BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÇELİK LONDRA'DA EN BAŞARILI TÜRKLER ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

ÜLKELERİN ULUSLARARASI ALANDAKİ GÜCÜ, SİYASİ VE ASKERİ AĞIRLIKLARINDAN ÖTE EKONOMİK VE KÜLTÜREL ÖZGÜL AĞIRLIKLARIYLA ÖLÇÜLÜR HALE GELMİŞTİR
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, temaslarda bulunmak üzere gittiği Londra'da Business Network Derneği (BizNet) tarafından düzenlenen "En Başarılı Türkler" ödül törenine katıldı.

 
Londra'da bu yıl dördüncüsü yapılan törende Bakan Ömer Çelik’in yanı sıra Makedonya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Zaron Stavresk, Liberal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Simon Hughes, İngiliz milletvekilleri ve İngiltere’nin önde gelen isimleri de yer aldı.
 
Ödül töreninde "En Çok Destek Veren İngiliz" ödülünü Liberal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Hughes'a vermeden önce konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, BizNet'in Türkiye'nin İngiltere'de tanınması amacıyla yürüttüğü faaliyetlerin gurur verici olduğunu söyledi.
 
Çelik, yurt dışında yaşayan vatandaşlara "Hepinizi Türkiye’den getirdiğim selamlarla saygıyla selamlıyorum. Kuşkusuz siz Türkiye'yi çok özlüyorsunuz ama bilmeniz gereken şey şu, Türkiye de sizi çok özlüyor." diye seslendi.
 
ULUSLARARASI GÜÇ; ÜLKELERİN SİYASİ VE ASKERİ AĞIRLIKLARINDAN ÖTE EKONOMİK VE KÜLTÜREL ÖZGÜL AĞIRLIKLARIYLA ÖLÇÜLÜR HALE GELDİ
 
Ülkelerin uluslararası alandaki gücünün, siyasi ve askeri ağırlıklarından öte ekonomik ve kültürel özgül ağırlıklarıyla ölçülür hale geldiğini ifade eden Bakan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Nitekim ekonomisi ve kültürü zayıf ülkeler, mevcut konjonktürde dış politikalarını da istedikleri ölçüde sağlam bir zeminde yürütememektedir. Toplumların kaçınılmaz bir şekilde daha açık ve serbest hale geldiği günümüzde sınırlar anlamını yitirmektedir.
 
Bu nedenle gerek kültürel çalışmaların, gerekse İngiltere'deki bu tip faaliyetlerin hem kültürümüzü tanıtmak, hem de ülkemizin etkisini artırmak bakımından son derece önemli olduğunun altını çizmek isterim.
 
İngiltere uzun yıllardır bilim, kültür, sanat dünyamızın önemli isimlerinin geldikleri ülkelerden biri konumundadır. Birçok sanatçımız da yaşamlarını ve sanatlarını İngiltere’de sürdürmeyi tercih etmişlerdir. Bu sanatçılarımızın, bilim adamlarımızın ve kültür dünyamızın isimlerinin rol model olarak gençlerimize örnek olması bizim için çok önemlidir.
 
Hepinizin Türkiye ile İngiltere'nin güçlenmesinde önemli rolleri var. Bugüne kadar yaptığınız katkılar ve bundan sonra yapacağınız katkıların kıymeti hiçbir şekilde ölçülemez. İngiltere'deki başarılarınız, Türkiye Cumhuriyeti için ve hepimiz için gurur vesilesidir. Bu yolda daha azimli, daha şevkli ve daha inançlı bir şekilde birlik ve beraberlik içinde yürümemiz temennisiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum."
 
"En Başarılı Türkler" ödüllerine layık görülen isimler şunlar:
 
Türkiye'deki En İyi İngiliz Yatırımcı      : BP
İngiltere'deki En İyi Türk Yatırımcı       : Özdilek
En Başarılı Girişimci                             : Gökhan Bozkurt
En Başarılı İş Kadını                            : Nesley Nazari
En Başarılı İş Adamı                            : Levent Acı
En Başarılı Şirket                                : Doğtaş
En Başarılı Profesyonel Yönetici          : Olgun Hesapçı
Jüri Özel Ödülü                                   : Mehmet Sağlam
En Çok Destek Veren İngiliz               : Simon Hughes
 
Ödüllerin sahipleri, internet üzerinden yapılan oylama ve beş kişilik jürinin değerlendirmesi sonucu belirlendi. 

 (04.11.2013)
 
  • Bakan Ömer Çelik Londra En Başarılı Türkler Ödül Törenine Katıldı
  • Bakan Ömer Çelik Londra En Başarılı Türkler Ödül Törenine Katıldı
  • Bakan Ömer Çelik Londra En Başarılı Türkler Ödül Törenine Katıldı
  • Bakan Ömer Çelik Londra En Başarılı Türkler Ödül Törenine Katıldı
  • Bakan Ömer Çelik Londra En Başarılı Türkler Ödül Törenine Katıldı
  • Bakan Ömer Çelik Londra En Başarılı Türkler Ödül Törenine Katıldı