BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

VİZE MUAFİYETİ TURİZMİN VE TİCARETİN ÖNÜNÜ AÇTI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Londra’da gerçekleştirilen G20 Ülkeleri Turizm Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Bakan Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının her geçen yıl daha da arttığını belirtti.
 

Bu artışın son yıllarda yapılan vize muafiyeti uygulamasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
SON ON YILLIK DÖNEMDE VİZE MUAFİYETİ TURİZMİN VE TİCARETİN ÖNÜNÜ AÇTI
 
Geçen seneye göre ülkemizi ziyaret eden turist sayısında yüzde 10’luk bir artış oldu. Elde ettiğimiz turizm gelirlerindeyse yüzde 22’lik bir artış oldu. Yüzde 10’luk turist artışının ve yüzde 22’lik gelir artışının, gerçekleştirdiğimiz vize uygulamalarıyla çok yakından bir ilgisi olduğunu düşünüyoruz.

Son on yıllık dönem içinde, vize muafiyetinin, turizmin ve ticaretin önünü açtığı bu düşünceden hareketle ellinin üzerinde ülkeyle çeşitli vize anlaşmaları imzaladık ve otuzun üzerinde ülkeyle vizeleri tamamen kaldırdık.
 
VİZE MUAFİYETİ POLİTİKASI DOĞRU VE BAŞARILI

Türkiye’nin sadece turizm istatistiklerinin incelenmesi dahi vize politikamızın ne kadar doğru olduğunu ve ne büyük bir başarı elde edildiğini ortaya koymaktadır. Takip ettiğimiz politikaların ve ülkemize gösterilen ilginin etkisiyle 2002 yılında 13 milyonun altında olan ülkemizi ziyaret eden turist sayısı aradan geçen on yıllık dönemde, 2012 yılında 35,7 milyona çıkmıştır.

İlave vize kolaylıklarının katkısıyla yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının sayısı da artmış, bu rakam 2002-2012 döneminde 6 milyondan 12 milyona yükselmiştir. Bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz çok pratik, kolay ve yaratıcı bir uygulamamızdan bahsetmek isterim ki bu uygulama sayesinde çok olumlu geri dönüşler almaktayız. Ülkemizi 2012 yılında ziyaret eden yabancıların yüzde 62’si vizesiz, yüzde 32’si vizeyle giriş yapmıştır.

Vizeye tabi tutulan yaklaşık 12 milyon turistin yüzde 5’i büyükelçiliklerimizden veya başkonsolosluklarımızdan vize alırken, geriye kalan yüzde 95’lik kesim ise ülkemize varışlarında havaalanlarından bandrol veya kaşeyle vize almıştır. Bu tablo havaalanlarımızda yaklaşık 11,5 milyon vize verildiğini ortaya koymaktadır.

Diğer yandan vize başvurularının işleme alınması ve sonuçlandırılması özellikle ülkemize talebin fazla olduğu ülkelerdeki, diplomatik misyonlarımızın mesailerinde önemli bir yer tutmaktadır.
 
SINIR KAPILARINDA BANDROL VEYA KAŞEYLE VİZE VERİLMESİ KALDIRILACAK

Zaman ve emek açısından oluşan yükü azaltmak düşüncesiyle, daha iyi işleyen bir sistem kurmak amacıyla 17 Nisan 2013 tarihinden itibaren elektronik vize uygulamasına başladık. Bu uygulama çerçevesinde başvuru sahipleri internet üzerinden gerekli bilgileri girmek ve ödemeleri kredi kartıyla yapmak suretiyle vize başvurularını yapmaktadır. Başvuru sahiplerinin herhangi bir dosya yüklemelerine gerek olmayan bu sistem sırasında, kredi veya bankamatik kartıyla ödeme yapıldıktan sonra elektronik vizenin indirilebileceği link, kullanıcıya e-mail ile gönderilmektedir.

Bu yıl hizmete giren ve yüze yakın yabancı ülke vatandaşının e-vizelerini kolayca temin edebilmelerine yönelik uygulama sayesinde, ülkemize yönelik seyahat hacminde ciddi bir artış bekliyoruz.

Sınır kapılarımızda bandrol veya kaşeyle vize verilmesi 10 Nisan 2014 tarihinde kaldırılacaktır ve bu sebeple e-vize uygulaması daha da yaygınlaştırılacaktır. Uygulama hâlihazırda İngilizce olmakla birlikte önümüzdeki dönemde sistemin, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Arapça ve Çince başta olmak üzere tüm dillerde kullanılması öngörülmektedir. Uygulamanın akıllı telefonlardaki aplikasyonlar aracılığıyla kullanıma sunulması ve yurt dışında çeşitli noktalara yerleştirilecek kiosklar üzerinden e-vize düzenlenmesi de planlarımız arasında yer almaktadır.

Bu uygulamanın başarıya ulaşması amacıyla Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumları ve Türk Hava Yolları ile etkin bir işbirliği içerisinde hareket ediyoruz.

Kısaca özetlemeye çalıştığım hususlar G-20 Los Cabos Deklarasyonu'nda vurgulanan konulara ülkemizin yaklaşımının son derece pozitif olduğunu ortaya koymaktadır. Esasen, ülkemiz son e-vize uygulaması sayesinde inovatif bir adım atmıştır. Bu sistemin tüm dostlarımız tarafından incelenmesini içtenlikle öneririm. Bu pratik ve teknolojik tabanlı uygulama vize bağlamında insani, ekonomik ve güvenlik boyutlarında karşılaşılan sorunların çözümünü de kolaylaştırmaktadır.
 
(04.11.2013)
  • G20 (1)
  • G20 (2)
  • G20 (3)
  • G20 (4)
  • G20 (6)
  • G20 (7)
  • G20 (8)