BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

İSTANBUL BOĞAZI SREBRENİTSALI ANNELERE ŞİFA OLDU

TERAPİ ŞEHRİ İSTANBUL
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, Srebrenitsa katliamının 18’inci yıldönümü münasebetiyle gittiği Bosna Hersek’te Türkiye’ye davet ettiği Srebrenitsa ve Zepa annelerinin  İstanbul turu devam ediyor.
 
Srebrenitsalı 8 annenin bugünkü durağında Kapalıçarşı, Mısırçarşısı, İstanbul Boğazı, Nişantaşı ve Taksim vardı.

Kapalıçarşı ve Mısırçarşısı’nda alışveriş yapan anneler geleneksel el sanatları eşyaları ile lokum ve kahve satan dükkânlara büyük ilgi gösterdi.

İSTANBUL BÜYÜLÜ BİR ŞEHİR

İstanbul’u bugüne kadar dedelerinden ve babalarından duydukları hikâyelerle tanıdıklarını dile getiren Srebrenitsa ve Zepa anneleri İstanbul’un büyülü bir şehir olduğunu ifade ettiler.

Eminönü’nden boğaz turuna çıkan ve İstanbul boğazını ilk kez gören annelerden Ramiza Gurdiç boğazdaki atmosferin büyüleyici olduğunu ifade ederek, burada adeta şifa bulduğunu söyledi.

Kalp hastası olduğuna ve hergün düzenli olarak ilaç kullandığına dikkati çeken Gurdiç, “İstanbul o kadar güzel bir şehir ki, kalp hastası olmama rağmen buraya geldiğim günden beri hiç ilaç alma gereği duymadım” dedi.

Osmanlı’dan kalan mirası görmenin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen annelerden Sabaheta Fejzic ise Gurdiç gibi rahatsızlığına değinerek burasının kendisinde adeta bir terapi etkisi yarattığını söyledi.
 
ANNELER TOPKAPI'DA ÖMER ÇELİK'LE BULUŞACAKLAR

Nişantaşı ve Taksim’i de gezen Bosnalı annelerin yarınki durağında ise Topkapı Sarayı var.

Srebrenitsalı anneler Osmanlı’nın en çok merak ettikleri miraslarından olduğunu söyledikleri Topkapı Sarayı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile bir araya gelecekler.      
 
(22.08.2013)