BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKİYE AFRİKA’YA TECRÜBE İHRAÇ EDECEK

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün Zambiya ve Zimbabve Cumhuriyetlerinde düzenlenen 20’nci Genel Kurul toplantısı sona erdi.

 

Dünya turizminin buluştuğu toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı heyetinin verdiği ‘küresel barış ve istikrar’ mesajları takdir topladı.

 

Türk Heyetinin Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, 193 üyesi bulunan örgütün 20’nci Genel Kurulunda yaptığı konuşmalarda turizmde küresel barış ve istikrara vurgu yapmış, bir ülkenin kaybının bir diğerinin kazancına dönüşemeyeceğine işaret etmişti.

 

Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai ise dünyanın içerisinde bulunduğu sıcak gündem içerisinde, kimsenin küresel barış ve istikrara vurgu yapmadığı bir ortamda ülkelere dünya turizminin gelişimi için yapıcı uyarılarda bulunan Türk heyetine özel olarak teşekkür etti.

 

 

GANA'DAN BÜYÜK BİR HEYET TÜRKİYE'YE GELİYOR

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı heyeti, 24-29 Ağustos tarihleri arasında Afrika’da düzenlenen Dünya Turizm Örgütü Genel Kurul toplantısında Gana ve Zambiya Cumhuriyetlerinin heyetleriyle özel görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan’ın, Gana Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Yaratıcı Sanatlar Bakanı Elizabeth Ofosu Agyare ile yaptığı görüşmede Türk işadamlarının Afrika’daki başarılı çalışmalarına dikkat çekildi.

 

Türk Müteahhitlerin başta Mozambik olmak üzere diğer Afrika ülkelerinde hayata geçirdiği projeleri takdirle karşıladıklarını söyleyen Bakan Agyare, ülkelerinde de benzer yatırımların yapılmasını istediklerinin altını çizdi.

 

Türkiye’nin turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmayı arzu ettiklerine işaret eden Agyare, kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan kalabalık bir heyetle Eylül ayı içerisinde Türkiye’yi ziyaret etmeyi planladıklarını ifade etti.

 

 

GANA CUMHURİYETİ'NİN TARİHİ VE KÜLTÜREL VARLIKLARI

 

Türkiye ile Gana heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmede Gana’daki tarihi ve kültürel varlıklar da gündeme geldi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan’ın, Gana’daki tarihi ve kültürel varlıkların turizm merkezlerine dönüştürülmesi konusundaki önerilerini ilettiği görüşmede, iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri derinleştirmenin önemi konusunda da fikir birliğine varıldı.

 

Dünya Turizm Örgütü’nün 20’nci Genel Kurul toplantısında Ganalı Bakan ile bir araya gelen Müsteşar Özgür Özaslan, Gana’daki tarihi ve kültürel varlıkların önemli turizm merkezlerine dönüştürülebilmesine olanak verecek projelerin, Türkiye’deki üniversiteler ve ilgili diğer muhataplarıyla değerlendirilebilmesine imkân sağlanacağını söyledi.

 

 

TÜRKİYE'DEN GANA TURİZMİNE DESTEK

 

Eylül ayı içerisinde Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlayan Gana heyetini TURSAB, TYD gibi ülkenin önde gelen sektör temsilcileriyle bir araya getirebileceklerini belirten Özgür Özaslan, Gana ile önümüzdeki dönem içinde işbirliğine hazır olduklarının altını çizdi.

 

Türkiye’nin turizmde başarılı bir tecrübeye sahip olduğuna dikkati çeken Özaslan, iki ülke arasında turizm ve kültür alanında var olan anlaşmaları aktif hale getirebilecek turizm planlaması, yatırım stratejisi, turizm eğitimi, teknik yardım gibi konularda desteğe hazır olduklarına işaret etti.

 

 

GANA'LI TURİST SAYISI ÜÇ YILDA İKİYE KATLANDI

 

Türkiye’nin son yıllarda Gana ile sürdürdüğü yakın ilişkiler turist rakamlarına da yansımaya başladı.

 

Türkiye’den Gana Cumhuriyeti’ne geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen gezilerdeki sıcak temaslar turizmde de etkisini gösterdi.

 

Gana’dan Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında son üç yılda büyük bir artış sağlandı.

 

Turizm ilişkilerinin giderek hızlandığı Gana’dan 2011 yılında ülkemize bin 817 turist gelirken, bu rakam 2012 yılında 3 bin 597’ye yükseldi.

 

Türkiye’ye 2011-2012 yılları arasında gelen Ganalı ziyaretçi sayısında yüzde 107 oranında artış yaşanırken, 2012-2013 Ocak-Temmuz verilerinde ise bu artışın yüzde 48,19 olarak devam etmesi dikkati çekti.

 

 

AFRİKALI ZİYARETÇİ SAYISI ARTIYOR

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilk 7 aylık verilerine göre Afrika ülkelerinden Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında da artış gözlendi.

 

Türkiye’ye Afrika’dan 2011 yılında 445 bin 487 turist gelirken, bu rakam 2012 yılında 713 bin 399’a ulaştı. Afrikalı turist sayısında 2011-2012 döneminde ortalama yüzde 60 artış yaşanırken, bu yılın ilk 7 ayında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış oranı yüzde 10 oldu.

 

 

TÜRKİYE'NİN TECRÜBESİ ZAMBİYA'NIN DA GÜNDEMİNDE

 

Türkiye’nin dünya turizminde geldiği nokta ve turizm tecrübeleri Afrika’daki diğer ülkelerinde dikkatini çekiyor.

 

Gana Cumhuriyeti’nin ardından bir diğer Afrika ülkesi olan Zambiya’da, Türkiye’nin turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmak istediğini bildirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan’ın, Gana Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Yaratıcı Sanatlar Bakanı Elizabeth Ofosu Agyare ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Türk heyeti Zambiya heyeti ile bir araya geldi.

 

Müsteşar Özgür Özaslan, Zambiya Cumhuriyeti Turizm ve Sanat Bakanı Sylvia Masebo ile yaptığı ikili görüşmede turizmde nitelikli istihdamı sağlamak için Türkiye’de uygulanan eğitim programları hakkında bilgiler verdi.

 

İki ülke arasında turizm işbirliğini artırma yönünde somut adımlar atılması gereğinin vurgulandığı görüşmede Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı tesis edilecek işbirliğinin, turizmde fiziksel kapasite-altyapı, nitelikli işgücü ve pazarlama imkânlarının iyileştirilmesini hedeflemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Türkiye’nin turizm altyapısı ve yatak kapasitesi bakımından geldiği noktada teşvik sisteminin önemine de değinen Müsteşar, Zambiya heyetini yakın bir gelecekte Türkiye’ye davet etti.

 

Türk turizminin bulunduğu noktadan etkilendiğini dile getiren Zambiya Turizm ve Sanat Bakanı Masebo ise Zambiya’nın Viktorya Şelaleleri başta olmak üzere pek çok turistik değerlere sahip olduğunun altını çizdi.

 

Ülkesinde kısıtlı turizm altyapısını ve sektördeki istihdamın niteliğini geliştirecek bu davetten memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Masebo, özellikle Türkiye’de özel sektör temsilcileriyle bir araya gelebilecek olmanın kendileri için önemli olduğuna işaret etti.

 

(30.08.2013)