BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 50. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 50. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
Bakan Ömer Çelik'in mesajı şöyledir:
 
“Aydınlık günlerin okuyan ve araştıran nesillerin omuzlarında yükseleceğinin bilinciyle; her yaştan dimağların kendilerinden başlayarak dünyayı tanımaları için okuma alışkanlığını yaygınlaştırmayı hem bir devlet politikası hem de kişisel bir sorumluluk olarak değerlendiriyoruz.
 
Medeniyetlerin doğduğu ve dünyaya yayıldığı merkezlerden biri olan Anadolu, dünya edebiyatının temelini oluşturan önemli eserlerin üretildiği bir merkezdir.
 
Uygurlardan bu yana kütüphanecilik bilincini kazanmış bir millet olarak, bilimden sanata, politikadan düşünce dünyasına birçok bulguyu paylaşarak çoğaltan yazım dünyasının buluşma noktası olan kütüphanelerin öneminin farkındayız.
 
Bugün başlayan Kütüphaneler Haftası, okuma-araştırma alışkanlığını artırmak ve kütüphane kullanımını daha da yaygınlaştırmak için bizlere iyi bir fırsat tanıyor.
 
Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir kez daha belirtmek isterim ki; kütüphanelerimiz ile kütüphanecilik anlayışımızın, değişen dünyanın çağdaş yapılanmasında teknolojik-toplumsal dönüşümlere uygun olarak hayata geçirilmesi, Bakanlık olarak temel hedeflerimiz arasında yer almaktadır.
 
2014’te projelerimizle kütüphaneleri hem nicelik hem de nitelik olarak zenginleştireceğimiz müjdesini verirken bu yıl “Hayat Boyu Kütüphaneler” ana temasını işlediğimiz Kütüphaneler Haftası’nı kutluyorum.”
 
(01.04.2014)