BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


GENÇ YETENEKLER USTALARINI YAŞATIYOR

Çağdaş resmin ustalarından, merhum sanatçı Şefik Bursalı’nın anısını yaşatmak ve plastik sanatlar alanında sanatçıların çalışmalarını desteklemek amacıyla bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ‘Şefik Bursalı Resim Yarışması’nın ödülleri sahiplerine verildi.
 
Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen törende genç yeteneklere toplam 37 bin 500 lira para ödülü dağıtıldı.
 
Yarışmada beş büyük ödül (her kazanan için ayrı ayrı 7 bin 500 TL) verildi. ‘Ağıt’ isimli tablonun sahibi sanatçı Fatih Dülger büyük ödülünü Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’dan alırken, ‘Van Depremi’ isimli eseriyle sanatçı Orhan Onuk’a büyük ödülünü Şefik Bursalı ailesini temsilen Avukat Ünsal Piroğlu verdi. Yarışmanın diğer büyük ödüllerini ise sanatçılar Hayri Ağan ‘Tekne İçi’, Mustafa Sönmez ‘Tabutta Rövaşata’ ve Burak Yiğit ‘Yığın’ isimli eserleriyle aldı.
 
Ünlü sanatçı Şefik Bursalı anısına düzenlenen ve toplam 257 sanatçının katıldığı yarışmada sergilenmeye layık görülen 92 eser “Fahri Korutürk” ve “Sedat Simavi” salonlarında 15 Ağustos tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
 
Geleceğe Işık Tutan Etkinliklerden Büyük Mutluluk Duyuyoruz
 
 
Özellikle genç sanatçılar için sembol olacak kişiler etrafında toplanılmasının önemine dikkatleri çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, bu sanat etkinliklerine büyük bir özveriyle katılmak gerektiğinin altını çizdi. Geleceğe ışık tutan bu sanat etkinliklerden büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Haluk Dursun, Türkiye’deki bazı etkinliklerin geleneksel hale gelemeden kesintiye uğramasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
 
Şefik Bursalı’nın ismini yaşatmak üzere bu yıl 14’üncüsü düzenlenen yarışmanın bu yılların derinliğini de taşımasının önemine işaret eden Haluk Dursun, gençlerin bu işin takdir gören bir iş olduğunu bu tarz etkinliklerle anlamaları gerektiğini söyledi.
 
(18.07.2014)