BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

YENİLENEN ATATÜRK EVİ AÇILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı çalışmalar sonucunda restore edilen ve modern bir müzeye dönüştürülen Atatürk Evi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından açıldı.
 
Bakan Çelik: İlk Cumhurbaşkanımızın temellerini attığı güçlü ve modern Türkiye’yi emanet olarak görüyor, üzerine titriyor, daha da güçlendirmek için durmadan çalışıyoruz.
 
 
 
 Bakan Çelik, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“GÜÇLÜ VE MODERN TÜRKIYE’Yİ EMANET OLARAK GÖRÜYOR, ÜZERİNE TİTRİYOR, DAHA DA GÜÇLENDİRMEK İÇİN DURMADAN ÇALIŞIYORUZ”

Bizim için manevi önem taşıyan bu tarihi binanın aslına uygun şekilde korunması ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına yakışacak şekilde çağdaş bir anlayışla yenilenmesi amacıyla yürütülen çalışmaların sonucunda burada bulunuyoruz.

Böyle bir günde devletimizin kurucusu ilk Cumhurbaşkanımız, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz.

Milli Mücadele ve İstiklal Savaşımızın kahraman komutanı ilk Cumhurbaşkanımızın temellerini attığı güçlü ve modern Türkiye’yi emanet olarak görüyor, üzerine titriyor, daha da güçlendirmek için durmadan çalışıyoruz.

“GAZİ’Yİ ETKİLEYEN SELANİK, AKDENİZ KÜLTÜRÜNÜN, HOŞGÖRÜNÜN VE ÇOK KÜLTÜRLÜLÜĞÜN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİDİR”

Kuşkusuz, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunun geçtiği Selanik şehrinin, doğup büyüdüğü bu evin Gazi Mustafa Kemal’in fikri ve ruhi gelişiminde çok etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Gazi’yi etkileyen Selanik esasen İzmir, İskenderiye ve Beyrut’la birlikte Akdeniz kültürünün hoşgörünün ve çok kültürlülüğün önemli merkezlerinden biridir.

1430’dan 1912 yılına dek 500 yıla yakın bir süre imar faaliyetleriyle şehri güzelleştirmeye çalışan ve şehrin simgesi olan Beyaz Kule’yi inşa eden Osmanlı İmparatorluğu Selanik’e büyük bir önem vermiştir.

Bu tür kadim şehirler büyük fikirlerin ve fikir adamlarının yetişmesine uygun ortam sağlamıştır. Nitekim bu özelliklere sahip Selanik, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra dünya çapında meşhur şair, yazar, yayıncı, tarihçi, sosyolog, felsefe, matematikçi ve siyaset adamlarının yetiştiği çok önemli bir şehirdir.

“ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE, HAKLARI TEMİNAT ALTINA ALINAN AZINLIKLARI ARAMIZDAKİ DOSTLUK KÖPRÜSÜ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Bizim değer verdiğimiz eserlere gereken özeni gösterdiği için Yunanistan devletine bir kere daha buradan teşekkür ediyoruz. Böylesine önem taşıyan Selanik’te, Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından, 22 Temmuz 2011 tarihinde, modern anıt olarak tescil edilen Atatürk Evi’nin dışında diğer tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına da katkıda bulunmak istediğimizi belirtiyoruz.
 
Yunanistan’la ilişkilerimiz 1999 yılından bu tarafa büyük bir ivmeyle gelişmektedir. Bu bağlamda kurulan en üst düzey siyasi mekanizma Sayın Başbakanların başkanlığında toplanan yüksek düzeyli işbirliği toplantılarıdır. Türk halkı ve Yunan halkı arasındaki dostluk ilişkilerinin artmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Uluslararası hukuk çerçevesinde hakları teminat altına alınan azınlıkları aramızdaki dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Diğer yandan Yunanistan’daki Türk azınlık ile ülkemizdeki Rum Ortodoks azınlığın ülkelerimiz arasında güçlü bağlar tesis edilmesine vesile olmaları en büyük temennimizdir. Keza vatandaşlarımızın karşılıklı olarak birbirimizin ülkelerini turist olarak ziyaret etmeleri de bu kardeşliği arttırmaktadır.Halklar arasındaki ilişkilerin artması amacıyla iki ülke arasındaki ulaşım imkanlarının geliştirilmesi yönündeki projelerin en kısa süre içinde yürürlüğe konulması da çok yararlı olacaktır.
 
Atatürk Evi’ndeki restorasyon çalışmaları sırasında iki ülke kamu kurumlarının özel sektörünün ve uzmanlarının sergilediği işbirliği bundan sonra umarız ki, diğer alanlarda da hayata geçecektir.
 
Kuşkusuz teşekkür etmemiz gereken çok kişi var. Başta Sayın Serdar Bilgili çok örnek tavır göstererek bu restorasyonun sponsorluğunu üstlendi. En büyük teşekkürümüz onadır.
 
9 Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi akademisyenlerine, filmler ve görsel konsept alanında yönetmen Erdal Murat Aktaş’a, Selçuk Yöntem, Defne Samyeli ve Vasili Dimitiriou’ya ve Atatürk heykeli için Murat Daşkın’a ve tüm emeği geçen herkese teşekkürümüz vardır kuşkusuz. Ayrıca bu çalışmaları yakından izleyen Başkonsolosumuz Sayın Tuğrul Biltekin’e de teşekkür ederim.
 
Konuşmanın ardından Bakan Çelik Serdar Bilgili'ye katkılarından dolayı plaket verdi, ardından kurdeleyi keserek açılışı gerçekleştirdi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve beraberindeki heyet daha sonra Atatürk'ün Evi'ni gezdi.
 
(16.08.2013)