BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MAHİR ÜNAL KAYSERİ’DE

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: Birileri ısrarla kendi nefretlerini, öfkelerini, şiddet sarmallarını bütün Türkiye’ye yaymak istiyor

Diyarbakır’da, Şırnak’ta kazdıkları çukura Türkiye’yi çekmek istiyorlar

PKK terör örgütü bütün dünyada internet üzerinden Türkiye’ye gelmeyi düşünen turistlere Türkiye’ye gelmemeleri konusunda ölüm tehditleri yağdırıyor

Hükümet olarak sektörün bu süreçten sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçmesi için alınması gereken bütün tedbirleri alıyoruz

Sektör temsilcilerimiz rahat olsunlar, gereken bütün önlemleri alıyoruz ve gereken bütün görüşmeleri yapıyoruz
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yılız ile birlikte temaslarda bulunmak ve çeşitli etkinliklere katılmak üzere Kayseri’de. 

Bakan Mahir Ünal, kentte ilk olarak Kayseri Valiliği’ni ziyaret etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Ünal, Türkiye’nin pozitif bir gündeme sahip olduğunu ve bu gündemin ön plana çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Önümüzdeki Günlerde Erciyes’e Dönük Müjdelerimiz Olacak

“Bir şehrin en önemli kaynağı insan kaynağıdır. Yani bir şehrin yetiştirdiği insanlar o şehri taşıyor. Bu şehir bir Taner Yıldız, bir Mustafa Elitaş yetiştirmiş, daha da öncesinde bizimle birlikte daha önce Grup Başkanvekilliği yapmış Sayın Salih Kapusuz’u, daha öncesinde  de 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ü yetiştirmiş.

Sosyolojik anlamda da baktığımda şehirlerin kalkınmasındaki en önemli etkenin insan unsuru olduğunu görüyorum. Yani bir şehir ne kadar çok insan yetiştirebiliyorsa o şehrin gelişim endeksi o kadar çok yükseliyor. O yüzden Kayseri bu anlamda çok mümbit bir şehir. Kayseri, bugün bulunduğu durumla gelişimi açısından, şehrin rekabet avantajı açısından son derece iyi durumda. Özellikle kış turizmi açısından bugün Erciyes son derece iyi durumda Kayseri hem kültürel mirasıyla ve zenginlikleriyle hem de kış turizmiyle son derce önemli şehirlerimizden bir tanesi.

İnşallah önümüzdeki günlerde Erciyes’e dönük de güzel değerlendirmelerimiz, müjdelerimiz olacak. Özellikle yatırım ve işletme açısından kış turizminin gelişimi açısından özel bir ilgi göstereceğiz Erciyes’e.

Diğer taraftan kültürel miras açısından son derece zengin bir şehir Kayseri. Hem kültürel hafızası hem de mekânsal hafızası son derece güçlü bir şehir. O  açıdan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte başlattığımız ve şehirlerin önce hafızasını sonra kimliğini inşa çalışmasında yine merkeze aldığımız şehirlerden bir tanesi Kayseri, önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızı açıklayacağız. Birazdan Snowboard Dünya Kupasının finaline katılacağız.”

Diyarbakır’da, Şırnak’ta Kazdıkları Çukura Türkiye’yi Çekmek İstiyorlar

“Türkiye’nin çok pozitif bir gündemi var. Bu pozitif gündemi daha çok öne çıkarmamız gerekiyor. Maalesef birileri ısrarla kendi nefretlerini, öfkelerini, şiddet sarmallarını bütün Türkiye’ye yaymak istiyorlar. Nasıl ki Diyarbakır’da, Şırnak’ta kazdıkları çukura Türkiye’yi çekmek istiyorlar ve açıklamalarında Diyarbakır’da ve Şırnak’ta olanlar İzmir’de de İstanbul’da da olmalı diyerek şiddeti ve terörü bütün Türkiye’ye yaymak için çaba gösteriyorlar.

Aynı şeyi provakatif şiddet içeren söylemleriyle de yapıyorlar. Buna asla gelmemek, düşmemek bu provakatif söylemlere kapılamamak gerek. Bizim asıl gündemimiz olan pozitif gündemimizde kalmamız lazım.

Geçtiğimiz günlerde Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Kültür Bakanları Toplantısı İstanbul’da yapıldı. Bugün Snowboard Dünya Kupası Kayseri’de yapılıyor. Antalya’da EXPO 2016’yı yapıyoruz yaklaşık 40 ülkenin katılımıyla yapılacak. Dün Fitch Türkiye’nin kredi notunu açıkladı ve Türkiye’ye 2015 ve 2014 yılında birçok seçim geçirmesine rağmen ekonomik ve mali disiplinini korumasından dolayı taktilerini ifade etti.

Türkiye güçlü bir ülke ve Türkiye kararlı bir şekilde 2023 hedeflerine ilerliyor. O yüzden basın mensuplarının da daha çok pozitif olanı öne çıkarması gerekiyor. Çünkü insanımızın morale ihtiyacı var. Bizim insanımız girişimcidir, ki girişimciliğin merkezidir aynı zamanda Kayseri. Girişimci insanın en temel enerjisi moral ve motivasyondur. Onu muhafaza etmek, korumak gerekiyor.

