BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÖMER ÇELİK MAGARSUS’TA

"Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in Adana'daki etkinlikleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Bakan Çelik, programı kapsamında Karataş ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu, vatandaşlarla sohbet etti."

 
Asırlardır gün yüzüne çıkmayı bekleyen ve kısa süre önce başlatılan çalışmalarla toprak üstüne çıkarılan Magarsus Antik Kenti’nde de incelemeler yapan Bakan Çelik, kazı alanında yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
 
KARATAŞ’A ÖZEL ÖNEM VERİYORUZ
 
Karataş’ın benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Çocukluk anılarımda, gençlik anılarımda önemli bir yeri var. Karataş sahip olduğu insan potansiyeliyle çok daha fazlasını hak ediyor ve yatırımlar alıyor. Buranın gelişmesi, buraya tesis gelmesi, buranın sahip olduğu bu muhteşem denizin, muhteşem iklimin hak ettiği karşılığı bulması, buranın insanının çalışkanlığının daha çok altyapı yatırımıyla, üstyapı yatırımıyla ödüllendirilmesi için elimizden geleni yapacağız.
 
Buraya özel bir ilgi gösteriyoruz. Sizin çalışkanlığınız, sizin emektarlığınız her türlü takdirin üzerindedir. Burada yapılması gereken projelerle ilgili bugün de bilgi aldım. Hepsi kendi dinamizmi içerisinde yürüyor, ihtiyaç olan şeylerle ilgili projeler yapılmış, yavaş yavaş hayata geçiriliyor. İnşallah çok kısa zamanda tamamlanacaklar. İnşallah önümüzdeki günlerde hep beraber Karataş’ın hak ettiği değeri daha çok bulmasıyla karşı karşıya kalacağız.
 
Özellikle kültürel miras, buradaki turizmin geliştirilmesi, altyapı yatırımlarının, üstyapı yatırımlarının arttırılması Karataş bakımından özel ilgi alanımız olacak. Özel bir dikkatle Bunu takip edeceğiz. İnşallah bundan sonra sizlerle daha çok birlikte olacağız.
 
HÜKÜMETİMİZ, BUNLARIN DAHA ÇOK ORTAYA ÇIKMASI, DAHA KIYMETLİ HALE GELMESİ İÇİN ELİNDEN GELEN DESTEĞİ VERİYOR
 
Gördüğünüz gibi memleketimiz ne kadar kıymetli. Sadece şurada bulunduğumuz yer 2 bin 500 yıllık bir yapının üzerinde duruyorsunuz.  Yani 2 bin 500 yıl önce sizin şu anda bulunduğunuz yerde törenler düzenleniyordu. 2 bin 500 yıldan beri bu yapılar ayakta kalıyor. En küçük beldemizde bile bu kadar derin bir tarih var. Karataş’ta gelip bir noktada duruyorsunuz, buradan Büyük İskender’in zamanına doğrudan bağlanıyorsunuz. Sağ olsun hocalarımız, arkadaşlarımız bu değerli eserleri ülkemize kazandırıyorlar. Devletimiz, hükümetimiz, bunların daha çok ortaya çıkması, bunların daha kıymetli hale gelmesi için elinden gelen desteği veriyor.
 
Beni en çok sevindiren şeylerden bir tanesi Magarsus’taki bu gelişmelerin, bu antik kentle ilgili gelişmelerin hem Adana’da hem Türkiye’de çok geniş yankı bulması. Burada ilk bir ay içerisinde tiyatro basamaklarının ortaya çıkmasının sadece Karataş’ta değil bütün Adana’da bu kadar heyecanla karşılanması beni çok mutlu etti.
 
ADANA AYNI ZAMANDA KÜLTÜRÜN DE BAŞKENTİDİR
 
Adana öteden beri sadece tarımın, sanayinin başkenti olan bir yer değildir. Adana, kültürün de başkentidir. Çok uzun yıllar boyunca büyük kültür adamları, büyük şairler, romancılar, ozanlar yetiştirmiştir. Bu kültürel hassasiyet hala deva ediyor.  Özellikle bu kentle ilgili çok sayıda hassasiyet iletilmişti bize. Bu kentle ilgili gelişmenin bu kadar yakından takip edilmesi doğrusu beni çok mutlu etti. Adanalıların kültürel konulardaki hassasiyetleri fevkalade memnuniyet verici.

Ben dilerim ki, hafta sonlarında aileler çocuklarını alsınlar buraya gelsinler ve hocalarımızdan, çocuklarına buraların hikâyelerini dinletsinler. Çocuklarımızın yaşadıkları Adana, yaşadıkları Karataş ile ilgili kültürel farkındalıklarını daha çok arttırsınlar, tarihe olan meraklarını daha çok arttırsınlar. Tarih bilinçlerini daha çok geliştirsinler.
 
Bu kazıda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Sayın Valimiz çok ilgilendi, hocalarımız çok ilgilendi. Bu kazmaları tutup da burayı kazan emekçi arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyoruz. En büyük emek belki onlarındır. Çünkü alın terlerini bu sıcağın altında bu kültürel miras için akıtıyorlar. Bize de düşen buraya gereken desteği, gerektiğinden daha da fazlasını gözeterek vermektir.

(26.09.2013)