BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

DÜNYANIN EN PRESTİJLİ SANAT FESTİVALİNDE KONUK ÜLKE TÜRKİYE

Bakan Ömer Çelik: Binlerce yıllık köklü kültürümüzün tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Europalia Uluslararası  Kültür ve Sanat Festivali heyetini kabul etti.
 
Dünyanın en prestijli sanat festivali olarak kabul gören Europalia’nın 2015-2016 organizasyonunda konuk ülke Türkiye.
 
Kabulde bir konuşma yapan Bakan Ömer Çelik, projenin Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağını vurguladı.
 
Sergileyeceğimiz Özgün Performanslarla Milletlerin Kardeşliğine ve Dünya Barışına Önemli Mesajlar Verebileceğimiz İnancındayız
 
“Bakanlığımız ile Europalia arasında, Europalia Turkey 2015-2016 Çerçeve Anlaşması'nın bugün imza altına alınmış olmasından ötürü büyük bir memnuniyet duyuyoruz.
 
Bilindiği  üzere, 1969 yılından beri, iki yılda bir Ekim-Ocak ayları  arasında Brüksel merkezli olarak Avrupa’nın muhtelif şehirlerinde düzenlenen Europalia Festivali, Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat organizasyonlarından biridir.
 
Binlerce yıllık köklü kültürümüzün geleneksel ve modern unsurlarının, sahip olduğumuz renklerin bütününün yüzlerce sanatsal etkinlikle icra edilip tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz.
 
Sinemadan, tiyatroya, edebiyattan müziğe, el sanatlarından gastronomiye, müzecilikten kütüphaneciliğe kadar birçok alanda sergileyeceğimiz özgün performanslarla, sadece sanata değil, aynı zamanda milletlerin kardeşliğine ve dünya barışına da, insanlığın ortak değerleri paydasında önemli mesajlar verebileceğimiz inancındayız.
 
Bakanlığımızın koordinatörlüğünde yürütülecek olan bu projede ülkemizi, projenin formatı gereği, kamu görevlisi olmayan sivil bir şahsın temsil etmesi gerektiğinden, bu görev, Sayın Erman Ilıcak Beyefendiye tevdi edilmiştir.
 
Ayrıca projenin sanat küratörlüğünü, değerli Hocamız Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman icra edecektir.”
 
Kültürlerin Ve Toplumların Kaynaşmasına Hizmet Eden Europalia Ekibini Tebrik Ediyorum
 
Ülkemizin yurtdışında tek kalemde gerçekleştireceği en büyük sanat organizasyonu olarak nitelendirebileceğimiz bu projede bugüne kadar emeği geçen pek çok arkadaşımız oldu, hepsini kutluyorum.
 
Bu vesileyle, bugünden itibaren hızlı bir ivme kazanacak olan bu projede yaklaşık 18 ay kadar sürecek bir sürece gireceğiz. Proje hazırlıklarında görev alacak olan tüm sanatçılarımıza, Bakanlık personelimize ve katkıda bulunacak özel sanat kuruluşlarına, Sayın Erman Ilıcak ve Sayın Hasan Bülent Kahraman’ın şahsında şimdiden teşekkür ediyorum.
 
Son olarak, bu derece seçkin organizasyonu yıllardan beri başarıyla yürüterek, kültürlerin ve toplumların kaynaşmasına hizmet eden Europalia ekibini, Sayın Luc Bertrand ve Kristine de Mulder’in şahsında tebrik ediyor, ülkemize gösterdikleri ilgilerinden ötürü, kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.”
 
Europalia Genel Komiseri Luc Bertrand “Türk kültürünün Hititler olsun Osmanlı İmparatorluğu olsun çok etkileyici olduğunu biliyoruz. Herkesin de görmek isteyeceğini düşünüyoruz.”
 
Türk kültürünün çok etkileyici olduğunu bildiklerini ve herkesin bu festival aracılığıyla Türk kültürünü görmek isteyeceğini, bu nedenle katılımın yüksek olacağını vurgulayan Europalia Genel Komiseri Luc Bertrand “Europalia, bir ülkenin kendisine tanıtması mevcudiyetini hissettirmesi açısından  gerçekten çok iyi bir platformdur” dedi.
 
Europalia İmza Töreni
 
Bakan Ömer Çelik'in heyeti kabulü öncesinde Europalia imza töreni yapıldı.
 
İki yılda bir Ekim-Ocak ayları arasında gerçekleştirilen Europalia 1969 yılından bu yana düzenleniyor.
 
Dünyanın en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan Brüksel merkezli festivalde, konuk ülkelerin kültürünü yansıtan geleneksel ve modern sanat eserleri, fotoğraf sergileri, moda, müzik, tiyatro, bale gösterileri, edebi ve bilimsel sempozyum ve konferanslara yer veriliyor.
 
Türkiye’nin konuk ülke olarak katılımı için 2 Ekim 2013’de Brüksel'de imzalanan Europalia Niyet Protokolü’nün ardından bugün taraflar arasında etkinliklerin yürütülmesine ilişkin esasları, görev ve sorumlulukları belirlemek üzere “Çerçeve Anlaşması” imzalandı.
 
Anlaşmaya, Europalia’nın formatı gereği iki taraftan da seçilen genel komiserler; Ackermans & Van Haren Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Luc Bertrand (Europalia), Rönesans Holding Başkanı  Dr. Erman Ilıcak (Türkiye) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür İrfan Önal ve Europalia Genel Müdürü Kristine de Mulder imza attı.
 
Proje Genel Küratörü ise Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman. Uluslararası organizasyonlarda Türkiye’nin kültürel ve sanatsal önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen Kahraman, tarihi ve kültürel zenginliğimizin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacağı düşünülen Europalia’da kilit isim olarak görülüyor.
 
(09.05.2014)
 
  • Bakan Ömer Çelik: Binlerce yıllık köklü kültürümüzün tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz.
  • Bakan Ömer Çelik: Binlerce yıllık köklü kültürümüzün tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz.
  • Bakan Ömer Çelik: Binlerce yıllık köklü kültürümüzün tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz.