BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ÖMER ÇELİK NOBEL ÖDÜLLÜ YAZARI TOPKAPI SARAYI’NDA AĞIRLADI

 
 
• Çelik: “Ülkemize geldiği andan itibaren ülkemizin çoğulculuğuna vurgu yapması beni çok mutlu etti.”
• Mo Yan: “Türkiye’nin bu eşsiz medeniyet ve kültürü gelecekte tüm insanlık ve tüm dünya için çok önemli bir örnek olacak.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel ödüllü yazar Mo Yan'ı, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü'nde kabul etti.
 
Mo Yan’ın kaleminden çıkan halk hikayelerinin bugün insanlığın ihtiyaç duyduğu evrensel mesajları doğrudan yakaladığını vurgulayan Bakan Çelik, “Mo Yan’ın İstanbul’da gördüğü izlenimlerden yine insanlığın büyük meselelerine değinen yeni yaklaşımlar üretmesi konusunda bu bir imkan, bir açılım olursa bu bizi çok mutlu edecektir.” dedi.
 
BİZİ İNSANLIĞA MAL OLMUŞ BİR YAZAR GÖZÜYLE TANIMASI BİZİM İÇİN FEVKALADE ÖNEMLİ
 
Son zamanlarda Çin ile her alandaki ilişkilerin geliştirilmesine çok önem veriyoruz. Bakış açımız şu;  Türk tarihi hesaba katılmadan bizce Çin tarihi yazılamaz. Çin tarihi hesaba katılmadan da Türk tarihi tam olarak yazılmış olmaz. Tarih boyunca etkileşimimiz oldu.
 
Benim de tesadüf oldu Bakanlık görevine geldikten sonra ilk ziyaret ettiğim ülke Çin oldu. Bu sene de biliyorsunuz Çin’de Türk Kültür Yılı. Çin’de Türkiye’yi daha çok tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Biz Bakanlık olarak Çinli entelektüellerin Türkiye’yi tanımasını çok önemsiyoruz.
 
O sebeple Sayın Mo Yan gibi dünya çapında bir yazarın ülkemize gelmesini, ülkemizi ziyaret etmesini çok önemsedik. Biliyorsunuz kendisinin kitabı Türkçeye de çevrildi. Hepinize okumanızı tavsiye ederim.
 
 
BUGÜN KENDİSİNİ, TOPKAPI SARAYI’NDA MECİDİYE KÖŞKÜ’NDE BURANIN KONUK AĞIRLAMA BÖLÜMÜNDE AĞIRLIYORUZ
 
Buranın Çin’den gelen misafirimiz açısından çok önemli bir özelliği var. Topkapı Sarayı Çin koleksiyonu bakımından dünyada bir markadır. Bizim elimizde burada 10 bin 500’e yakın Çin koleksiyonu porselen bulunmaktadır.
 
Hatta ben Çin ziyaretim sırasında porselen konusunda uzman bazı akademisyenlerle bir araya gelmiştim. Kendilerinin bölüm başkanı bu konuda çok iyi bir Çinli akademisyen bana, kendisinin Türkiye’yi hiç ziyaret etmediğini söylemişti. Ben de kendisine “Çin porselenlerinin anavatanını ziyaret etmemişsiniz, anavatanı Topkapı Müzesi’dir.” dedim.
 
Biz tabii bu büyük koleksiyonun ancak yüzde birini sergileyebiliyoruz. Büyük bir itinayla bir insanlık mirası olarak bunu değerlendiriyoruz.
 
Ben Sayın Mo Yan’ın ülkemize geldiği andan itibaren izlenimlerini, yaptığı programları takip ettim. İzlenimlerini paylaştı, bunları da büyük bir dikkatle takip ettim. Dolayısıyla kendisinin ülkemize gelmesi, bizi bizzat bir yazar gözüyle, artık insanlığa mal olmuş bir yazar gözüyle tanıması bizim için fevkalade önemli.
 
Sayın Mo Yan’ın, kitabını okuduğunuzda da göreceksiniz, çok önemli bir özelliği var. Aslında küçük halk hikayelerinden, sıradan insanların hikayelerinden, insanlığın büyük meselelerine değinme konusunda çok usta bir yazar. Ve bu çok küçük halk hikayelerinin içerisinden bugünkü insanlığın ihtiyaç duyduğu evrensel mesajları yakalama konusunda çok verimli bir yazarlığı var. Hakikaten bir mücevher işçiliği gibi konuları işliyor.
 
Dolayısıyla biz kendisini burada bugün Çinli dostlarımızın, Çinli entelektüellerin Türkiye’yi tanıması bakımından başlattığımız sürecin önemli bir aşaması olarak konuk ediyoruz.
 
