BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KUTSAL YOLCULUĞUN ARDINDAN ALEVİ DEDELERİ BAKAN ÇELİK'LE GÖRÜŞTÜ

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in himayesinde gerçekleşen proje kapsamında kutsal yolculuğa çıkan Alevi dedeleri ile Bektaşi babaları yurda döndü.
 
Necef, Kerbela, Mekke ve Medine’yi ziyaret eden 120 kişilik kafile, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin ortaklaşa hazırladığı proje ile kutsal yolculuğa çıkmıştı. Kafilenin Türkiye’ye ayak basar basmaz ilk durağı Topkapı Sarayı oldu.
 
12 gün süren kutsal yolculuğun ardından yurda dönen Alevi dedeleri ile Bektaşi babalarından oluşan bir heyet, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü’nde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüştü.
 
Organizasyonu gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne teşekkür eden Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları, mensubu oldukları kutsal mekânların hazzını yaşayabilmenin kendileri için son derece önemli olduğuna vurgu yaptılar.
 
Ehlibeytin bütün insanlık için bir kurtuluş mektebi olduğunu söyleyen Bakan Çelik ise görüşmede, bu mekânların ziyaret edilerek, Ehli Beyt ve Ehli Beyt'in temsil ettiği değerlerle buluşulmuş olunmasının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.
 
Bakan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
HERKESİN KENDİ KİMLİĞİNİ GELİŞTİRMESİNE KATKIDA BULUNMAMIZ GEREKİR
 
“Bizim açımızdan çok değer verdiğimiz bir projenin önemli bir aşamasına geldik. Ülkemizde etnik, dini, mezhebi bütün kimlikler bu ülkenin eşit zenginlikleridir. Hepimizin bu ülkenin mirasına sahip çıkması için bu kimliklerin hem özgürleşmesine katkıda bulunmamız hem de herkesin kendi kimliğini geliştirmesine katkıda bulunmamız lazım. Nitekim geçmişte bu kimliklere mağduriyetler yaşatıldığı için bu mağduriyetlerin neticesinde sadece özgürleşmesi yetmez. Devletin ve bizim kültür politikalarıyla ilgili genel bakış açımız budur.
 
Geçmişte kimlikler üzerinde ağır baskılar kurulduğu, pek çok yerde ret, inkar ve asimilasyon politikaları uygulandığı için kimlikler kendi otantik halleriyle gelişemedi.
 
Ben, Anadolu’nun bütün kimliklerinin, geleneklerinin, kazanımlarının özgürleşmesinin yanı sıra güçlenmesine de katkı vermek gerekir diye düşünüyorum."
 
KERBELA, NECEF, MEKKE VE MEDİNE ORTAK DEĞERLERİMİZDİR
 
"TURSAB, Alevi Dedelerinin, Bektaşi Babalarının hepimiz için mukaddes olan Kerbela, Necef, Mekke ve Medine’yi görebilmeleri için bir ziyaret programı hazırlamıştı. Bunu bize aktardıkları zaman bundan büyük bir memnuniyet duyduk. Bunun Kültür Bakanlığı’nın desteği ile olması gerektiğini ifade etik. Çünkü Necef, Kerbela, Mekke ve Medine’nin temsil ettiği değerler hepimizin ortak değerleridir."
 
 
BU ORGANİZASYONLARA YOĞUN TALEP VAR
 
"Alevi vatandaşlarımız içerisinden, buralara erişim imkânı olmayan kanaat önderlerinden bu tip bir talep geldiğinde biz bunu desteklemeyi bir vazife addettik. Netice itibariyle güzel bir ziyaret gerçekleştirildi. Biz de ziyaretin her aşamasını izledik.
 
Bu tip programların daha çok geliştirilmesi, bu tip projelere daha büyük destek verilmesi ile ilgili büyük bir talep var. Bu beni çok memnun etti."
 
GÜZEL VE KUTLU BİR YOLCULUK SORUNSUZ TAMAMLANDI
 
"Allah’a şükür biraz güvenlik açısından sıkıntı olabilir diye gözümüz arkada kalıyordu. Ama her aşamada devletimizin görevlileri, büyükelçilerimiz, konsoloslarımız bizlerle birlikte oldular. Her türlü güvenlik önlemi alındı. Ayrıca, TURSAB rahat edilmesi için her türlü desteği verdi. Netice itibariyle güzel, kutlu bir yolculuk tamamlanmış oldu.
 
