BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Basın Açıklaması (12.03.2014)

BASIN AÇIKLAMASI
 
Bir süredir gündemde yer alan Devlet Tiyatroları Macunköy Tesislerindeki yeşil alanının tahrip edilmesiyle ilgili son duruma ilişkin kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.
 
İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesinin de içinde bulunduğu Devlet Tiyatroları Macunköy Tesislerine, 08 Mart 2014 Cumartesi akşamı saat 22.00 sıralarında izinsiz bir şekilde girilmiş ve ağır hasar oluşturulmuştur. İş makinalarıyla alanı çevreleyen tel örgüler aşılarak ağaçlar, aydınlatma lâmbaları, güvenlik kameraları ve mermer zeminler tahrip edilmiştir.
 
Gerçekleştirilen bu eylemle ilgili olarak; Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatlarıyla Ankara Valiliği, Yenimahalle Kaymakamlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yanı sıra konuyla ilgili diğer resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde her türlü idari, adli ve hukuki girişimde bulunulmuştur.
 
Ayrıca, meyvesiz ağaçlar için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, meyveli ağaçlar için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na hasar tespit başvurusu yapılmıştır.
 
Bu bağlamda; yeşil alanın muhafaza ve devamı için de Bakanlığımız tarafından her türlü hukuki ve yasal yola başvurulmuş olup, konu adli ve idari yargı mercilerinde yakından takip edilmektedir. Nitekim idari yargıda açılan iki dava Bakanlığımız lehinde devam etmektedir.
 
Bakanlığımız; sorumluların gerçekleştirdikleri bu kabul edilemez fiillerin gerektirdiği her türlü mali, idari ve cezai yaptırıma uğratılmasının takipçisi olduğu gibi, meydana gelen zarar ve tahribatın giderilmesi ile alanın yeniden ihyası için gerekli önlem ve tedbiri de alacaktır.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
(12.03.2014)