BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

GOLFÜN YILDIZLARI BELEK’TE BULUŞTU

Dünyanın en önemli golf turnuvalarından biri olan ve Güney Afrika’dan Çin’e kadar çok geniş bir yelpazede oynanan European Tour’un üçüncü ayağı Turkish Airlines Open, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile ünlü golfçü Tiger Woods’un ortak basın toplantısıyla başladı.    
 
 
2013 YILININ 9 AYLIK DÖNEMİNDE TÜRKİYE’YE GELEN ZİYARETÇİ SAYISINDA YÜZDE 10’LUK BİR ARTIŞ YAKALANDI
 
“Bugün önemli bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. PGA European Tour’un final serisinin bir ayağını Türkiye’de düzenliyoruz. Bundan çok büyük bir mutluluk duyuyoruz.
 
Türk turizminin gözbebeği Antalya’da Belek’te bu etkinliği yapıyoruz. Kuşkusuz bunun Türkiye’de yapılmasının da çok büyük bir önemi var.
 
Türkiye son 10 yılda ekonomik, sosyal ve kültürel alanda önemli ilerlemeler kaydetti. Türk ekonomisi büyüklüğünü 800 milyar dolar boyutuna ulaştırdı. Dünyanın 17’nci, Avrupa’nın 6’ncı en büyük ekonomisi haline geldi. 35.7 milyon ziyaretçi ile dünya turizm pazarında 2012 yılında 6’ncı sırada yer aldı Türkiye.
 
Kuşkusuz buna bağlı olarak da farklı etkinlikler, büyük turnuvalar, büyük organizasyonlar Türkiye’de gerçekleşiyor. 2013 yılının 9 aylık döneminde Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında yüzde 10’luk bir artış yakalandı. Bu dünya ortalamasının 3 katı bir artış. Bu rakamlar doğrultusunda 2013 yılında Türkiye’ye ortalama 38 milyon ziyaretçi bekliyoruz toplamda.”
 
SPORUN HER TÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRMAYI ASLINDA BİR KÜLTÜREL VE İNSANİ DİPLOMASİ HAREKETİ OLARAK DA GÖRÜYORUZ
 
“Turizm açısından baktığımızda, Türkiye turizm açısından sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleri ve sunduğu hizmet kalitesi ile dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi konumunda. Ayrıca Dünya Turizm Örgütünün ilk 8 aylık raporuna göre Türkiye yüzde 22’lik bir artış ile gelirini en fazla artıran üçüncü ülke oldu. Türkiye’nin demokrasisi, Türkiye’nin ekonomik başarıları, Türkiye’nin son 10 yılda gösterdiği performans bütün bu çerçevenin büyük hikayesini oluşturuyor.
 
Golf turizmi, kongre turizmi gibi etkinlikler bu büyük hikayenin içinde giderek daha fazla ilgi gören etkinlikler haline geldi. Golfe olan ilginin giderek artması bizi çok fazla memnun ediyor. Giderek bir genç sporu haline geliyor golf ve Türkiye’de giderek yaygınlaşıyor.
 
Bu organizasyonu burada yapmamızın ikinci bir anlamı, Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği 2008 yılında Avrupa’nın en iyi golf bölgesi seçmişti burayı.
 
Uluslararası alandaki başarıları artırmayı ve sporun her türünü yaygınlaştırmayı aslında bir kültürel ve insani diplomasi hareketi olarak da görüyoruz. Bütün bölgemizde ve küresel düzeyde bu hareketliliğin artmasına destekliyoruz.
 
Bu organizasyon için vatandaşlarımız, sivil toplum örgütleri, özel sektör, Hükümetimiz hep beraber büyük bir gayret sarf ettik. Bugün gelinen noktada bütün dünyanın ilgisini çekecek bir organizasyon gerçekleştireceğiz.
 
Türkiye bölgesinde yükselen bir yıldız, bölgesinde büyüyen bir cazibe merkezi olduğu gibi aynı zamanda bu tip büyük ve herkesin ilgisini çeken organizasyonların da merkezi haline geldi. Bundan sonra biz bütün bunlara ev sahipliği yapma konusunda, bunlara destek verme konusunda daha büyük bir irade ortaya koyacağız.
 
Başta Sayın Tiger Woods olmak üzere ülkemize gelen tüm sporculara başarılar diliyorum. Hepinize hoş geldiniz diyorum.”
 
GAP, KAPADOKYA VE İÇ EGE’YE GOLF SAHALARI AÇILACAK
 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, “Antalya’da ve Türkiye’nin farklı yerlerinde yeni golf sahaları açmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Golf sahalarımızın çoğu burada yoğunlaşmış durumda ama bunu bütün Türkiye’ye yaymak, öncelikle de GAP Bölgesi’ne Kapadokya’ya ve İç Ege’ye yayma konusunda bir Bakanlık stratejisi var.” yanıtını verdi.
 
Golf efsanesi olarak anılan Tiger Woods’un da aralarında bulunduğu en iyi 78 oyuncu 7 milyon dolarlık para ödülü için sahaya çıkacağı turnuvaya profesyonel sporcumuz Hamza Sayın da katılıyor.
 
Dünyanın en ünlü golf yıldızlarını Belek’te buluşturan organizasyon Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenleniyor. Türkiye için 76 milyon dolarlık reklam değeri taşıyan organizasyon dünyada 39 kanalda 18 saat naklen yayınlanacak ve 500 milyon eve ulaşacak.
 
WOODS’A EL YAPIMI VAZO
 
Basın toplantısının öncesinde Bakan Çelik, Woods’u kabul etti.
 
Görüşmede Bakan Çelik Woods’a, Hükümetin bu tarz organizasyonları önemsediğini ve her türlü desteği verdiğini söyledi.
 
Türkiye’nin golf sporuna verdiği önemden övgüyle bahseden Woods da, “Geçtiğimiz yılki turnuva da gerçekten son derece mükemmeldi.  Katılımcı sayısı ve destekleyici sayısı son derece güzeldi.” dedi.
 
Bakan Ömer Çelik daha sonra konuğuna Ayasofya kapısından esinlenerek yapılan bir vazo hediye etti. Vazoya ilişkin konuğunu bilgilendiren Çelik, “Bu Ayasofya’nın kapısından yapılmış bir eserdir. Tamamen el yapımıdır. Bunu bizi hatırlamanız için size veriyorum. Orijinal kapının, el yapımı ile bu esere işlenmiş halidir. Her sene geldiğinizde bir parça vereceğim ve böylelikle kapının tamamına sahip olacaksınız.” dedi.
 
(06.11.2013)
  • Bakan Ömer Çelik Ünlü Golfçü Tiger Woods İle Basın Toplantısı Düzendi
  • Bakan Ömer Çelik Ünlü Golfçü Tiger Woods İle Basın Toplantısı Düzendi
  • Bakan Ömer Çelik Ünlü Golfçü Tiger Woods İle Basın Toplantısı Düzendi
  • Bakan Ömer Çelik Ünlü Golfçü Tiger Woods İle Basın Toplantısı Düzendi
  • Bakan Ömer Çelik Ünlü Golfçü Tiger Woods İle Basın Toplantısı Düzendi