İnşallah bize de dua etmişlerdir. Onlar şimdi çok mübarek yerlerden, kendi taze dualarıyla geldiler."
 
BU ZİYARET COĞRAFYAMIZA DA BİR MESAJ OLDU
 
"Türkiye’den böyle bir ziyaretin gerçekleşmesini bölgede yaşanan olaylar bakımından da çok özel bir anlamı oldu. Bu bölgemizde de çok yankılandı.
 
Maalesef bölgemizde çok korkunç bir ortaçağ yaşanıyor. Etnik, mezhebi, dini gruplar arasında büyük katliamlara imza atılıyor. Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da, Kenya’da her gün bir şey duyuyoruz. İnsan ölümleriyle sonuçlanan, maalesef içimizi yakan olaylar duyuyoruz.
 
Türkiye’deki karşılıklı olarak birbirine saygı gösteren, birbirinin kimliğine saygıyla yaklaşan, birlik ve beraberlik havasının kendi ülkemizin sınırlarının dışına taşması coğrafyamız için de bir mesaj olmuştur."
 
GÜNÜMÜZDE KERBELA’YI YENİDEN HATIRLAMAMIZ GEREKİYOR
 
"Necef’in, Kerbela’nın, Hz. Ali’nin, Hz. Hüseyin’in insanlığa verdiği ve ebediyete kadar başımızın üstünde taşıyacağımız evrensel mesajlar Anadolu insanının ortak değerleridir.
 
Bugün dünyanın pek çok yerinde Kerbela’yı yeniden hatırlamamız gerekiyor. Çünkü maalesef dünyanın pek çok yerinde insanlık Kerbela benzeri olaylarla karşı karşıya kalıyor. Hemen her gün çok farklı coğrafyalarda insanlar Aşura gününü yaşıyorlar.
 
Hakikati, hakkı temsil eden Hz. Hüseyin Efendimiz’in verdiği mesaj ve onun peşinden, hakikatin peşinden giden Hz. Zeynep’in verdiği mesaj, insanlığa vadettiği dünya ile maalesef zalimlerin, Yezidlerin buna karşı çektiği kılıç, akıttığı mazlum kanı yine mücadeleye devam ediyor.
 
Bu vesile ile bunu da hatırlamış olduk. Safımızın ne olduğunu bir kez daha idrak etmiş olduk. Bu konudaki bilincimizi artırmış olduk.
 
Kerbela’yı, Necef’i, Mekke’yi, Medine’yi ziyaret eden bu kıymetli topluluk sadece bu ziyaret ile kendileri için kutsal bir vazifeyi yerine getirmiş olmadılar. Etrafımızdaki bu kan coğrafyasına, bölgemizdeki bütün bu çalkantılara çok güçlü bir mesaj vermiş oldular. Yani Anadolu topraklarından sevgi ve barış mesajı götürmüş oldular. Bunun da böyle çok büyük bir anlamı oldu. Bu vesile ile kendilerinin bütün bu ziyaretlerini tebrik ediyorum. Allah kabul etsin diyorum."
 
EHLİ BEYT BİR İNSANLIK MEKTEBİDİR
 
"Ehli Beyt bütün insanlık için bir kurtuluş mektebidir, kurtuluş gemisidir. Herhangi bir mezhebe ait değildir. Hatta sadece Ehli Beyt'in temsil ettiği değerler o kadar evrensel ve zaman üstü değerlerdir ki, sadece Müslümanlar için değil bütün insanlık için bir ışıktır, bir çaredir, bir yol haritasıdır. Dolayısıyla bu mekanların ziyaret edilmiş olması Ehli Beyt ve Ehli Beyt'in temsil ettiği değerlerle buluşulmuş olması çok önemli.
 
Eğer arzu ederlerse uygun gördükleri bir gün bütün bu ziyareti gerçekleştirmiş heyeti, hocamız Prof. Dr. Haluk Dursun Başkanlığında Topkapı Sarayı’ndaki mukaddes emanetleri de ziyaret etmeye davet ediyoruz.
 
Bugünde kendilerine Peygamber Efendimiz’in hırkasının içinde saklanan destimal hediye edeceğiz.”
 
(22.02.2014)
 
 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5