BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BODRUM’DA 3 BİN 500 YILLIK TARİH GÜN IŞIĞINA ÇIKTI

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından Bodrum’un Ortakent ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında “Myken Dönemi”ne ait mezarlar bulundu.
 
Bodrum’da daha önceki yıllarda Prof. Dr. Yusuf Boysal Başkanlığında gerçekleştirilen kazıların devamı niteliğindeki çalışmalarda ortaya çıkartılan eserler bilim dünyası açısından büyük önem taşıyor.
 
Myken Kurtarma Kazılarında gün ışığına çıkartılan ve yaklaşık olarak M.Ö. 1500 olarak tarihlenen mezarlarda bulunan eserler arasında pişmiş toprak, matara, üç kulplu kap, sürahi, bronz ustura, hayvan kemiği ve çok sayıda cam ile değişik ebatlarda boncuk taneleri yer alıyor.
 
Ortalama 3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tespit edilen eserler üzerinde yapılan incelemeler mezarların en erken “Myken III A” dönemine ait olduğunu gösteriyor.
 
Myken Kültür ve Sanatının İzleri
 
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Başkanlığı’nda sürdürülen ve Prof. Dr. Fahri Işık ile Prof. Dr. Adnan Diler’in bilimsel danışmanlığını yaptığı kazı çalışmalarında ortaya çıkan iki mezardan birincisi 300x300 cm boyutlarında kare planlı bir mezar olup, ikinci mezar yapısı ise 1293 parselin kuzey sınırında açılan açmada ak toprak içine oyulmuş yuvarlak planlı bir mezar özelliği taşıyor.
 
Eserler Geç Tunç Çağı Batı Anadolu’sunda Akha Helenleri ile Luwi kökenli Anadolu halkları arasındaki kültür ve sanat ilişkilerinin yeniden irdelenmesi açısından önem taşıyor.
 
Bodrum’un Ortakent ilçesinde halen devam eden kazılarda gün ışığına çıkartılan ve Anadolu halklarının birbirleriyle olan kültür ve sanat ilişkilerini gösteren “Myken Dönemi” mezarları, o döneme ait halk kültürü ve sanat anlayışının bir göstergesi olarak günümüze ışık tutacak. Kültürel zenginliğimizi artıracak olan buluntular nice uygarlıklara ve halk kültürlerine ulaşmada günümüz dünyasına yol gösterecek.
 
(02.08.2013)
 
  • Bodrum'da 3 bin 500 Senelik Tarih
  • Bodrum'da 3 bin 500 Senelik Tarih
  • Bodrum'da 3 bin 500 Senelik Tarih
  • Bodrum'da 3 bin 500 Senelik Tarih
  • Bodrum'da 3 bin 500 Senelik Tarih