BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

YURDA DÖNÜŞ İÇİN 65 TARİHİ ESER DAHA YOLDA

Bakan Ömer Çelik: “Yakaladığımız bu başarılar; koordineli bir şekilde profesyonel yöntem ve diplomatik girişimlerle yaptığımız çalışmaların birer ürünüdür. Tabii aynı zamanda çalışmalarımızı yalnızca ülkemiz adına değil, insanlık mirası adına da yaptığımızın bilincindeyiz.”
 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin ait olduğu topraklara dönüşü için çalışmaları aralıksız sürüyor. Son operasyonla 65 kültür varlığının daha iadesi sağlandı.
 
Amerika Birleşik Devletleri’nde ele geçirilen 48 adet ok ucu, 1 adet yüzük, 1 adet bronz kemer tokası ile 15 adet sikke New York Başkonsolosluğumuza törenle teslim edildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Bakanlık olarak istikrarlı ve kararlı çalışmalarının bir kez daha olumlu sonuçlandığını ifade ederek, “Son operasyonda ele geçirilen tarihi eserlerle birlikte 2014 yılında toplam 81 adet varlığımız kültür mirasımıza kazandırılmış oldu. ” dedi.
 
Son On Yılda 4 Bin 224 Kültür Varlığımızın Ait Oldukları Topraklara Dönmesini Başardık

 
 
“Yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin iadesinde son dönemde yaşanan örneklerde de görüldüğü üzere daha seri sonuç alıyor ve bulunduğu yerler-koşullar ne olursa olsun ulaşıp iadesini sağlıyoruz.
 
Tarihi eserlerimizin iadesinde eriştiğimiz nokta göreve geldiğim günden bu yana titizlikle uyguladığımız atılımcı ve kararlı politikaların önemli bir sonucudur. Yakaladığımız bu başarılar; koordineli bir şekilde profesyonel yöntem ve diplomatik girişimlerle yaptığımız çalışmaların birer ürünüdür. Tabii aynı zamanda çalışmalarımızı yalnızca ülkemiz adına değil, insanlık mirası adına da yaptığımızın bilincindeyiz.
 
Bu son operasyonda da ABD’nin New York kentinde ülkemize ait kültür varlığı niteliğindeki 48 adet ok ucu, 1 adet yüzük, 1 adet bronz kemer tokası ve 15 adet sikkenin ülkemize iadesi sağlandı.
 
ABD’nin Göçmen ve Gümrük Ofisi, Newark Şubesi geçen yıl, New York Başkonsolosluğumuzla irtibata geçerek, İzmir’den ABD’ye gönderilen bir kargo paketinin içinde 48 adet ok ucu, 1 adet yüzük, 1 adet bronz kemer tokası ile 15 adet sikkenin yakalandığını bildirdi. Bu temasın ardından hemen işlemleri başlattık ve yapılan ön incelemeler sonucunda eserlerin ülkemize ait olduğu uzman raporuyla belgelendi.
 
Olayın faillerine ve bağlantılarına ulaşmak için işlemler başlatıldı, hem yurt dışı hem yurt içi, gerek emniyet güçlerimiz gerekse alan uzmanları tam zamanlı çalışıyor.
 
Bu sevindirici gelişme vesilesiyle bir kez daha anımsatmak isterim; Bakanlığımızca, yasa dışı yollarla ülke dışına çıkarılan kültür varlıklarının iadesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, 2014 yılı Kasım ayı itibariyle, toplamda 16 adet kültür varlığının ülkemize iadesi sağlanmıştı. Bu son gelişme ile 2014 sayımız 81’e ulaştı. Son on yılda 4 bin 224 kültür varlığımızın iadesini sağlayarak ait oldukları topraklara dönmesini başardık.
 
Daha önce de; 10 adet mezar taşı ve adak steli ile bağış yoluyla iadesi sağlanan 4 adet amfora ve 1 adet at koşum takımına ait tunç gem ABD’den, bir Yortan kabının Avusturalya’dan iadesi sağlanmıştı.
 
Hemen belirteyim; Almanya, ABD, İtalya, Fransa, Danimarka, Bulgaristan, İsviçre, İskoçya ve İngiltere’de bulunan pek çok eserimizin iade çalışmaları gerek hukuki gerek diplomatik yollarla sürüyor.
 
Bu gelişmeler aynı zamanda, Bakanlığımızın kültür varlıklarımızın iadesi konusunda göstermiş olduğu çalışmaların uluslararası kamuoyu tarafından da desteklendiğinin ve yurt dışında da takdirle karşılandığının önemli bir göstergesidir.
 
Son olarak bu konuda her zaman yinelediğim bir çağrıyı bir kez daha yapmak istiyorum. Bizim tarihi eserlerimizin iadesi konusunda ulusal ve uluslararası diğer birimlerle koordineli bir şekilde yürüttüğümüz profesyonel çalışmalara vatandaşlarımızın da desteğini bekliyoruz. Bu konuda çevrelerinde olup bitene karşı duyarlı olmalarını ve şüphe uyandıran durumlarda bizlerle temasa geçmelerini rica ediyoruz.”
 
(11 Aralık 2014)
 
  • Son On Yılda 4 Bin 224 Kültür Varlığımız Ait Oldukları Topraklarda
  • Son On Yılda 4 Bin 224 Kültür Varlığımız Ait Oldukları Topraklarda
  • Son On Yılda 4 Bin 224 Kültür Varlığımız Ait Oldukları Topraklarda
  • Son On Yılda 4 Bin 224 Kültür Varlığımız Ait Oldukları Topraklarda