BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK EDEBİYATI ÇİN’DEN SONRA RUSYA’DA DA TANITILACAK

TÜRKİYE, ÇİN’DE DÜZENLENEN PEKİN KİTAP FUARI’NDA GÖRDÜĞÜ YOĞUN İLGİNİN ARDINDAN ŞİMDİ DE MOSKOVA ULUSLARARASI KİTAP FUARI’NDA

Bin eserle katıldığı ve önümüzdeki yıl onur konuğu olacağı Pekin Kitap Fuarı’nda ilgiyle takip edilen Türkiye, Moskova Uluslararası Kitap Fuarı’na katılacak.

Moskova’da 4 - 9 Eylül tarihlerinde bu yıl 26’ncısı gerçekleştirilecek olan fuarda Türk edebiyatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Organizasyon Komitesi tarafından hazırlanan ulusal stantla yerini alacak.

Türkiye’den çeşitli yayınevlerine ait yaklaşık 900 eserin sergileneceği fuarda, Türk kültürü, sanatı ve edebiyatının tanıtımı için hazırlanan 2 bin 500 kitap ve katalog fuar ziyaretçilerine dağıtılacak.

FUARDA TEDA PROJESİ DE TANITILACAK

Yayıncılık alanında en büyük buluşmalardan biri olan fuarda ayrıca, Türkiye’nin son yıllarda yürüttüğü en büyük uluslararası kültür projelerinden biri olan TEDA Çeviri ve Yayın Destek Programı tanıtılacak ve projeyle Rusçaya çevrilen eserler sergilenecek. Yaprak Dökümü, Sessiz Ev, Damga, Kızılcık Dalları, Gazi Paşa, Çalıkuşu, El Kızı bunlardan bazıları.
 
Öte yandan, Türkiye’den yayınevleri, dağıtımcılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen telif ajansları ve diğer sektör temsilcileri, fuarda yabancı meslektaşlarıyla bir araya gelecek profesyonel görüşmeler gerçekleştirecek.

Çeşitli konferanslar ve özel etkinliklerin düzenleneceği fuar altı gün boyunca ziyarete açık olacak.
 
(04.09.2013)