BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKLERİN MACARLAR'A KARŞI KALBİ HER ZAMAN SICAKTIR

Macar Kültür Merkezi (Balassi Enstitüsü) ve Türk Macar Ticaret Evi, Macaristan Başbakanı Victor Orban, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katıldığı törenle açıldı.
 
 
İstiklal Caddesi'ndeki merkezin açılışında bir konuşma yapan Bakan Çelik, burada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.
 
Şehitliklerimizi Gösterilen Saygıdan Dolayı Teşekkür Ediyorum
 
"Bir süre önce Macaristan'a gittim. Osmanlı eserlerine, bilhassa şehitliklerimize gösterilen saygıdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.
 
Bu kültür evinin ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inanıyorum. 2008'de İzmit'te, 2010'da Tekirdağ ve Osmaniye'de açılışı yapılan müze ve sergi salonları gibi pek çok dostluk projemiz var.
 
Şimdi bunlara çok daha önemli bir merkezi eklemiş oluyoruz."
 
Macaristan'da Çok Önemli Projeler Yürütüyoruz
 
"Budapeşte'deki Gül Baba Türbesinin restorasyonu, Zigetvar'daki Türk eviyle ilgili proje ve Osmanlı eserleri envanterinin güncellenmesi çalışması...
 
Şuna inanıyoruz ki; Türk ve Macar halkları ebedi bir tarihi bağla birbirine bağlanmıştır. Sizi soğuk bir günde karşıladık ama Türklerin Macarlar'a karşı kalbi her zaman sıcaktır.
 
İki ülke arasındaki tarihi miras çok zengindir. Tarihi mirasımıza büyük saygı gösterdiğinize ben şahidim."
 
(17.12.2013)
 
  • MACAR KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞ (1)
  • MACAR KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞ (2)
  • MACAR KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞ (3)
  • MACAR KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞ (4)
  • MACAR KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞ (5)