BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

RAMAZAN’DA CAZ FESTİVALİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, klasik Ramazan programlarının çok çok dışında bir etkinlikle kutsal aya farklı bir renk kattı.
 
 
“Eğer caz bir şehre dönüşseydi muhakkak bu İstanbul olurdu; İstanbul bir müziğe dönüşseydi muhakkak adı caz olurdu.” diyerek İstanbul ile cazı bir potada buluşturan Bakan Çelik, cazseverlere bir sürpriz yaptı.

Bakan Ömer Çelik, dünyanın tek Ramazan’da caz festivali olan “Ramazanda Caz 2013” ü İstanbullularla buluşturuyor.
 
Bakan Çelik’in adeta cazseverler için erken bayram hediyesi olan festival hızlı başladı. Açılışın Kerem Görsev Trio konseriyle yapıldığı festivalde bu akşam uluslararası bir isim olan İlhan Erşahin “İstanbul Sessions” ile müzikseverlerle buluşacak.

25 Temmuzda ise müzik dünyasının en büyük davulcularından biri sahne alacak.
 
Omar Hakim’in etkileyici grubu The Trio Of OZ cazseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.
 
Miles Davis, David Bowie, Madonna, Celine Dion, Michael Jackson, Sting gibi dünyaca ünlü yıldızlarla çalışan Omar Hakim’e bu konserinde olağanüstü piyanistlerinden olan eşi Rachel Z, ve kontrbas virtüözü Solomon Dorsey muhteşem performansıyla eşlik edecek. The Trio Of OZ projesi, caz klasiklerinin yanı sıra, rock müzikten kesitler de içeren özenle seçilmiş zevkli bir program sunuyor.
 
29 Temmuz’da , Magnetic North Orchestra ile tanınan Norveçli caz piyanisti ve besteci Jon Balke müzik severleri bekliyor. 2002 yılında Helge Norbakken ile "vurma çalgılı düşünce kuruluşu’’ olarak nitelediği Batagraf grubunu kuran Balke’ye konserinde, kemence virtüözü Neva Özgen ile birlikte yapacakları müzik Ramazanda Caz’ın bu seneki süprizlerinden.

30 Temmuz’da, müzikal kariyerine 1969 yılında başlayan Kudsi Erguner sevenleriyle buluşacak. Osmanlı Müziğinin her türlü dalında sayısı 70’i bulan eserleri tüm dünyada dağıtılan Ergüner, Fransız perküsiyonist Pierre Rigopoulos ile birlikte selamlayacak cazseverleri.

Ramazanda Caz 2013 1 Ağustos’ta Nardis Caz klübünü kurucularından Önder Focan ‘ın "Swing A la Turc" projesi ile veda edecek.

Festivalin her konserinde dileyenler için ücretli catering servisi iftar saatinde hizmet verecek.
 
Ömer Çelik imzalı etkinlik bununla da yetinmiyor; müzikseverler konser biletleriyle müze kapanış saatine kadar, Sakıp Sabancı Müzesinin “Oryantalizmin 1001 Yüzü” sergisini, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonunu gezebilecek.
 
(24.07.2013)