BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE’NİN ÇİN’DE YAPTIĞI İLK KÜLTÜREL MİRAS SERGİSİ AÇILDI

Türkiye’nin Çin’de yaptığı ilk kültürel miras sergisi olma özelliği taşıyan “Anadolu Medeniyetleri: Neolitik Çağ’dan Osmanlı İmparatorluğu’na” isimli sergi Shanghai Müzesi’nde düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

 
2013 “Çin’de Türk Kültür Yılı” etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen serginin açılışına, Çin Kültür Bakanı Yardımcısı Li Xiaojie, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin ve Türkiye’nin Çin Büyükelçisi Murat Salim Esenli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Çin Kültür Bakanı Yardımcısı Li Xiaojie, Türkiye ve Çin’in sıkı bağlarla birbirine bağlı iki ülke olduğunu belirtti.

Düzenlenen etkinliklerle iki ülke arasındaki etkileşimin devam edeceğini aktaran Li Xianjoi “Çin ve Türkiye iki kadim devlettir. İpek Yolu bu iki ülkeyi sıkı bağlarla birbirine bağlamış ve aralarındaki etkileşimi arttırmıştır. 2012 yılında da iki ülkede karşılıklı kültür yılları düzenlenmesi kararlaştırılmış ve bu çerçevede çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Bu sergi de onlardan bir tanesidir. İnanıyorum ki, bu sergi iki ülkenin bağlarını daha da güçlendirecek.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin de açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugünkü coğrafi uzaklığa rağmen Türkiye ve Çin arasındaki ilişkiler binlerce yıl öncesine dayanıyor. Asya’nın iki ucunda yer alan Türkiye ve Çin arasında son iki yılda karşılıklı olarak yapılan kültürel etkinlikler, iki ülke arasındaki köklü dostluk ilişkilerinde yeni başlangıçlara vesile olacaktır. Türk-Çin işbirliğinin taşıdığı potansiyele bugün bir kez daha tanık oluyoruz. Kültür ve turizm başta olmak üzere ekonomi ve siyasal alanlarda daha güçlü işbirliği imkânlarının bizi beklediğine inanıyorum.”

BİR HAYAL GERÇEK OLDU

Açılış öncesinde serginin Çin basınına tanıtılması için, Türk heyeti ve Şangay Müzesi yetkililerince bir basın toplantısı da gerçekleştirildi.

Basın toplantısında konuşan Türkiye’nin Çin Büyükelçisi Murat Salim Esenli bu sergiyi Çin’e atandığı günden beri hayal ettiğini ve bugün bu hayallerinin gerçekleştiğini belirtti.

Shanghai Müzesi’nin en büyük teşhir salonunda Çinlilerin beğenisine sunulan sergi, besteci kimliğiyle de bilinen Osmanlı padişahlarından III. Selim’in bestesi eşliğinde geziliyor.
 
Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri ile İstanbul Arkeoloji Müzelerine ait 121 eserden oluşan sergide, Erken Tunç Çağı’na ait mızrak uçlarından Hitit dönemi damga mühür ve tabletlerine, Helenistik ve Roma dönemlerine ait tanrıça ve imparator heykelciklerinden Osmanlı dönemine ait kılıç ve miğferlere kadar birçok eser yer alıyor.

Sergide Anadolu’da yaşamış medeniyetlere ait kültürel eserlerin yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayda kullanılmak için Çin’den getirtilen porselenler de Çinliler tarafından ilgiyle inceleniyor.

Kaftan, sorguç, yazı takımları, Kur’an-ı Kerim ve mahfazaları ile halı ve seccadelerin de bulunduğu sergi 20 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.
 
"2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında, geçtiğimiz günlerde Topkapı Sarayı Müzesi’nde düzenlenen “Çin Hazineleri” sergisi de yoğun ilgi ve beğeniyle karşılanmıştı.
 
(19.11.2013)
  • ANADOLU'DAN ÇİN'E (1)
  • ANADOLU'DAN ÇİN'E (2)
  • ANADOLU'DAN ÇİN'E (3)
  • ANADOLU'DAN ÇİN'E (4)
  • ANADOLU'DAN ÇİN'E (5)
  • ANADOLU'DAN ÇİN'E (6)