söylediği gibi: Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu attıkça sineler onu top sindiremez."
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türksoy tarafından Ankara Büyük Tiyatro'da düzenlenen Nevruz bayramı programında Nevruz ateşini Bakan Mahir Ünal yaktı.
 
Nevruz bayramını içinde bulunduğumuz zorlu dönemde buruk bir şekilde idrak ettiğimizi belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, etkinliklerde yaptığı konuşmada kalplerindeki iyilik duygusunu kaybedenlerin ve bu kaybedişlerini yalancı barış ve kardeşlik söylemleriyle kapatmaya çalışanların riyakarlıklarına şahit olduğumuzu söyledi.
 
Nevruz Her Sene Bize Bir Şeyi Yeniden Fısıldar 
 
"İnsan yeryüzünde kendi hikayesini yaşarken yaşadığı her şeye verdiği anlamlar aslında kendisini ifade etmesinin farklı biçimleridir.
 
Bu coğrafyada dirlik ve düzen, sevgi ve barış, iyilik ve kardeşlik bahar bayramı ile Nevruz ile anlatılır, yeniden diriliştir çünkü Nevruz. İnsanın, insanca olanın ve yaşamanın yeniden hatırlandığı gündür Nevruz. Nevruz bize her sene bir şeyi yeniden fısıldar. Korumamız gereken en temel şey kalbimizdeki iyilik duygusudur."
 
Riyakarlıklara Şahit Oluyoruz
 
İçerisinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde Nevruz bayramını buruk bir şekilde idrak ediyoruz. İnsanlara ve toplumlara bazen acılar çarpar. Acıların çarptığı dönemlerden geçiyoruz. Terörün ve terör örgütlerinin masum insanları hedef alacak kadar gözünün döndüğüne şahit olduğumuz ve dirliğimize düzenimize, birliğimize beraberliğimize kastedenlerin maalesef kalplerindeki iyilik duygusunu kaybedenlerin ve bu kaybedişlerini yalancı barış ve kardeşlik söylemleriyle kapatmaya çalışanların riyakarlıklarına şahit oluyoruz maalesef.
 
Bu hain odaklar bugün de iyiliğin, dirliğin, barışın, kardeşliğin ve o kardeşlik ateşinin yakıldığı bugünde yine dirliğimizi düzenimizi sağlamaya çalışan ve sadece vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve özgürlüklerini rahatça yaşamaları için görev yapan beş tane güvenlik görevlimizi maalesef bugün şehit ettiler."
 
İnsanoğlu Acılarını İyileştirmeyi Bilir
 
"Nevruz'un ruhuna tutunarak buradan sizlere sormak istiyorum: Eğer insanoğlu siyaset kurumunu ve siyaset kurumu aracılığıyla sorunlarını çözebilmeyi keşfetmiş ve siyasetin barış ortamında kendisine temsil yetkisi verilen parlamenterler aracılığı ile demokratik siyasetin bir gereği olarak anayasal, meşru bir zeminde kendi haklarını ve özgürlüklerini kullanabileceği bir ortam varken bu ortamın oluşturduğu dirliğe ve düzene kasteden, silaha sarılan ve daha acısı gerçek anlamda bu ülkeye bahar gelsin diye başlatılmış çözüm sürecini Suriye'deki katil Esed'in rejimini korumak için feda etmiş ve masum gençleri ellerine silah tutuşturarak bir nefret aletine dönüştürmüş olanlar nasıl Nevruz'dan, nasıl Nevruz'un düzen, kardeşlik, barış ve iyilik duygusundan bahsedebilirler?
 
İnsanoğlu her zaman acılarını iyileştirmeyi bilir. Şundan emin olun ki iyilik kazanacaktır, insanların kalbindeki merhamet duygusu ve yardımlaşma kazanacaktır ve Nevruzun ruhu kazanacaktır. Çünkü tarih boyunca iyilik hiçbir zaman kaybetmemiştir. Tarih boyunca insanoğlunun merhamet duygusu, insanoğlunun üzerinde yükseldiği evrensel değerler hiçbir zaman kaybetmemiştir.
 
Yeter ki biz kalbimizdeki iyilik duygusunu muhafaza edelim, yeter ki merhametimizden, yardımlaşmamızdan, dayanışmamızdan, dirliğimizden ve düzenimizden, birliğimizden ve beraberliğimizden vazgeçmeyelim.
 
Akif'in söylediği gibi: 'Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu attıkça sineler onu top sindiremez.'
 
Ben birliğimizin ve beraberliğimizin, dirliğimizin ve düzenimizin yeniden ve daha güçlü bir şekilde bu Nevruz vesilesiyle iyiliğe, barışa, dirliğe ve düzene dönüşeceğine inanıyorum."
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın Nevruz ateşini yakarak demir dövdüğü Nevruz bayramı programına Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türksoy Genel Sekreteri Düsein Kaseinov ve yabancı misyon şefleri katıldı.
 
21.03.2016
 
 • 1.JPG
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 6.JPG
 • 7.JPG
 • 8.JPG
 • 9.JPG
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 12.JPG
 • 13.JPG
 • 14.JPG
 
NEVRUZ ATEŞİNİ BAKAN MAHİR ÜNAL YAKTI  
Etiketler: kültür, turizm, NEVRUZ BAYRAMI KUTLAMASI