BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


“DENİZLERİN PİRİ – 1513” BELGESELİ İLK KEZ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SOSYAL MEDYA SAYFALARINDA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, takipçilerinden gelen yoğun Piri Reis Seti talebine kayıtsız kalmadı. Sosyal medyada ikinci kez düzenlediği yarışma ile 50 kişiye daha set armağan etti.
 
 
UNESCO 2013 Piri Reis Dünya Haritası’ nın 500’üncü yıldönümü etkinlikleri, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in 25 Ekim 2013 tarihinde (yarın) Beşiktaş’taki İstanbul Deniz Müzesi’nde saat 18:00’ da açılışını yapacağı Piri Reis ve Haritaları Sergisi ile başlıyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, etkinliklerin başlamasını Kurban Bayramı öncesinde sosyal medyada gerçekleştirdiği yarışma ile duyurmuştu. Yarışmada armağan olarak verilen; dünya haritası, yapboz, hikâye ve boyama kitabından oluşan Piri Reis Seti Bakanlık takipçilerinden yoğun ilgi gördü.
 
Yoğun talebi karşılamak üzere harekete geçen Bakanlık, bugün yarışmayı tekrar düzenleyerek Piri Reis ile ilgili soruya doğru yanıt veren ilk 50 kişiye daha set armağan etti.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrıca, 2013 Piri Reis’in Dünya Haritası’ nın 500’üncü yıldönümü dolayısıyla hazırlattığı “Denizlerin Piri – 1513” isimli belgeseli de ilk kez kendi sosyal medya sayfalarında yayınladı.
 
PİRİ REİS VE HARİTALARI SERGİSİ
 
Bakan Çelik tarafından yarın açılacak sergi ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacak.
 
Piri Reis’in 500 yıl önce çizdiği ilk dünya haritası interaktif projeksiyon sistemiyle zemine yansıtılacak ve ziyaretçiler deniz-kara hayvanları ile seyir halindeki gemilerin arasında dolaşacak. Haritanın en keyifli yönü denizden yükselen ve basınca patlayarak bilgi kutusuna dönüşen hava kabarcıkları olacak.
 
Sergide ayrıca, bir bölümde Piri Reis’in kamarası aslına uygun yapılan eşyalarla kurulacak. Bir ay boyunca meraklılarını ağırlayacak sergide ziyaretçiler, Piri Reis’in balmumu heykelinin de bulunacağı kurgu kamarayı da gezebilecekler.
 
(24.10.2013)