BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

SREBRENİTSALI ANNELER BAKAN ÇELİK İLE BULUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in davetlisi olarak Bosna Hersek'ten İstanbul'a gelen Srebrenitsa ve Zepa anneleri, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü'nde Bakan Ömer Çelik ile bir araya geldi.
 
 
Bakan Çelik, Srebrenitsa katliamının 18'inci yılı nedeniyle Bosna Hersek'te geçen ay düzenlenen törenlere katıldığını belirterek, annelerin İstanbul'u görmediklerini söylemeleri üzerine, Başbakan ve hükümet adına kendilerini Türkiye'ye davet ettiklerini söyledi.
 
Bosnalı annelerin Türkiye'ye gelmelerinden dolayı duyduğu memnuniyeti de ifade eden Bakan Çelik, Srebrenitsa'nın kendileri için büyük bir yara olduğunu kaydetti.
 
"BİZİM İÇİN İSTANBUL VE ANKARA NEYSE SARAYBOSNA VE ZEPA'DA ODUR"
 
Srebrenitsa bizim için büyük bir yaradır. Katliamlar sırasında ben üniversite öğrencisiydim ve o dönemde "Srebrenitsa için ne yapabiliriz!" diye çok uğraştık. Türkiye'de kurulan Bosna Dayanışma Grubu faaliyetleri çerçevesinde Bosnalılara yardım edebilmek için çalıştık. Srebrenitsalı annelerin acıları henüz tam olarak dinmedi.
 
Bu kadar zaman geçtikten sonra çocuklarını daha yeni toprağa verebilen, çocuklarını daha yeni toprağa kavuşturabilen anneler var. Bizim için şehitler azizdirler. İnancımıza göre onlar diridirler. Bosna Hersek'teki şehit anneleri, ülkemizdeki şehit anneleri hepsi bizim annemizdir. O sebeple, Bosna Hersek'teki şehitlerden bahsederken, Bosnalı şehitler diye bahsetmiyorum. Onlar, bizim hepimizin şehitleridirler. Onlar sadece Bosna Hersek'teki topraklarda yatmıyorlar. Annelerinin olduğu gibi, bizim milletin de kalbinde yatıyorlar.
 
"ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ"
 
Bugün Mısır'daki anneler çocuklarını şehit olarak toprağa veriyorlar. Suriye'deki anneler çocuklarını şehit olarak toprağa veriyorlar. Annelerimizi kabul ederek, onların şahsında şehitlerimize hürmetlerimizi sunarak, hem ülkemizdeki hem de Mısır'daki, Suriye'deki, Filistin'deki, büyük medeniyet coğrafyamızdaki şehitlerimizi de manevi birliğimizi teyit ediyoruz. İnsanoğlu'nun varlığı kendisiyle başlayan ve kendisiyle biten bir var oluş değildir. İnsanoğlu varlığının manevi dinamikleri, bir tarihi var. Hayatı yaşarken geçmişin manevi mirası, bizim hayatımıza yön veriyor. Kuşkusuz, öldükten sonra daha büyük bir manevi hayata kavuşacağımızı düşünüyoruz.
 
Bosna Hersek bizim için yabancı bir toprak değildir. Dolayısıyla buradaki annelerimizi misafir kabul etmiyoruz. Onlar ikinci öz vatanlarına gelmişlerdir.
 
Bizim için İstanbul ne kadar azizse Saraybosna'da o kadar azizdir. Şunu bilmelerini isterim ki Saraybosna'da en ufak bir acı olduğu zaman İstanbul'da, Ankara'da bizler rahat uyuyamayız. Bizim için İstanbul, Ankara ne ise Saraybosna, Bosna Hersek, Srebrenitsa, Zepa odur.
 
SREBRENİTSALI ANNELER OSMANLI'NIN RESMİ KABUL SALONUNDA AĞIRLANDI
 
Topkapı Sarayı'nda görüşmeyi gerçekleştirdikleri mekanın Osmanlı Devleti'nin resmi kabul salonu olduğuna ve tadilatın ardından ilk defa Bosna Hersekli anneleri kabul etmek istediklerine dikkati çeken Bakan Çelik, tüm Srebrenitsalı anneler adına Srebrenica ve Zepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç'e bir paket akide şekeri, gülsuyu ve destimal hediye etti.
 
Dernek Başkanı Subasiç ise Bakan Ömer Çelik'e, Srebrenitsa katliamı döneminde Türkiye'ye gelmek isteyenlerin temsili haritasını, Srebrenitsa katliamıyla ilgili çeşitli kitaplar ve bir de plaket takdim etti.
 
(23.08.2013)

 
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 • IMG_4630
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 • Bosnalı Anneler Bakan Çelik ile Görüştü
 
SREBRENITSALI ANNELER "YEŞIL BURSA"YA HAYRAN KALDI
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in davetiyle Türkiye'ye gelen Srebrenitsalı anneler, İstanbul'un ardından Bursa'yı gezdi.

Srebrenitsa katliamında eşlerini ve çocuklarını kaybeden acılı 8 anne, Osmanlı'ya bir zamanlar başkentlik yapmış "Yeşil Bursa" olarak adlandırılan kente hayran kaldılar.

Anneler, ilk olarak kentin simgesi olan Ulu Cami'yi gezdiler. Camideki hat sanatıyla yakından ilgilenen anneler, görevlilerden caminin mimarisiyle ilgili bilgi aldı.

Bir zamanlar ipek ticaretinin kalbini attığı yer olan Kozahan’da alışveriş yapan anneler,  Bursa'nın Bosna Hersek şehirlerine benzediğini ve kendilerini kentte hiç yabancı gibi hissetmediklerini dile getirdiler.
 
ALLAH TÜRKİYE'Yİ KORUDU TÜRKİYE DE ZÜLÜM GÖREN MÜSLÜMANLARI KORUYOR
 
Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğuna vurgunuapan Munira Subasic şunları söyledi: “Ulucami çok güzel ve her Müslümanın görmesi gereken bir yer.
 
Allah’a şükürler olsun ki bu yapılar Hristiyanlar ve düşmanlar tarafından yıkılmadı. Allah bu yapıları ve Türkiye’yi korudu. Türkiye de bugün zulüm gören Müslümanları kouyor.”

Annelerden Fatim Aljic, kendilerine İstanbul ve Bursa’yı gezme imkanı veren herkese teşekkür etti ve “Bursa’yı görmek çok güzel bir duygu.
 
İstanbul bizi büyülemişti orayı görmek hayalimizdi belki ama Bursa da bize huzur verdi. Rehberimiz bize Ulucami’nin Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’dan sonra beşinci İslami mekan olduğunu söyledi. Bunu duyunca oradaki manevi havanın neyden kaynaklandığını daha iyi anladık “ dedi.
 
Misafir anneler, İstanbul ve Bursa gezilerinin ardından memleketleri Bosna Hersek'e döndüler.
 
(24.08.2013)
 
 • Srebrenitsalı Annler Bursa'da
 • Srebrenitsalı Annler Bursa'da
 • Srebrenitsalı Annler Bursa'da
 • Srebrenitsalı Annler Bursa'da