BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

GALATA KULESİ VE SİNOP KALESİ DÜNYA MİRAS LİSTESİ İÇİN İLK AŞAMAYI GEÇTİ

İstanbul Galata Kulesi ve Yoros Kalesi, İzmir Foça ve Çandarlı kaleleri, Bartın Amasra Kalesi, Düzce Akçakoca Kalesi ve Sinop Kalesi artık Unesco Dünya Miras Geçici Listesimizde.

Cenevizliler 11. ve 15. yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden kalan bu tarihi yapıtlar insanlık tarihi için tescillendi. Bu yedi eser 15 Nisan 2013 tarihi itibarıyla” Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri olarak kaydedildi.

Bakan Ömer Çelik’in ayrı bir önem verdiği ve her platformda sahiplendiği bu konuda, Bakanlık müsteşarından, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ndeki uzmanına kadar her kademede yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yıllardır sürdürdüğü kararlı ve profesyonel çalışmalarla bugüne dek Türkiye adına 11 adet varlığımızın UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE alınmasını sağladı.

Peki bu derece önemli olan listenin özelliği nedir? Dünya Miras Listesi, UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen ve tüm dünyada öncelikli olarak korunması için çalışmalar yapılan kültürel ve doğal varlıkların yer aldığı bir liste.

UNESCO bu faaliyetlerine ilişkin olarak 190 ülke ile antlaşma imzaladı. 2013 yılı itibarıyla Dünya genelinde UNESCO Dünya Mirası Listesine kayıtlı 981 kültürel ve doğal varlık bulunmakta, bunların 759 tanesi kültürel, 193 tanesi doğal, 29 tanesi ise karma varlık.

Geçici liste ise Miras Listesi için adeta ön adım. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi uygun olan varlıklara ilişkin envanter. Geçici Listeler hazırlanırken varlıkların Dünya Miras Komitesi’nce belirlenen kriterleri karşılama durumları ile mimari, tarihi, estetik ve kültürel, ekonomik, sosyal, sembolik ve felsefi özellikleri de dikkate alınıyor. Bu listede yer alan varlıklara ilişkin hazırlanan adaylık dosyaları Dünya Miras Komitesi’ne sunuluyor.

 
(26.07.2013)
 
  • Foça Kalesi
  • Çandarlı Kalesi
  • Amasra Kalesi
  • Yoros Kalesi
  • Akçakoca Kalesi
  • sinop.kalesi
  • galata.kulesi