BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ÇELİK UDİ YERVANT'LA GÖRÜŞTÜ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik 21 yıl sonra Amerika’dan Türkiye’ye dönen ûdi sanatçı Yervant Bostancı’yı kabul etti.

Ömer Çelik: Kendileri 21 yıldır yurtdışındaydı. Sağ olsun benim "Anadolu’dan ayrılmış kendi ülkelerinden uzağa düşmüş vatandaşlarımıza “artık ülkelerine geri dönsünler, kendi memleketlerine geri dönsünler” çağrılarıma ilk cevap veren kişi oldu. Dedi ki “Ben 21 yıldır yurtdışındayım ama ben bu çağrıya uyuyorum ve ülkeme dönüyorum." Diyarbakır’da  çok güzel bir şekilde karşılandı. Tabii çeşitli sebeplerle kendi kimlikleri üzerinde, siyasi görüşleri üzerinde baskı neticesinde çok acı çekmiş vatandaşımız var, bir çoğu dünyanın birçok yerine savrulmuş. Ermeni kökenli vatandaşlarımız için daha önce de söylemiştim, yurtdışındaki Türkiye kökenli Ermeni diasporası başka bir ülkenin diasporası değildir, Türkiye’ni diasporasıdır. Onları bu ülkeden uzaklara gitmek durumunda bırakan ne varsa başka kimliklerde vatandaşlarımızın da kendi ülkelerinden uzak diyarlara gitmek durumunda bırakan ne varsa, artık o Türkiye değişmiştir. Türkiye daha demokratik, daha özgürlükçü ve daha çoğulcu bir ülke haline gelmiştir. Ülkelerinden  uzağa düşmüş vatandaşlarımızı kendi ülkelerinde görmek istiyoruz. Türkiye’nin zenginliği, büyüklüğü budur, bu çoğulculuktan alır Türkiye büyüklüğünü ve gücünü. Dolayısıyla bu çağrıya kulak evren Yervant Bostancı bir sembol oldu. Kendisine bir kere daha memleketine hoş geldin diyorum.
 
"BEDENİM ORADAYDI, RUHUM BURADA, BEN BURADA YAŞADIM"
 
Yervant Bostancı: Türkiye’de olmaktan çok çok mutluyum. Biz burada doğduk, burada büyüdük, kendi ülkemiz kendi vatanımız. Biz diasporalı değiliz, biz buralıyız. Dedemiz, ecdadımız burada, askerliğimizi de burada yaptık. Birlikte aynı lokmayı böldük, yedik . 21 Yıl ben ABD’de yaşadım insan ekmek yediği kaba tükürmemeli, ben bu düşüncedeyim. 21 yıl ABD’de iyi günümüz, kötü günümüz geçti elbet ama benim sadece bedenim oradaydı, ruhum buradaydı ben burada yaşadım. Bana diyorlar “Türkçen ne kadar güzel hiç bozulmamış” ben de diyorum ki “21 yıl hiç Amerika’da değil burada yaşadım, küçücük bir oda küçücük bir stüdyo da sabah girer akşam çıkardım, ben hep sizinle birlikteydim. İnşallah umudumuz odur artık acı çekmek yok, Sn.Bakanımızın çağrısı beni çok duygulandırdı, ben ülkemin çok değiştiğine inanıyorum.
 
(13.07.2013)