BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

‘TOPKAPI SARAYI MÜZESİ YILLIĞI’ 22 YIL ARADAN SONRA YENİDEN

 
Tarihi yarımadanın en önemli mirası Topkapı Sarayı kendiyle rekabete devam ediyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatıyla yapılan çalışmalar sonucu kendi dokusuna yeniden kavuşan Topkapı Sarayı Müzesi, Bakan Ömer Çelik’in görev süresi boyunca birbirinden başarılı uygulamalar ve çalışmalarla sürekli kendini yeniledi.
 
Topkapı’nın son atağı 22 yıldır çıkarılmayan müze yıllığını yeniden çıkarmak oldu.
 
İlk kez 1986 yılında Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Topkapı Sarayını Sevenler Derneği tarafından çıkartılan Topkapı Sarayı Müzesi Yıllığı, beş sayı yayınlandıktan sonra çeşitli sebeplerle 1992 yılından bugüne dek çıkarılamadı.
 
Müzecilik faaliyetlerinin, kültürel etkinliklerin, önemli restorasyon ve projelerin kayda geçirildiği ve Topkapı Sarayı Müzesi’nin tarihinde önemli bir geçmişi olan bu yayının yeniden çıkarılması, özellikle yayınlanamadığı 22 yıla ışık tutması bakımından büyük önem taşıyor.
 
Gelenekselliği korumak adına yıllığın çalışma ekibi altıncı sayının önceki yıllıklarla aynı boyut ve mahiyette olmasına büyük özen gösterildi. Bu sayının bir de ayrı sorumluluğu var. Altıncı sayı; 2013 yılı faaliyetlerinin yanı sıra yayın yapılamayan yıllarda Topkapı Sarayı’nın geçirdiği tüm önemli restorasyonlar ve projeler, ev sahibi olunan ulusal-uluslararası sergiler, kültürel etkinlikler ve Topkapı Sarayı’nın müzecilik alanında geldiği yeri tüm ayrıntıları ile yansıtıyor.
 
Yıllıkta, yayınlanmadığı dönemleri tüm detayı ile anlatan “Topkapı Sarayı Müzesi ve Yıllığı” başlıklı bir makale ve 22 yıl aradan sonra yeniden ‘merhaba’ demenin onuruna 22 yazardan makaleler yer alıyor.
 
‘Topkapı Sarayı Müzesi Yıllık- 6’nın ön sözünde ise “Topkapı Sarayı Müzesi sahip olduğu en önemli somut kültürel mirası olan saray mimarisi ve objelerini korumaya ve sergilemeye çabaladığı gibi saray dönemine ait somut olmayan kültürel mirası da yaşatmaya önem atfetmektedir.” diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in imzası bulunuyor.
 
Yıllığı, tüm kültür kurumları Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebilecekler.
 
(29.05.2014)