BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TURİZMDE YÜZLER GÜLÜYOR, MÜJDEYİ BAKAN ÇELİK VERDİ

“Gelişmelerini her gün an be an takip ettiğimiz Turizm sektörümüz yeni rekorlara koşuyor”
 
@omerrcelik: “Gelişmelerini her gün an be an takip ettiğimiz Turizm sektörümüz yeni rekorlara koşuyor. Ülkemizin ekonomisine katkısının yanı sıra Türkiye'nin tanıtılması, kültürel ve insani diplomasinin yeni hedeflere ulaştırılması bakımından da milli bir rol oynuyor. Türkiye'nin küresel marka değerini güçlendiren turizm sektörümüzün tüm çalışanlarını, bilhassa isimsiz emekçilerini kutluyorum.”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2013 yılı turizm verilerini Twitter hesabından açıkladı. Turizm sektörünün gurur verici rekorlara imza attığını belirten Bakan Çelik,  şu açıklamayı yaptı:
 
BAKAN ÇELİK'TEN SEVİNDİRİCİ HABER:

“Türkiye’yi 24 Milyon Turist Ziyaret Etti”
 
“Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı, Ocak-Ağustos aylarından oluşan ilk sekiz aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,67 artış göstererek 24 milyon 89 bin 31’e ulaştı.
 
Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya 3 milyon 339 bin 626 ziyaretçi ile birinci sıraya yerleşirken, Rusya Federasyonu 3 milyon 104 bin 869 ziyaretçi ile ikinci. Türkiye’yi ilk sekiz ayda ziyaret eden 24 milyon ziyaretçinin, 12 milyon 950 binini oluşturan Avrupa ülkeleri arasında İsveç, Finlandiya ve Norveç gibi ülkelerdeki artışlar dikkati çekici.
 
Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’ye gelen toplam ziyaretçi sayısının yüzde 79’unu Avrupa ve BDT ülkeleri oluştururken Belarus yüzde 44,63 artış ile BDT ülkeleri içerisinde Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırada yer alırken yüzde 34,61 artış ile Gürcistan ikinci, yüzde 19,17 artış ile Ukrayna üçüncü, yüzde 15,34 artış ile Rusya Federasyonu dördüncü ve yüzde 13,44 artış ile de Kazakistan beşinci oldu.
 
Gelişmelerini her gün an be an takip ettiğimiz Turizm sektörümüz yeni rekorlara k koşuyor. Ülkemizin ekonomisine katkısının yani sıra Türkiye'nin tanıtılması, kültürel ve insani diplomasinin yeni hedeflere ulaştırılması bakımından da milli bir rol oynuyor. Türkiye'nin küresel marka değerini güçlendiren turizm sektörümüzün tüm çalışanlarını, bilhassa isimsiz emekçilerini kutluyorum.”
 
TURİSTİN TERCİHİ ANTALYA
 
Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında ilk üç sırayı Antalya, İstanbul ve Muğla paylaştı.
 
Antalya’yı 7 milyon 894 bin 633 turist ziyaret ederken, İstanbul’a 6 milyon 962 bin 870, Muğla’ya da 2 milyon 219 bin 755 turist geldi.
 
Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Antalya’ya gelen turist sayısında yüzde 7,46’lık, İstanbul’da yüzde 13,25 ve Muğla’da yüzde 0,85’lik bir artış oranı yakalandı.

(23.09.2013)