BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

UNESCO DÜNYA MİRAS GEÇİCİ LİSTESİ’NE 13 YENİ ALANIMIZ DAHA GİRDİ

Kızkalesi (Mersin), Arslantepe Arkeolojik Alanı (Malatya), Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları (Çanakkale) ve Ahi Evran Türbesi’nin (Kırşehir) de aralarında bulunduğu 13 alanımız UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine girdi. Böylece artık listedeki varlık sayımız 54’e yükseldi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl UNESCO’ya tam 13 ayrı dosya ile başvurdu. Ve Dünya Miras Merkezi'nce gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonucunda hazırlanan 13 dosya da kabul görerek Dünya Miras Geçici Listesi'ne girmeye hak kazandı.
 
Kültür değerlerimizi ve eşsiz güzelliklerimizi tanıtmanın etkin bir yolunun da zenginliklerimizin dünyanın büyük önem atfettiği UNESCO’nun çalışmalarında yer alması olduğunu her fırsatta belirten Bakan Ömer Çelik ve ekibi bu kez 13’te 13 yaptı.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "toplumda kültürel ve doğal mirasımıza sahip çıkacak bilinci oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.
 
"Doğal ve kültürel değerler, bir milletin sahip olduğu paha biçilemez ve yeri doldurulamaz en değerli varlıklarıdır. Ülkemiz sahip olduğu coğrafi ve tarihi konumu itibariyle çok zengin bir kültürel ve doğal mirasa sahiptir. Bu miras, yalnızca bizim için değil tüm insanlık için çok könemlidir. Sahip olunan bu kültürel ve doğal mirasın zarar görmesinin yalnızca ülkemiz için değil tüm insanlığın kültürel yoksulluğuna yol açabileceğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden Bakanlık olarak, bir taraftan kültürel ve doğal varlıklarımızın uluslararası ölçekte tanınırlığını arttırmaya çalışırken diğer taraftan da toplumda bu mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar olumlu sonuçlar vermektedir. Dün aldığımız sevindirici bir habere göre UNESCO Dünya Miras Merkezine değerlendirilmek üzere önerdiğimiz 13 alanımızın tamamı Dünya Miras Geçici Listesi’ne kaydedilerek büyük bir başarı kazanılmıştır. Böylelikle Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki varlık sayımız, gösterdiğimiz kararlı çalışmalarla 54’e yükselmiştir. Dünya Miras Geçici Listesi’ne damgasını vuran ülkemiz, Dünya Miras Listesi’ndeki 11 alanımızın da sayısını arttırmak için aynı kararlı çalışmalarını sürdürecektir.”
 
UNESCO Dünya Miras Merkezince 15 Nisan’da yapılan değerlendirme sonucunda, yeni alanlarımızın da kaydedilmesiyle birlikte ülkemizin Dünya Miras Geçici Listesindeki varlık sayısı 54’e yükseldi.
 
İşte O Alanlar
 
1-Anadolu Selçuklu Medreseleri (Konya, Kayseri, Sivas, Erzurum, Kırşehir)
2-Anavarza Antik Kenti (Adana)
3-Kaunos Antik Kenti (Muğla)
4-Kızkalesi (Mersin)
5-Arslantepe Arkeolojik Alanı (Malatya)
6-Kültepe Arkeolojik Alanı (Kayseri)
7-Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları (Çanakkale)
8-Eflatunpınar Kaya Anıtı (Konya)
9-İznik Yeşil Camii(Bursa)
10-Mahmutbey Camii (Kastamonu)
11-Ahi Evran Türbesi (Kırşehir)
12-Titus-Vespasianus Tüneli (Hatay)
13-Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup Kilisesi (Mardin)
 
 • Buruciye Medresesi (Sivas)
 • Anavarza Kalesi (Adana)
 • Kaunos (Muğla)
 • Kızkalesi (Mersin)
 • Arslantepe (Malatya)
 • Kültepe (Kayseri)
 • 57'nci Alay Şehitliği (Çanakkale)
 • Eflatunpınar (Konya)
 • İznik Yeşil Camii (Bursa)
 • Mahmutbey Camii (Kastamonu)
 • Ahi Evran Türbesi (Kırşehir)
 • Titus Vespasianus Tüneli (Hatay)
 • Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup Kilisesi (Mardin)