BU HOŞGÖRÜ KÜLTÜRÜ, İNSANLIĞIN GELECEĞİ AÇISINDAN DA SON DERECE ÖNEMLİ
 
Usta kalem Mo Yan’da artık kendisinde bu toprakların insanlarından bir parça, bu topraklarda ise kendinden bir parça olacağını belirterek, daveti için Bakan Çelik’e teşekkür etti.
 
“Beni burada ağırladığınız için hepinize çok teşekkür etmek istiyorum. Geldikten sonra hemen ikinci gün Topkapı Sarayı’nı gezme fırsatım oldu. Ben bu 100 entelektüelin Türkiye’yi ziyareti dahilinde gelen Çinli entelektüellerden biri olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.
 
Bana göre Çinliler Türkiye’yi tanımak ve anlamak için çok büyük bir arzu duyuyorlar. Türkiye Avrupa ve Asya arasında bir köprü vazifesi gören bir ülke. Coğrafi olarak bizden uzak ama aslında bizler için bizim gönlümüzde çok uzak olmayan bir ülke.
 
Türkiye’ye geldikten sonraki duygularımı anlatmam gerekirse, Türkiye’de medeniyetlerin bir arada olduğu, kültürlerin birbirine karıştığı bir yer gördüm. Avrupa, Asya hatta Afrika’nın kültürlerinin burada bir araya geldiğini ve burada, Türkiye’de nevi şahsına münhasır bir terkip oluşturduğunu düşünüyorum.
 
 
ÖZELLİKLE BU HOŞGÖRÜ KÜLTÜRÜ, İNSANLIĞIN GELECEĞİ AÇISINDAN DA SON DERECE ÖNEMLİ
 
Tabii ki bu teknolojideki gelişmeler, ulaşımdaki gelişmeler ve rahatlama neticesinde artık herkes gelecekte birbirinden bir parça bulmaya başlayacak. Yani sizde benim bir parçam, bende sizin bir parçanız olacak.
 
Bana göre Türkiye’nin bu eşsiz medeniyet ve kültürü gelecekte tüm insanlık ve tüm dünya için çok önemli bir örnek olacak.
 
Sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yapma fırsatım oldu. Gerçekten Çinli entelektüellerin Türkiye’de en üst seviyede karşılandıklarını görmekten büyük memnuniyet duydum. Aynı zamanda Çin ve Türkiye arasındaki ilişkilerin de gelecekte çok güzel gelişmelere gebe olduğunu görmek beni çok mutlu etti.
 
Çin’e döndükten sonra ilk işim kalemimi elime alıp Türkiye’deki gezimi ve Türkiye’deki duygu ve düşüncelerimi yazmak olacak. Ümit ederim benim bu yazacağım yazıdan sonra daha fazla Çinli Türkiye’yi anlamak, Türkiye’ye gelmek için mutlaka gönüllerinde, kafalarında bir fikir oluşturacaktır.
 
 
Sayın Bakana da çok teşekkür ediyorum.”
 
Bakan Çelik, Mo Yan’ın ülkesine döndükten sonra yazacağı yazıyı heyecanla beklediğini belirterek, “Kendisinin, ülkemize geldiği andan itibaren ülkemizin çoğulculuğuna vurgu yapması beni çok mutlu etti. Bu çoğulculuğun kendisi tarafından fark edilmesi ve keşfedilmesi çok önemli.” şeklinde konuştu.
 
Çin halkının Türk halkını böylesine önemli bir yazarın kalemiyle tanımasının önemine değinen Bakan Çelik, “Bizim için de çok büyük bir kazanım olacaktır. Mo Yan’ın İstanbul’da gördüğü izlenimlerden yine insanlığın büyük meselelerine değinen yeni yaklaşımlar üretmesi konusunda bu bir imkan, bir açılım olursa bu bizi çok mutlu edecektir.” dedi.
 
Ömer Çelik'in başlattığı kültürel diplomasi stratejisi doğrultusunda Türkiye’ye davet edilen önemli isimlerden Çinli yazar Mo Yan geçtiğimiz hafta İstanbul’a gelmişti.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Bakan Çelik’in talimatıyla 2013’te başlattığı 100 Çinli entelektüelin ülkemizde ağırlanması projesi Nobel ödüllü yazarın ziyaretiyle son buluyor.
 
(22.02.2014)
 
 
 
  • MO YAN - KABUL (3)
  • MO YAN - KABUL (4)
  • MO YAN - KABUL (1)
  • MO YAN - KABUL (5)
  • MO YAN - KABUL (7)
  • MO YAN - KABUL (8)