BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İSTİLALARA VE DEPREMLERE KARŞI DURAN KENT SAGALASSOS

Ne Büyük İskender’in ordusunun ne de depremlerin yerküreden izlerini silemediği Sagalassos Antik Kenti, çeşmelerinin görkemi ve dünyanın en yüksek rakımlı tiyatrosuyla yeniden ayakta.
 

Tarih boyunca Hititlerden Friglere, Lidyalılardan Perslere, Bizanslılardan Osmanlılara kadar tarihin akışını değiştiren uygarlıkların üzerinde hâkimiyet kurduğu Sagalassos, yüzlerce yıl önce Roma’nın en zengin ve güzel şehriydi.
 
16 ASIRLIK ÇÖMLEK İŞLİĞİ BULUNDU
 
Burdur Ağlasun’da yüzyıllara inat toprağın altında öylece uzanan Sagalossos Antik Kenti’nde, 2013 dönemi kazı çalışmalarında 5. yüzyıla ait bir çömlekçi işliği kalıntıları ile karşılaşıldı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belçika Katholieke Lueven Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında yürütülen çalışmalarda ulaşılan çömlekçi işliğinin Roma İmparatorluğu genelinde bilinen en iyi korunmuş çömlek işliği olduğu düşünülüyor. Mekan, Sagalassos’ta 2013 yılının en önemli buluntuları arasında yer alıyor.
 
Geç Roma döneminde Sagalassos’ta kent ve kent yaşamı hakkında bilgilere yeni bir yön vermesi açısından önemli olduğu düşünülen işlikte bulunan matara kalıplarının bazıları, ustasının içine bastığı yeşil kil hamuru ile birlikte, astarlanıp pişirilmeye hazırlanmış durumda ele geçirildi.

ÇOCUKLUK HAYALİYLE BAŞLAYAN SAGALASSOS KAZILARI…
 
Sagalassos Antik Kenti tarihe yazdırdığı yüzlerce ilginç öykülerden birini daha 1990 yılında kazı ve restorasyon çalışmaları başlarken de not düştü.
 
Heybeti ile her daim insan elinden çıkan her esere konu olan Torosların bir kolu Akdağ… Ve zaman içinde Akdağ’ın toprakları altında kalan Sagalassos, 20. yüzyıla kadar uyuyor. Çocukken okuduğu çizgi romanlardan etkilenerek Türkiye’de bir kazı yapmanın hayaliyle büyüyen Prof. Dr. Marc Waelkens, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önderliğinde çalışmalarına başlayana dek.
 
PERİLER ŞEHRİ SAGALASSOS
 
Tarihi M.Ö. 12 binlere kadar giden Sagalassos tarihin akışı içinde büyüyerek anıtsal yapılar, heykeller ve çeşmelerle süslendi. M.S. 2. asrın başına kadar da ihtişamını sürdürdü. Sonraki yüzyıllarda gelen depremler, salgın hastalıklar ve Arap akınları nedeniyle terk edildi.
 
Sagalassos, yüzlerce yıl sonra ilk defa Fransız Dr. Paul Lucas tarafından 18. yüzyılda keşfedildi. Lucas, kente ‘Periler şehri' adını verdi.
 
(11.09.2013)

 
  • Sagalassos Antik Kenti
  • Sagalassos Antik Kenti
  • Sagalassos Antik Kenti