BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ÇELİK İZMİR'DE

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İzmir temaslarına turizm temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıyla başladı.
 
Toplantı öncesi turizm verilerini değerlendiren ve İzmir ziyaretine ilişkin bilgi aktaran Bakan Çelik, İzmirli turizmcilerle bitmek üzere olan yaz sezonunu gözden geçireceklerini belirterek, sıkıntılı başlayan sezonun, atılan doğru adımlarla, geçen yılın aynı dönemine oranla daha başarılı şekilde tamamlandığını vurguladı.
 
TURİST SAYISI YÜZDE 10 ARTTI
 
Çelik, “Geçtiğimiz yaz sektörümüz açısından en stratejik döneme biraz sıkıntılı olarak girmiştik. Bu sıkıntının yönetilmesinde, sektörün zarar görmemesinde, turizm rakamlarının geriye değil, tam tersine ileriye gitmesi noktasında ilgili kurum temsilcisi arkadaşlarımızla pek çok toplantı yaptık.
 
Türkiye'nin dışarıda herhangi bir imaj kaybına uğramaması için pek çok değerlendirme toplantısı yaptık. Beraber bir eylem planı çıkardık ve o eylem planını uyguladık. Geldiğimiz noktada Türkiye, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 10 civarında turist sayısını arttırmış görünüyor. Bunun çok üstünde bir rakamla turizm gelirlerinin de artacağını öngörüyoruz.” dedi.
 
TÜRKİYE'NİN TANITIM STRATEJİSİ AÇISINDAN İZMİR VE İZMİR LOGOSU ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR
 
İzmir'in herkes açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik turizm sektörü bakımından İzmir’e yönelik önemli çalışmalarının olduğunu ifade etti. Çelik şöyle konuştu: İzmir hepimiz açısından çok önemli. Turizm sektörü açısından önemli çalışmalarımız var. Ders çalışıyoruz, pek çok doğru proje yürürlüğe konmuş. Bir kısmı yargıya takılmış. Bunların aşılması halinde İzmir'le ilgili çok daha önemli adımlar atabileceğiz.
 
Bunun yanı sıra tanıtım stratejimiz açısından, Türkiye’nin tanıtım stratejisi açısından İzmir ve İzmir logosu önemli bir yer tutuyor.  Bugünkü programımızda birincil gündem maddelerimizden birisi olan EXPO ile ilgili yine bir toplantımız olacak. Dünyanın neresine gidersek gidelim, EXPO ile ilgili bir gündemimiz oluyor. İnşallah sonuca da yaklaşıyoruz.
 
Bunun yanı sıra yine programımda Atatürk Müzesi olarak değerlendirdiğimiz yeri, Atatürk Evi'ni ziyaret etmeyi düşünüyorum. Orayla ilgili 14 Kasım'da ihale yapılacak, ihale yapıldıktan sonra yaklaşık tam rakamı da vereyim size, 330 gün içerisinde, 1 yılı geçmemek kaydıyla orayı da tamamlayacağız. O meseleyle yakından ilgileniyoruz.
 
İZMİR HER ZAMAN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR YER OLDU
 
Bütün ilgili ve yüksek düzeydeki genel müdürlerimizle beraber İzmir’e geldik. Bu vesileyle İzmir’deki meseleleri tekrar gözden geçireceğiz. İzmir her zaman bizim için önemli bir yer oldu.  Bundan sonra daha da büyük önem vereceğiz. İzmir'de de çok pozitif bir hava var. Her zaman ileriye bakan vizyon var. Bundan sonrasında çok daha iyi işbirlikleri gerçekleştireceğiz. Bu güzel kentimizi daha ileriye taşıma noktasında gayret göstereceğiz.
 
TURİZM SEKTÖRÜ EN POZİTİF SEKTÖR
 
Turizm sektörü en pozitif sektördür. Sürekli ileriye bakan, sorunları aşma iradesi gösteren,  küçük detaylarda boğulmayan, büyük vizyona sahip, Türkiye'nin ekonomisi açısından, en önemlisi de tanıtılması açısından çok stratejik bir sektördür. Yaptığımız her toplantı bizim için önemli oluyor, yeni sonuçlara varıyoruz, yeni vizyonlara kavuşuyoruz.
 
Bakan Çelik, İzmir programı kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılması planlanan Efes Kongre Merkezi'nde ve Kadıkalesi'nde incelemelerde bulunacağını belirtti.
 
(26.10.2013)
 
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de
 • Bakan Çelik İzmir'de