BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

AVRUPALI SEÇKİN DESTİNASYONLAR ÖDÜLLERİNİ ALDI

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi’nin (EDEN), Türkiye Ulusal Destinasyonu olarak seçilen Sakarya’nın Taraklı İlçesi ile proje finalistleri Karaman ve Seferihisar ödüllerini aldı.
 
 
Devlet Resim Heykel Müzesi’nde düzenlenen törene Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Sakarya Milletvekilleri Ayşenur İslam, Ayhan Seferüstün, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Karaman Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu, Taraklı Kaymakamı Ömer Yılmaz, Seferihisar Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kocaman ile çok sayıda davetli katıldı. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, 2013 yılı için yapılan 30 başvuru içerisinden Türkiye Ulusal Destinasyonu olarak seçilen Taraklı’nın ödülünü ilçe Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Seferihisar’ın ödülünü ilçe Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kocaman, Karaman’ın ödülünü ise Karaman İl Kültür Turizm Müdürü Cengiz Orta aldı.
 
Ödüle layık bulanan merkezlerin ortak özelliğinin sahip oldukları doğal kaynakları turizme kazandırma çabaları olduğuna işaret eden Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan, çalışmaları övgüye değer bulduğunu söyledi.
 
Anadolu coğrafyasında son yıllarda kültür ve turizm alanında büyük ve güzel bir rekabetin olduğuna vurgu yapan Özgür Özaslan, belediyelerin, ilçelerin, illerin daha fazla çekim unsuru olabilmek için neler yapması gerektiği konusunda Bakanlıkla irtibat halinde yeni projeler ürettiklerinin altını çizdi.  
 
Saklı kalan güzelliklerin keşfedilmesi ve değerlerimizi bugünkü nesillere ulaştırıp, gelecek nesillere de sunacak çalışmaların önemine işaret eden Özaslan, Taraklı’nın bu kapsamda takdirle karşılandığını söyledi.
 
Erişilebilir Turizm’in son yıllarda Bakanlık politikası haline getirilen önemli bir konu olduğunu vurgulayan Özaslan, "Turizm önemli bir sosyal aktivite ve buna toplumun her kesiminin rahatlıkla ulaşabilmesi ve hiçbir engelle karşılaşmadan bu hizmetten yararlanabilmesini amaç edindik. Bu açıdan gerekli ulaşım ve iletişimde kolaylık sağlayan ve yarışmaya katılan beldelerimizin, şehirlerimizin bu çabalarını yerinde gördük. Başta Taraklı olmak üzere Seferihisar ile Karaman'ın çalışmaları bize şunu gösterdi: Ülkemizde bu konuda büyük bir hassasiyet var" dedi.
 
Taraklı Belediye Başkanı Sadettin Özkara ise ödül takdiminin ardından yaptığı konuşmada, 2004 yılında göreve ilk geldiğinde verdiği bir röportajda Taraklı'yı kültür ve turizmde cazibe merkezi haline getireceğini söylediğini belirterek, bugün gelinen noktanın kendisini çok mutlu ettiğini ancak gelecekte ilçeyi daha iyi noktaya getirmeyi hedeflediğini kaydetti.
 
AVRUPALI SEÇKİN DESTİNASYONLAR PROJESİ
 
Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan EDEN projesi kapsamında Türkiye'den 2008 yılında Edirne Kırkpınar, 2009 yılında Kars Kuyucuk Gölü, 2010 yılında Bitlis Nemrut Krater Gölü, 2011 yılında ise Ankara Hamamönü seçilmişti.
 
Henüz keşfedilmemiş ve düşük turist yoğunluğuna sahip destinasyonların sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda turistik cazibesinin arttırılması, turistik çekim unsurlarının geliştirilerek turist akışının yoğunlaştırılması ve bu sayede yerel ve bölgesel kalkınmanın hızlandırılmasını amaçlayan projeyle seçilen ülke destinasyonları Avrupa'da, çekilen filmler, belgeseller ve çeşitli programlarla tanıtılıyor.
 
Bu kapsamda, Taraklı'ya Kasım ayında Brüksel'de düzenlenecek törende de bir ödül takdim edilecek. Taraklı, Karaman ve Seferihisar ayrıca Avrupa Turizm Formu kapsamında düzenlenen fuarlarda da diğer ülke destinasyonlarıyla birlikte tanıtılacak.

(26.09.2013)