BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK SÜSLEME SANATLARI YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLIYOR

 
 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, dünden bugüne uzanan Türk süsleme sanatlarını yarına taşımak üzere düzenlediği “Türk Süsleme Sanatları Yarışması” 17 yaşında.
 
Geleneksel sanatlarımızı dinamik ve güncel tutmayı, sanatçıları özendirerek üretimi artırmayı, ortaya çıkan yapıtların bir arada sergilenmesini sağlayarak, ilgililerin eserlere ulaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan yarışma, bu yıl “Hüsn-i Hat”, “Tezhip”, “Miniyatür”, “Çini Deseni”, “Ebru”, “Kalemişi” ve “Kat’ı” kategorilerinde yapılacak.
 
Yarışmaya katılacak sanatçıların eserlerini 07 - 12 Ekim tarihleri arasında üç toplama merkezine teslim etmesi gerekiyor. Yarışmanın bu yılki para ödülü ise 7 bin 500 lira.
 
Ankara’da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü, İstanbul’da Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü ile İzmir’de Resim Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğü’nde toplanacak eserlerin değerlendirmesi için seçici kurul Ekim ayında Ankara’da toplanacak. 
 
Sanatçıların daha önce herhangi bir ödül almamış ya da sergilenmemiş bir adet eser ile katılacakları yarışmada her daldan üç eser ödüllendirilecek. Para başarı ödülleri ile başarı belgeleri seçici kurulun belirleyeceği eserlere verilecek.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bir yetkilinin yer aldığı seçici kurulda Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan, Yrd. Doç. Dr. Şehnaz Özcan, Semih İrteş, Hüseyin Kutlu, Safiye Morçay, Fatma Özçay, Sadrettin Özçimi, İsmail Yiğit yer alıyor.
 
Yarışma katılım form ve şartnamelerine Valiliklerin Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden (www.kulturturizm.gov.trwww.guzelsanatlar.gov.tr) ulaşılabilecek.
 
Yarışmaya teslim edilen eserlerden seçici kurulun sergilemeye değer bulduğu eserler Kasım ayında düzenlenecek sergide sanatseverlerle buluşacak.
 
(03.09.2013)