BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

BASIN AÇIKLAMASI
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,  27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 
Bakan Çelik’in mesajı şöyledir:
 
Dünya üzerindeki farklı kültürlerle karşılaşmada önemli rol oynayan turizm, yaşamları ve sınırları birleştiren, zenginleştiren evrensel bir güçtür.
 
Ülkelere ekonomik getirilerinin yanı sıra sosyal ve kültürel hayatı da etkileyen, siyasi alanda toplumsal ve insancıl fonksiyonların gerçekleştirilmesini kolaylaştıran turizm insani diplomasiye katkısıyla bir barış ağıdır. Dünyada giderek daha çok sayıda etnik ve dini çatışma ortaya çıkarken dünya halklarını kaynaştıran özelliğiyle önem kazanan bu sektör dünya barışı için anahtar bir role sahiptir.
 
İnsanlığın ortak değerlerine hitap eden temalarla her yıl kutlanan “Dünya Turizm Günü” bu yıl da geleceğimizi oluşturan ortak paydaların önemine işaret etmektedir.
 
2013 “Dünya Turizm Günü” için belirlenen “Turizm ve Su: Ortak Geleceğimizi Koruma” teması geleceğimizin teminat altına alınması için insanlığa su kaynaklarının bilinçli bir yönetimle kullanması çağrısı yapmaktadır.
 
Tarihsel süreç boyunca kültürel değerlerini koruyarak geliştiren ülkemiz sahip olduğu büyük mozaik içerisinde sanatsal, estetik, folklorik, ekolojik her türlü zenginliği barındırmaktadır. 10 bin yıllık tarih akışı içinde, 13 medeniyet ve üç büyük dine ev sahipliği yapan bu büyük coğrafya dünya turizminin en önemli ülkelerindendir.
 
Ülkemizin sahip olduğu bu değerleri koruyarak, gelecek nesillere aktarma çalışmalarımız çerçevesinde geliştirdiğimiz turizm planlamasında geleceğe yönelik çevreci politikalar büyük önem taşımaktadır.
 
Bu hedef doğrultusunda Türkiye’nin uzun vadeli planlarını içeren, “Türkiye Turizm Stratejisi 2023”de  de doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerimizin koruma-kullanma dengesi içinde yaşatılması ve özellikle kültür turizminin sürdürülebilir şekilde geliştirilmesini hedefledik.
 
Ülkemizde mavi bayrak ve yeşil yıldız gibi uygulama teşvikleriyle, turizm sektörünün su kaynaklarında yaratabileceği olumsuz etkileri en aza indirgemeye, turizm sektörünün sürdürülebilirliği adına su kaynaklarının ekolojiye saygılı bir şekilde kullanılmasına çalışıyoruz.
 
Turizmin sürdürülebilirliği için çevreci bir yaklaşımla bu barış ağıda hizmet eden turizm sektörünün tüm paydaşlarına teşekkür ediyor, “27 Eylül Dünya Turizm Günü”nü kutluyorum. 
 
(27.09.2013)