Turizmle ilgili evet 24 Kasım’dan sonra bir türbülans yaşadık yani Sultan Ahmet Patlaması ve arkasından Ankara patlamasıyla birlikte Türkiye’nin algısına ve imajına dönük uluslararası alanda bilinçli bir algı operasyonu yürütüldü. ‘Türkiye güvenlik açısından riskli ülkedir’ algısı yürütüldü.
Buradan şunu söylemek istiyorum: İspanya’da bombaların patladığı sene İspanya’nın turist sayısı arttı. Çünkü teröre ve terörizme karşı insanlar, ‘Hiç kimse bizim seyahat etme özgürlüğümüzü kısıtlayamaz ve sınırlayamaz’ dediler. Ve tepki olarak insanlar daha çok İspanya’ya ziyarette bulundular.
Paris’te bomba patladığında bu ülkeden özgürlükçü  ve barışçı olduğunu söyleyen bir gazetenin genel yayın yönetmeni ‘Fransa çocuklarına ağlıyor’ diye manşet attı. Ama Sultan Ahmet’te bomba patladığında o genel yayın yönetmeni bu ülke için ‘Katliam ülkesi’ başlığını attı. Biz burada nasıl bir iyi niyet arayacağız.

Paris’te bomba patladığında bunu büyük bir destekle ve büyük bir paylaşım ve yardımlaşmayla karşılayanlar ve Fransız hükümetinin Paris’te aldığı önlemleri, sosyal medyanın yasaklanmasından bütün Fransa’da olağanüstü hal ilan edilmesine, tanklarla askerlerin Paris’e girmesine bile normal gözüyle bakanlar Ankara’da terör olayı olduğunda kendi ülkesini ‘katliam ülkesi’ olarak suçluyorsa, yayın yasağını bile sansürcü bir zihniyet olarak görüyorsa ve 36 milyar dolar gibi bize ciddi bir gelir sağlayan 40 milyona yaklaşan turizmimizi gözümüz gibi korumamız gerekiyor. Rahmetli Turgut Özal’ın ifadesiyle bizim için turizm ‘bacasız sanayi’dir.”

PKK terör örgütü bütün dünyada internet üzerinden Türkiye’ye gelmeyi düşünen turistlere ölüm tehditleri yağdırıyor

“Aynı şekilde paralel yapı 160 ülkede Türkiye güvenlik açısından riskli bir ülkedir, Türkiye’ye gitmeyin’ diye maalesef bir algı operasyonu yürütüyor. Ama bütün bunlara karşı Dışişleri Bakanlığımız, AB Bakanlığımız, Büyükelçiliklerimiz, Ekonomi Bakanlığımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız çok ciddi bir çalışma yürütüyor. Önümüzdeki dönemde de turizm alanında birilerinin yürüttüğü kara propagandaya rağmen herhangi bir şekilde büyük bir sorun yaşamayacağımıza inanıyoruz. Bu konuda hükümet olarak gerekli tedbirleri aldık. Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz bir Turizm Destek Paketi açıkladık.

Özellikle sektör bizim için çok değerli ve bizim çözüm ortağımız. Hükümet olarak sektörün bu süreçten sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçmesi için alınması gereken bütün tedbirleri alıyoruz. Özellikle hem ürün çeşitliliği hem pazarın çeşitlendirilmesi hem de tanıtım açısından ciddi bir çalışma yürütüyoruz. O yüzden sektör temsilcilerine buradan seslenmek istiyorum: Rahat olsunlar, gereken bütün önlemleri alıyoruz ve gereken bütün görüşmeleri yapıyoruz. İnşallah 2016 yaz sezonunda turizm açısından rahat ve kolay geçecek diye ümit ediyoruz.”

Ve UNESCO’ya Diyarbakır Suriçi Hakkında Geniş Bir Bilgi Verdik
“Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Kültür Bakanları Toplantısında UNESCO Kültür Direktörü Francesco Bandarin bizimle beraberdi. Ve UNESCO’ya Diyarbakır Suriçi hakkında geniş bir bilgi verdik. Biliyorsunuz Suriçi UNESCO Dünya Kültür Mirası. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte Suriçi’ndeki koruma ve yenileme çalışmalarımızla ilgili bilgi verdik. Terör örgütünün Suriçi’nde kazdığı hendeklerle yerleştirdiği patlayıcılarla ve ağır silahlarla verdiği zararla ilgili UNESCO’yu bilgilendirdik. Önümüzdeki süreçte hangi çalışmaları yapacağımızı, yürüteceğimiz restorasyon çalışmaları konusunda karşılıklı bir istişarede bulunduk.

Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile başlattığımız şehirlerin hafızası, kimliği ve kültür sanat üretmesi konusunda bizim üzerimize düşen çalışmalarla ilgili de bilgi verdik. Suriçi’ni de bu kapsam çerçevesinde ele aldığımızı belirttik. Aynı kapsam çerçevesinde İznik, İstanbul, Edirne, Kars, biliyorsunuz şimdi Ani Harabeleri’ni de bu çalışmaya tabi tutacağız. Bu konularda UNESCO’ya bilgi verdik. Son derce faydalı bir toplantı oldu.”

Bakan Ünal, daha sonra Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ni ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti, ardından da Snowboard Dünya Kupası ekinliklerine katılmak üzere Erciyes’e geçi.
 
27.02.2016
 
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MAHİR ÜNAL KAYSERİ’DE 
Etiketler: Kültür, Turizm, Mahir Ünal