BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

HIRVATİSTAN İLE "KÜLTÜR-SANAT ALANINDA İŞBİRLİĞİ PROGRAMI" İMZALANDI

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Hırvatistan Kültür Bakanı Andrea Zlatar Violic, iki ülke arasında kültür ve sanat alanlarında işbirliği programı imzaladı.
 
İmzalanan metin ile iki ülke arasında “Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği Programı” 2014-2016 yıllarını kapsayacak.
 
Bakan Ömer Çelik, imza töreninde yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki tarihi bağlara işaret ederek, Hırvat meslektaşına Hırvatistan’da bir Yunus Emre Kültür Merkezi açma taleplerini ilettiğini bildirdi.
 
 
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN DRAVA’YA YAPTIRDIĞI KÖPRÜNÜN KALINTILARINA ULAŞILDI
 
“Ülkemizle Hırvatistan arasında yüzyıllar öncesine dayanan bir işbirliği var. Sayın Bakan ile ikili görüşmemizde kendilerine Gnaliĉ gemisi batığından çıkan eserler ve Mljet Adası yakınlarında bulunan çinilerin ülkemizde sergilenmesi hakkında taleplerimizi ilettim.
 
Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ın Drava Nehri üzerinde yaptırdığı sekiz kilometrelik köprünün kalıntılarının ortaya çıkmış olması bizi çok heyecanlandırdı. Bugünlerde hem ülkemizde hem bölgede Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatına dair daha yoğun bir ilgi var, diziler sayesinde. Rüstem Paşa’nın da Hırvat kökenli olduğunu biliyoruz.
 
Yine Sayın Bakana Hırvatistan’da en yakın zamanda bir Yunus Emre Kültür Merkezi açmak istediğimizi belirttim. Hemen hemen her konuda mutabıkız, anlaşamadığımız bir konu yok. İnşallah bundan sonra daha verimli bir iş birliği yapacağız.”
 
 
ORTAK TARİHİMİZLE GEÇMİŞİMİZİ PAYLAŞTIK, AB İLE GELECEĞİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ
 
Bakan Ömer Çelik’in resmi davetlisi olarak ülkemizde bulunan Hırvatistan Kültür Bakanı Andrea Zlatar Violic de törende yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki işbirliğinin ortak tarihle başladığını belirtti.
 
Violic, ülkelerindeki Osmanlı mirasının restorasyonuna öncelik vereceklerini belirterek, “Ortak tarihimize dair çok değerli hususları içeren el yazmalarını sizlerle paylaşacağız.” dedi.
 
Zagreb’de bir Türk Kültür Merkezi açılmasına önem verdiklerini ve bunun bir an önce gerçekleşmesi için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydeden Violic, Bakan Çelik ile bölgesel gelişmeleri de ele aldıklarını bildirdi. Ülkesinin, Türkiye’nin AB üyeliğine desteklediğini de sözlerine ekleyen Violic, “Ortak tarihimizle geçmişimizi paylaşırken AB ile geleceğimizi paylaşacağız.” şeklinde konuştu.
 
İŞBİRLİĞİ PROGRAMI İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRECEKTİR
 
Program ile taraflar arasında; Bakan Ömer Çelik için ayrı bir yeri olan el yazması ve nadir basma eserlerin yanı sıra kütüphaneler ve yayınlar, edebiyat, sinema, müzik ve sahne sanatları, halk müziği ve geleneksel kültür ve kültürel miras konularında işbirliği ve uzman değişimi, karşılıklı olarak sergiler ile kültür günleri/haftaları düzenlenmesi ve festivallere katılımın teşviki konularında işbirliği öngörülüyor.
 
İşbirliği Programı kapsamında, Türkiye ve Hırvatistan arasında kamu kütüphaneleri ve özellikle de iki ülke Milli Kütüphaneleri arasında bilgi malzemeleri ile yayınlarının alışverişinin yapılması, kütüphaneciler arasında doğrudan temas ve işbirliğinin desteklenmesi, ayrıca tarafların bölgesel ve uluslararası projelerde işbirliğine gitmesi planlanıyor.
 
Bakan Ömer Çelik’in sergileme talebinde bulunduklarını kaydettiği Gnaliĉ Adası yakınlarında bulunan gemi batığında, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Padişah II. Selim’in eşi Sultan Nur Banu’nun Haremde çıkan yangın sonrasında Venedikten getirttiği siparişlerinin yer aldığı belirtiliyor. 1960’larda bulanan batıktan çıkarılan eserler şu anda Zagreb’de sergileniyor.
 
(04.03.2014)
 
 • HIRVATISTAN IMZA (1)
 • HIRVATISTAN IMZA (2)
 • HIRVATISTAN IMZA (3)
 • HIRVATISTAN IMZA (4)
 • HIRVATISTAN IMZA (5)
 • HIRVATISTAN IMZA (6)
 • HIRVATISTAN IMZA (7)
 • HIRVATISTAN IMZA (8)
 • HIRVATISTAN IMZA (9)
 • HIRVATISTAN IMZA (10)
 • HIRVATISTAN IMZA (11)
 • HIRVATISTAN IMZA (12)