BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

YUNUS EMRE TÜRK KÜLTÜR MERKEZLERİ’NİN 32’NCİSİ MACARİSTAN’DA AÇILIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılışına katılmak üzere Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye gitti.
 
Bakan Çelik Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada Yunus Emre Enstitüsü’nün Budapeşte’de faaliyete başlaması ile birlikte iki ülke arasındaki kültürel faaliyetteki diplomasinin ete kemiğe bürünmüş olacağını belirtti.
 
Yunus Emre Enstitüsü’nü Türkiye’nin kültürel ve kamu diplomasisinin omurgası olarak kabul ettiklerini kaydeden Bakan Çelik, Kültür Merkezinin açılışını, ilişkileri somut bir mekana taşıması bakımından, tarihi bir dönüm noktası olarak gördüklerinin altını çizdi.
 
Macaristan temasları kapsamında İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog ile görüşeceklerini de dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Gül Baba Türbesi, Estergon Kalesi ile tüm ortak mekânları görüp incelemelerde bulunacaklarını ve ne yapmaları gerekiyorsa süratle yapacaklarını söyledi.
 
 
ENSTİTÜ KÜLTÜREL VE KAMU DİPLOMASİMİZİN OMURGASIDIR
 
Daha önce Sayın Başbakanımızla birlikte buraya gelmiştim. Gül Baba Türbesi ve diğer yerleri görmüştüm. Yarın çok önemli bir açılış yapıyoruz. Yunus Emre Enstitüsü bizim çok önem verdiğimiz bir kurum.
 
Biz Yunus Emre Enstitüsü’nü kültürel diplomasimizin, kamu diplomasimizin temel omurgası kabul ediyoruz. Burada çok tarihi bir yerde, çok güzel bir bina yapıldı.
 
Macaristan ile zaten çok tarihi ve ortak ilişkilerimiz var. Ama şimdi Yunus Emre Enstitüsü’nün burada faaliyete başlaması ile birlikte kültürel diplomasi alanındaki faaliyetlerimiz ete kemiğe bürünecek, somut bir mekâna kavuşacak. Buna fevkalade önem veriyoruz. Tarihi bir dönüm noktası olarak görüyoruz.
 

BİRBİRİMİZE KARŞI SON DERECE İYİ NİYETLİYİZ
 
Macaristan’ın İnsan Kaynakları Bakanı ile görüşmemiz olacak. Hem heyetlerarası görüşme yapacağız hem de yemekte bir araya geleceğiz.
 
Osmanlı döneminden kalma Gül Baba Türbesi, Estergon Kalesi benzeri bütün ortak mekânlarımızı göreceğiz. Eğer yapılması gereken bir şey varsa da onların kararlarını süratle alırız.
 
Kültür merkezi anlaşmasının hazırlandığından bahsetti bana arkadaşlar. Ben de dedim ki; hem Türk tarafı hem de Macar tarafı bir birine son derece iyi niyetle bakan iki taraf, anlaşmaya gerek yok.
 
Kültürel konularda onlar ne diyorlarsa biz yapalım, biz ne diyorsak onlar zaten yaparlar.
 
Dolayısıyla önemli bir merkezimizin açılışı için önemli bir ziyaret yapıyoruz. Bu bir başlangıç olacak. Bundan sonra buradaki faaliyetlerimiz artarak devam edecek. 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından ise Yunus Emre Enstitüsü'nün onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.
 
(12.09.2013)

 
  • Macaristan Yunus Emre Kültür Merkezi
  • Macaristan Yunus Emre Kültür Merkezi
  • Macaristan Yunus Emre Kültür Merkezi
  • Macaristan Yunus Emre Kültür Merkezi
  • Macaristan Yunus Emre Kültür Merkezi